07-03-2020

Η Κηφισιά στάθηκε όρθια στο Βραχάτι, ο Παμβοχαϊκός έχασε και τον Λάππα

Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι του Βραχατίου και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της να διεκδικήσει από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ την 4η θέση της κανονικής περιόδου.  Με το σκορ στο 9-3 στο τάι-μπρέικ αποχώρησε ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Ηλίας Λάππας με πρόβλημα στον αριστερό ώμο.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά παραμένει στο -2 από τον Ηρακλή που κρατάει την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ και επί πλέον έχει και τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς μπήκε σε «θέση οδηγού» 5-2. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων προσπέρασε 8-7.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 11-11 όμως ο Παμβοχαϊκός με τον Λεάντρο στο σερβίς πήρε διαδοχικούς διαμορφώνοντας το 14-11 μετά από επίθεση του Παπαδόπουλου, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Η ομάδα του Βραχατίου συνέχισε και μετά την μικρή διακοπή να έχει τον έλεγχο του σετ και με κόντρα επιθέσεις από τους Κωτσάκη και Παπαδόπουλου έφτασε στο +5 (16-11).

Η Αθηναϊκή ομάδα έβγαλε «πείσμα» και με τον Ντε Πρα να χαλάει την υποδοχή των γηπεδούχων μείωσε 17-15. Οι γηπεδούχοι μετά από λάθος του Μπατατζίμ πήραν ξανά «αέρα» τεσσάρων πόντων 19-15. Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, όμως ο Παμβοχαϊκός ήταν αποτελεσματικός στο side out και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Ο Ντε Πρα «έσβησε» το πρώτο, όμως στην επόμενη φάση με έξυπνο πλασέ ο Κωτσάκης έκλεισε το σετ 25-21.

Με καλή ψυχολογία οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο σετ και με άσο του Παπαδόπουλου προηγήθηκαν 4-2, όμως η Κηφισιά «απάντησε» και με δύο άσους του Σπυριούνη πέρασε μπροστά 5-4. Με λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες φτάσαμε στο 8-7 για τους φιλοξενούμενους. Εκεί, η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με επιθέσεις από τον Μπάιερς και Ντε Πρά προηγήθηκε 11-8 με τον Νίκο Νεόφυτο να καλεί τάιμ άουτ. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε καθώς η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και έφτασε στο +5 (13-8).

Ο Παμβοχαϊκός έβγαλε αντίδραση και με «αιχμή του δόρατος» τον Παπαδόπουλο μείωσε προσωρινά 14-11 όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +5 (16-11). Η Κηφισιά δεν «κοίταξε» ξανά πίσω και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με επίθεση του Παλέντζα. Ο Πέιν με επίθεση σε πρώτο χρόνο κράτησε στο σετ του γηπεδούχους μειώνοντας 24-21, όμως στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ διαμόρφωσε το 25-21.

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα. Άσσος του Νικολάκη και μπλοκ από τον Μπάιερς έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 10-7. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι μετά από άουτ του Ντε Πρα πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» 13-12. Η Κηφισιά ανέβασε στροφές και με επίθεση πάιπ από τον Μπατατζίμ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 19-15.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά «ροκάνισαν» τη διαφορά και μετά από μπλοκ του Πέιν έφτασαν στο -1 (21-20) με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά υπερασπίστηκε το μικρό προβάδισμα και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Μπατατζίμ. Το άουτ σερβίς του Μελλέ διαμόρφωσε το 24-23, όμως υπόδειξη για φιλέ σε παίκτη των γηπεδούχων έδωσε το σετ στην Κηφισιά 25-23. Η απόφαση του διαιτητή προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του τεχνικού τιμ των γηπεδούχων.

Η απώλεια του τρίτου σετ «πείσμωσε» τους γηπεδούχους οι οποίοι στο τέταρτο ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 7-3 με άσο του Παπαδόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πλησίασαν στο -1 (10-9) με επίθεση του Ντε Πρα.

Η εξέλιξη του σετ ήταν συναρπαστική με τους παίκτες των δύο ομάδων να βγάζουν μεγάλο πάθος σε κάθε φάση. Η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13 μετά από άουτ επίθεση του Παπαδόπουλου και στη συνέχεια το σετ πήγε πόντο-πόντο, μέχρι το 17-17. Δύο άουτ επιθέσεις από τους Ντε Πρα και Μπάιερς έδωσαν «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους 19-17 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Παμβοχαϊκού έφτασαν στο +6 (23-17) με μπλοκ του Λεάντρο και επίθεση του Παπαδόπουλου. Άουτ επίθεση του Παλέντζα έδωσε πολλαπλό σετ μπολ στους γηπεδούχους 24-17, οι οποίοι τελικά το κατέκτησαν με 25-18 μετά από σερβίς στο φιλέ από τον Μπάιερς.

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά με επιθέσεις από τους Ντε Πρα και Σπυριούνη βρέθηκε σε «θέση οδηγού» 3-1, ενώ στην εξέλιξη του σετ σφύριγμα για λάθος θέσεις έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 5-2. Ο Μπατατζίμ με δύο συνεχόμενες κόντρα μπάλες έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 8-3.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ και με διαδοχικούς πόντους προηγήθηκαν 11-3. Οι γηπεδούχοι με τον Γκέιλ στο σερβίς προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ και μείωσαν 13-11. Ο

Γάλλος πασαδόρος πήρε συνεχόμενους άσους όμως με άουτ σερβίς έδωσε τριπλό ματς μπολ στην Κηφισιά 14-11. Ο Παπαδόπουλος με έξυπνο πλασέ «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σπίνας, Κατερλή, Γραμματεία: Παπακυριακοπούλου.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-21

2o σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-17, 25-18

5ο σετ: 2-5, 3-10, 4-12, 12-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 4 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 25-18, 12-15

Γ.Α.Σ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκιλ 5 (1/1 επ., 4 άσσους), Πέιν 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 20 (18/40 επ., 2 άσσους), Κωτσάκης 14 (12/22 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ.-1% άριστες), Μεχία 9 (5/8 ε., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 12 (8/19 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ, 54% υπ.-18% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 68% υπ.-32% άριστες), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 1 (1/3 επ.), Μαμαλής.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Κάιο 19 (19/38 επ.), Μελλές 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 12 (8/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 16% άριστες), Μπατατζίμ 20 (18/33 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Μπάιερς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Συναδινός (λ), Παλέντζας 3 (3/8 επ.), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ.), Ρούσης.