21-12-2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Ελπίδα και έκλεισε πρώτος το 2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ την Ελπίδα στους Αμπελοκήπους και χωρίς κάποια αλλαγή στη σύνθεση του πήρε τη νίκη σε 63 λεπτά. Η Ελπίδα ακολούθησε τους πρωταθλητές στο σκορ και κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά όχι και κάποιο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» συμπλήρωσαν αήττητοι την 8η αγωνιστική και έκλεισαν με επιτυχία μία δύσκολη εβδομάδα με τρεις εκτός έδρας αγώνες (Παναθηναϊκός και Μόντενα). Ο Μουνιόθ έδωσε χρόνο στους Ασπιώτη, Ανδρεάδη και Παπαλεξίου και τον δικαίωσαν.

Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ανδρεάδη αιφνιδίασε και πήρε προβάδισμα 5-0 στο 1ο σετ. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε μέχρι και το +10 (16-6) και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ολυμπιακό με τον πόντο του Ανδρεάδη.

Με τον άσσο του Χαριδήμου και με πιο ελεύθερο βόλεϊ η Ελπίδα προηγήθηκε 4-2 και 7-5 με το μπλοκ του Ιλουόνι. Με τον Χουσάι απάντησε ο Ολυμπιακός και ισοφάρισε 7-7. Ακολούθησε ωραίο ράλι των δύο ομάδων μέχρι το 16-16. Οι δύο ωραίοι πόντοι του Ασπιώτη έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό 21-19, η Ελπίδα ακολούθησε μέχρι το 21-23 χάρις τον πόντο του Χαριδήμου και το σετ τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Καπετανίδη και τη λάθος επίθεση του Χαριδήμου.

Ο Παπαλεξίου με το σερβίς του και ο Ασπιώτης με τις κόντρα επιθέσεις έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά 7-3. Η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Χουσάι ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-6. Η Ελπίδα ισορρόπησε, η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο Χουσάι τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Παπαδοπούλου, Μπέλλος. Γραμματεία: Καρακούλια.

1ο σετ: 3-8, 6-16, 12-21, 14-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25

*Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίδα Αμπελοκήπων προήλθαν: 3 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (14-26, 21-25, 18-25) σε 63΄

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάρτσης 2π. (2/2επ.), Επιτροπάκης, Χαριδήμου 12 (9/17επ., 3 μπλοκ), Καπετανίδης 8 (8/12επ., 67%υπ., 17%αρ.), Παπαδόπουλος 4 (4/12επ., 28%υπ., 17αρ.), Ιλουόνι 5 (2/4επ., 3 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 68%υπ., 47%αρ.), Μανωλάκης 1 (1 μπλοκ), Ποχάνης, Καρακόλιας, Γαληρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Παπαλεξίου 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Χουσάι 10 (7/13π., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 55%υπ., 18%αρ.), Ανδρεάδης 7 (6/6επ, 1 άσσος), Ασπιώτης 17 (14/25επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (82%υπ., 27%αρ.).

Χριστουγεννάτικη γιορτή

Πριν από τον αγώνα Αγιος Βασίλης μοίρασε σοκολάτες και καραμέλες στα παιδιά, ενώ ο Μενέλαος Κοκκινάκης και ο Άκης Ασπιωτης βρέθηκαν στη χριστουγεννιάτικη γιορτή των ακαδημιών του συλλόγου, έπειτα από πρόσκληση των διοργανωτών.

Συνέντευξη Τύπου: Γκολίτσης, Χαριδήμου, Μουνιόθ, Ασπιώτης