23-02-2020

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Ηρακλή και ξέφυγε +5 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (vid, pics)

Ο Ολυμπιακός έκανε εμφατική επιστροφή στο πρωτάθλημα Volley League μετά το τέλος του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και με νίκη 3-0 επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 στο «Μελίνα Μερκούρη» πήρε την 13η νίκη του σε 14 αγώνες πρωταθλήματος που του δίνουν προβάδισμα 5 βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και συνεπώς προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης την κανονική περίοδο.

Ο Μπενίτεθ Μουνιόθ ξεκίνησε με βασικούς τους Κουμεντάκη, Ανδρεάδη που ήταν και οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του β΄τελικού με τον Παναθηναϊκό αναγνωρίζοντας την προσπάθεια τους, ενώ βασικός πασαδόρος ήταν ο Στιβαχτής για να δώσει ανάσες στον Τερβαπόρτι.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημεία απέναντι στον Ηρακλή που δεν κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός. Ο «γηραιός» έμεινε στους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Παμβοχαϊκό στην 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Mετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός.

Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Στιβαχτή ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ, τουλάχιστον μέχρι το 22-19. Δύο πόντοι του Χουσάι από επίθεση και μπλοκ και μία άουτ επίθεση του Σακόγλου έκλεισαν το σετ 25-22.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ μόνο που ο Φίνγκερ πίεσε στο σερβίς και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3. Ο Φίνγκερ και ο Χουσάι μονοπωλούσαν τις επιθέσεις του Ολυμπιακού και ο Ηρακλής απλά παρακολουθούσε στο σκορ με 12-7 και 17-11. Σερί από Ανδρεάδη κι Φίνγκερ έφερε την διαφορά στο +10 για το 25-15 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Ηρακλής άντεξε μέχρι το 6-6. Σταδιακά ο Ολυμπιακός έβγαλε την ποιότητα του στον αγώνα και χωρίς να πιεστεί με τον Φίνγκερ και τον Παπαλεξίου ξέφυγε 17-13. Ο Ηρακλής σταμάτησε στο 22-18 και με επιθέσει και άσσο του Φίνγκερ τελείωσε ο αγώνας 25-18 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Μούζουλας, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 4 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 0 άσσοι, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) σε 73΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Στιβαχτής, Φίνγκερ 24 (20/30επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Πετρέας 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (14/19επ., 1 μπλοκ, 33%υπλ, 7%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/9επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/18επ., 2 μπλοκ, 57%υπ., 50%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 75%υπ., 62%αρ.), Παπαλεξίου 2 (2/3επ.), Βουλκίδης, Ριζόπουλος 1 (1/1επ., 100%υπ.), Τζιάβρας (λ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 6π. (4/9επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Στουτζίνσκι 6 (6/17επ., 38%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (2/4επ.), Σακόγλου 11 (11/25επ.) / Μπουράκης (λ. - 54%υπ., 38%αρ.), Κοντοκώστας (λ), Καλαϊτζίδης, Στεφανίδης.