15-02-2020

Επίδειξη δύναμης η Κηφισιά νίκησε 3-0 την Ελπίδα Αμπελοκήπων (pics, vid)

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς με όπλο το σερβίς, πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κάιο, Μπατατζίμ και γρήγορο βόλεϊ από τον Νικολάκη νίκησε με 3-0 σετ την Ελπίδα Αμπελοκήπων και πανηγύρισε την 8η νίκησε 13 αγώνες πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ανέβηκε στους 25 βαθμούς και κρατήθηκε κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων ελπίζοντας ακόμα σε κατάληψη της 4ης θέσης.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων ξεκίνησε καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά δεν είχε διάρκεια καθώς η υποδοχή δεν είχε αντοχές και δε μπορούσε να οργανωθεί ανταγωνιστικό παιχνίδι απέναντι σε μία ποιοτική και γρήγορη ομάδα όπως η Κηφισιά. Ετσι οι πράσινοι έμειναν στην 9η θέση με 4 βαθμούς.

Η Ελπίδα μπήκε καλά με μικρό προβάδισμα 5-4, ακολούθησε αμφίρροπο παιχνίδι και ράλι μέχρι το 9-9. Οι δύο Βραζιλιάνοι της Κηφισιάς πρωταγωνίστησαν στην επίθεση δίνοντας σερί 3-0 για το 12-9. Ολα κρίθηκαν στο 15-13 όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος, πήγε στο σερβίς ο Κάιο και με 3 άσσους εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-13. Το σετ έκλεισε με λάθος σερβίς του Μακόφσκι.

Καλό ξεκίνημα έκανε η Ελπίδα και στο 2ο σετ όπου με τον Καπετανίδη, τον Ιλουόνι και τον Χαριδήμου ξέφυγε 9-6. Η απάντηση από την Κηφισιά ήταν άμεση καθώς το σερβίς του Σπυριούνη απέφερε έναν άσσο, έμεσους πόντους και συνολικό σερί 4-0 βγάζοντας μπροστά την Κηφισιά με 10-9. Ακολούθησε ένα ακόμα σερί 4-0 από το σερβίς του Νικολάκη εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-11. Ο Μπατατζίμ με επίθεση και ο άσσος του Μπάση έκλεισαν το σετ 25-17.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά πήρε από την αρχή τον έλεγχο με το μπλοκ του Μπάση και τα σερβίς του Κάιο που οικοδόμησαν συνολικό σερί 5-0 για το 10-4. Η Ελπίδα πέταξε λευκή πετσέτα, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας τελείωσε με το λάθος του Παπαδόπουλου για το 25-16..

Διαιτητές: Αγγελίδης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-16
2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-16, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίδας προήλθαν: 2 άσσος, 24 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-15) σε 65΄.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (1/1επ., 1 άσσος), Κάιο 16 (10/17επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Μπάσης 7 (5/6επ., 2 άσσοι), Σπυριούνης 8 (4/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 25%αρ.), Μπατατζίμ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 33%αρ.), Μπάιερς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 60%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Κοσμάς, Μελλές, Παλέντζας.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 2π. (1/5επ., 1 μπλοκ), Χαριδήμου 4 (4/18επ.), Μακόφσκι 1 (1/2επ.), Καπετανίδης 8 (7/19επ., 41%υπ., 18%αρ.), Ιλουόνι 8 (6/7επ., 2 μπλοκ), Φερέλ 5 (4/6επ., 1 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 44%υπ., 8%αρ.), Μανωλάκης, Μάρτσης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Γαληρόπουλος, Παπαδόπουλος 1 (1/3).

Συνέντευξη Τύπου Γκολίτσης, Χαριδήμου, Σπυριούνης, Ζαλμάς (vid)