14-12-2019

Ο Φοίνικας με Κωστόπουλο νίκησε 3-0 την Ελπίδα Αμπελοκήπων

Με βασικό ακραίο τον Βασίλη Κωστόπουλο ο οποίος μάλιστα ήταν από τους κορυφαίους και υπό το βλέμα του Πέπε Γκονζάλες ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ και σημείωσε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο Κωστόπουλος πήρε τη θέση του Ζίγκα Στερν και σήκωσε το βάρος της υποδοχής και μαζί με το Μήλη ήταν οι κορυφαίοι στην επίθεση. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Σβετιτσιάνιν που είχε ποσοστό επιτυχίας 100% στην επίθεση.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων παραότι αγωνίστηκε χωρίς τον Γκόρτσανιουκ που αποχώρησε και τον Αργεντινό Ντιλέο που είναι τραυματίας το πάλεψε αλλά δεν πήρε το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά και με 7-0 σερί από το σερβίς του Στοΐλοβιτς προηγήθηκε 9-1. Η Ελπίδα ισορρόπησε τον αγώνα και με το σερβίς του Παπαδόπουλου και κόντρες από Χαριδήμου και Ιλουόνι απάντησε με δικό της σερί 4-0 μειώνοντας σε 15-13. Οι Παπαδόπουλος, Χαριδήμου μείωσαν στον πόντο για την Ελπίδα 21-20 αλλά ο Στοΐλοβιτς με μία ωραία επίθεση έδωσε ανάσα στον Φοίνικα 22-20. Οι Καπετανίδης, Επιτροπάκης, έκαναν τρία λάιη και ο Φοίνικας ξέφυγε 24-20. Το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Καρακόλια 25-21.

Αμφίρροπο ήταν το σετ τουλάχιστον μέχρι τα μισά (13-13). Η Ελπίδα προηγήθηκε 9-7 με τον Καρακόλια, αλλά ο Σβετιτσιάνιν με σερί 4-0 έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 11-9. Οι Καπετανίδης, Χαριδήμου ισοφάρισαν 13-13 αλλά και πάλι το σερβίς του Στοίλοβιτς έκανε τη διαφορά για σερί 3-0 και 16-13. Ο Σβετισιάνιν και ο Κωστόπουλος με προσωπικούς πόντους άνοιξαν τη διαφορά στο 23-17 ύστερα από σερί 3-0 και έκέισε το σετ με άσσο του Σβετιτσιάνιν 25-18.

Η Ελπίδα ξεκίνησε δυνατά στο 3ο σετ και με τον Ιλουόνι να δίνει πολλές μονομαχίες ξέφυγε 63, αλλά ο Στοϊλοβιτς και ο Κωστόπουλος ισοφάρισαν 7-7. Ο Σβετιτσιάνιν με τον Λινάρδο κέρδισαν τις μάχες του φιλέ και σταδιακά ο Φοίνικας ξέφυγε με +3 (13-10). Η Ελπίδα στην ύστατη προσπάθεια να πάρει ένα σετ ισοφάρισε 19-19 με την επίθεση του Καπετανίδη και το μπλοκ του Χαριδήμου αλλά ο Λινάρδος και ο Μπουτσούγιεβιτς με μπλοκ έκαναν το 21-19. Ακολούθησε η ώρα του Μήλη που εκτόξευσε τη διαφορά στο 24-20 και με το χαμένο σερβίς του Καπετανίδη τελείωσε ο αγώνας 25-21.

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά, Βουδούρης
1ο σετ: 8-1, 16-13, 21-19, 25-21
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-18
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 10 άσσοι, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ελπίδα Αμπελοκήπων οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-21) σε 74΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Κωστόπουλος 10π. (6/14επ., 4 άσσοι, 47%υπ., 26%αρ.), Σβετιτσιάνιν 11 (7/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (8/21επ., 3 άσσοι, 63%υπ., 21%αρ.), Λινάρδος 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπουτσούγιεβιτς 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Μήλης 15 (14/25επ., 1 άσσος) / Καρασαβίδης (λ. - 58%υπ., 17%αρ.), Αδάμ.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Επιτροπάκης 1 (1 άσος), Χαρηδήμου 12 (10/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καρακόλιας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (9/19επ., 37%υπ. 5%αρ.), Ιλουόνι 6 (2/8επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 44%υπ., 16%αρ.), Μανωλάκης, Μπάρτσης, Γαληρόπουλος 1 (1/3επ.), Σταυρίδης (λ).

Συνέντευξη Τύπου: Δηλώσεις Παβλίσεβιτς, Μήλης, Γκολίτσης, Γαληρόπουλος