28-09-2013

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Εθνικό στο δεύτερο φιλικό στη Θεσσαλονίκη

Θεσσαλονίκη. Ρεπορτάζ της Τάνιας Δήμου:
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Πυλαίας  και ζευγάρωσε τις νίκες του επί της ομάδας του Έβρου στα μεταξύ τους φιλικά παιχνίδια που έγιναν στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο συλλόγων για την έναρξη του πρωταθλήματος.
 Σε ένα παιχνίδι με ωραίες φάσεις ο Δικέφαλος αν και έχασε το πρώτο σετ πήρε τα άλλα τρία και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Και οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 12-10 αλλά σταδιακά ο Εθνικός άρχισε να πιέζει στροφές και με πίεση από το σερβίς αλλά και καλύτερη τακτική στο μπλοκ να κατακτά το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Στέλιος Καζάζης ξεκίνησε τον αγώνα με μία αλλαγή αυτή του Χαραλαμπίδη στη θέση του Παντακίδη. Με τον Ντάμποβιτς να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τον Τζελάτη να ανεβάζει στροφές  ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-13. Έχοντας βελτιώσει το μπλοκ αλλά και με καλές επιλογές στην επίθεση ο Δικέφαλος προηγήθηκε 18-15 και 20-16. Ο Μίλκοφ διαμόρφωσε το 21-18 και ασπρόμαυροι έφθασαν με σχετική άνεση στην ισοφάριση σε 1-1.

Στο επόμενο σετ ο τεχνικός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προχώρησε σε αλλαγές θέλοντας να δοκιμάσει διάφορά σχήματα. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 19-15 αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετικό για δεύτερη μέρα τον Μιγιαήλοβιτς κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 22-22 και να προηγηθούν με 22-23. Με τον Ποτότσνικ να πυροβολεί και να χαλάει την υποδοχή ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αρχικά με τον Χαραλαμπίδη σε 24-23 και ο Σλοβένος διαμόρφωσε με άσο το 25-23.

Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο παίρνοντας προβάδισμα με 8-5. Με όπλο το σερβίς και τον Μιγιαήλοβιτς να πετάει φωτοβολίδες ο Εθνικός ισοφάρισε σε 8-8. Σταδιακά ο Δικέφαλος ξεκίνησε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος για το 25-20.