30-11-2019

Ο Ο.Φ.Η. με Καραμπαλί, Σαρικεΐσογλου νίκησε 3-0 την Ελπίδα Αμπελοκήπων (vid, pics)

Με πρωταγωνιστές τον Κολομβιανό Κέβιν Καραμπαλί που επέστρεψε από την πατρίδα του σε άριστη κατάσταση και τον Μιχάλη Σαρικεΐσογλου που σήκωσε υποδοχή και επίθεση, ο Ο.Φ.Η. νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Πρόκειται για την δεύτερη εντός έδρας νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στους 6 βαθμούς. Αντίθετα η Ελπίδα έμεινε και πάλι χωρίς νίκη και στον έναν βαθμό ωστόσο για άλλη μία φορά η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε προβλήματα. Αγωνίστηκε χωρίς τον Ντιλέο που είχε πρόβλημα στη μέση του και πασαδόρος αγωνίστηκε ο Επιτροπάκης που έκανε καλή εμφάνιση. Στα θετικά η επιστροφή του Χαριδήμου μετά τον τραυματισμό του αλλά ακόμα είναι ανέτοι,ος. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Ποχάνης που μάλιστα έπαιξε με πυρετό.

Η ομάδα της Κρήτης με το σερβίς του Τσούλαφιτς και τις κόντρες του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 10-5 στο 1ο σετ. Η διαφορά αυξήθηκε στο 18-10 όταν ο Τσέλιος και ο Ρουμελιωτάκης πήραν τις μονομαχίες στο φιλέ. Η Ελπίδα έβγαλε αντίδραση με τον Ιλουόνι και μείωσε σε 21-17. Ο Καραμπαλί σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια με άσσο έκανε το σκορ 23-17 και τελείωσε με πόντους απο Ρουμελιωτάκη και Τσέλιο για το 25-17.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ καθώς η Ελπίδα με την είσοδο του Καπετανίδη δυνάμωσε στο σερβίς και στην επίθεση. Με το σερβίς του Τσούλαφιτς ο ΟΦΗ ξέφυγε 8-4, αλλά η Ελπίδα με το σερβίς του Επιτροπάκη και επιθέσεις του Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε 11-11. Ο ΟΦΗ με σερί 3-0 από Ρουμελιωτάκη, Τσούλαφιτς ξέφυγε 14-11 και 17-13 με τον Σαρικεΐσογλου αλλά η Ελπίδα έκανε και πάλι αντεπίθεση και με το σερβίς του Ποχάνη κατάφερε να κάνει σερί 4-0 για το 17-17. Με το μπλοκ του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ έκανε το 20-19 αλλά η Ελπίδα στην καλύτερη της στιγμή στον αγώνα έκανε σερί 3-0 με Επιτροπή, Γκόρτσανιουκ και προηγήθηκε 22-20. Ο Καραμπαλί και ο Στοροζίλοφ αλλά και τα δύο λάθη από Ποχάνη, Μανωλάκη ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-22. Ο Σαρικεΐσογλου έχασε το σερβίς για τον ΟΦΗ (24-23) αλλά ο Καραμπαλί τελείωσε τον αγώνα.

Στο 3ο σετ και με τον αέρα του 2-0 ο ΟΦΗ έπαιξε πιο απελευθερωμένα αλλά και η Ελπίδα με την είσοδο του Ποχάνη είχε λύσεις στο σερβίς. Προηγήθηκε 11-8 με τον Τσούλαφιτς, ενώ ο Σπύρος Γκολίτσης επιχείρησε αλλαγές που εν μέρει έφεραν αποτέλεσμα. Τα σερβίς του Κομητούδη ανέβασε τη διαφορά στο 16-10 αλλά η Ελπίδα μάζεψε τη διαφορά με το φοβερό σερβίς του Καπετανίδη και με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17. Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε με τον Τσούλαφιτς στο σερβίς και τον αποτελεσματικό Καραμπαλί για το πιο καθοριστικό σερί 3-0 που άνοιξε τη διαφορά στο 22-17 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Με την επίθεση του Τσούλαφιτς ο ΟΦΗ έφτασε στη νίκη με 25-21.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Βασιλόπουλος, Κόκκας, Γραμματεία: Κουνδουράκη, Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του O.Φ.Η. προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 8 μπόκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίδα Αμπελοκήπων οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-21) σε 72΄.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 12π. (11/14επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Στοροζίλοφ 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέλιος 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), Καραμπαλί 14 (12/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 55%αρ.), Τσούλαφιτς 13 (10/22επ., 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 78%υπ., 61%αρ.), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Κοσκινάς, Καρατζάς.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (2/3επ.), Επιτροπάκης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/11επ., 60%υπ., 47%αρ.), Γαληρόπουλος 5 (5/11επ.), Παπαδόπουλος 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 11 (6/10, 5 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 33%υπ., 20%αρ.), Ποχάνης 4 (3/11επ., 1 άσσος), Χαριδήμου, Καρακόλιας, Καπετανίδης 10 (8/10επ., 57%υπ., 24%αρ.).