23-09-2020

Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού επί του Φιλίππου σε αγώνα τριών σετ

Σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά και παίχτηκαν τρία σετ ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 2-1 σετ.

Οι «πράσινοι» μέτρησαν τις δυνάμεις τους απέναντι σε μια ομάδα που ήταν αήττητη ως τώρα στα τρία εκτός έδρας φιλικά ματς που είχε δώσει.

Στη Σύρο o Φίλιππος νίκησε τον Φοίνικα με 3-1 στο πρώτο ματς και αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στο δεύτερο ματς ενώ ισόπαλος 2-2 αναδείχτηκε και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Μίλωνα.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα και δοκίμασε διάφορα σχήματα.  Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι περίπου τα μισά του σετ ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και τελικά να κατακτήσουν το σετ με 0-1.

Στο δεύτερο σετ  οι «τριφυλλοφόροι» ανέβασαν ρυθμούς πήραν από την αρχή προβάδισμα και πλήρωσαν τον αντίπαλο με το… ίδιο νόμισμα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας το με 26-24, παρότι βρέθηκε να χάνει με 4-11,  και σφράγισε παράλληλα τη φιλική νίκη.

Τα σετ: 2-1 (20-25, 25-20, 26-24)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (10/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 7 (6/17 επ., 1 άσσος), Ρανγκέλ 13 (9/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σερεμέτης 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Πελεκούδας 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 65% υπ. - 45% άριστες), Μούχλιας 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Πανταλέων.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπεάτι 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες), Μπίσετ 2 (2/3 επ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 16% άριστες), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 17 (14/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 56% υπ. - 33% άριστες), Τσιάρας, Εντουάρντο 2 (2/3 επ.), Φερέλ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο διαγώνιος του ΠΑΟ  Άγγελος Μάρκου τόνισε: «Ήταν θετικό ότι συνεχίσαμε με νίκη τα φιλικά μας παιχνίδια και δείχνουμε να είμαστε σε καλό δρόμο. Σίγουρα έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας και τώρα κοιτάμε το επόμενο φιλικό μας παιχνίδι. Από την πλευρά μου θα προσπαθήσω για το καλύτερο δυνατό και να βοηθήσω την ομάδα με όλες μου τις δυνάμεις».