26-10-2020

Ο Ολυμπιακός έσπασε με δυσκολία το μπλοκ της Κηφισιάς

Ο Ολυμπιακός παρότι δυσκολεύτηκε στην έδρα της Κηφισιάς πήρε την πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ και ξεκίνησε με τρίποντο το 53ο πρωτάθλημα Volley League. Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική η Κηφισιά με το σερβίς και το μπλοκ έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι χρειάστηκε να επιστρατεύσουν όλη την ισχύ του Εγκλεσκαλνς και του Μιγιαίλοβιτς και να πάρουν τη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού με 7-2 χάρις τα σερβίς του Φρομ που με άσο διαμόρφωσε το 7-2. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τον Μπάση να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με τους Ζουπάνη και Τσάμπερλεν να τελειώνουν φάσεις έτρεξε σερί 4-0 και μείωσε 10-9. Ο Ολυμπιακός κράτησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το 21-20. Οι ερυθρόλευκοι στα κρίσιμα έβγαλαν ποιότητα και με μπλοκ του Όκολιτς έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21, με τον σέρβο να τελειώνει το σετ με επίθεση σε πρώτο χρόνο 25-21.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά ανέβασε την πίεση σε σερβίς και μπλοκ και στο 9-9 ο Ζουπάνης με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 12-9. Με μπλοκ του Μπάση και άσο του Σπυριούνη έγινε το 17-12. Ο Ολυμπιακός πίεσε για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε σερί 4-0 και μείωσε 18-17. Ο Τσάμπερλεν νίκησε στο φιλέ τον Βουλκίδη και ο Κωτσάκη πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-17. Η Κηφισιά κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με επίθεση του Σπυριούνη. Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Εγκλεσκλάνς και αόυτ του Μπάση μείωσε 24-22 όμως το σερβίς του Βουλκίδη πήγε άουτ για το 25-22.

Στο τρίτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19. Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις. Με τον Μιγιαϊλοβιτς στο σερβίς και επίθεση του Έγκλεσκλανς προηγήθηκε 21-19. Μάλιστα ο διαγώνιος του Ολυμπιακού έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων 23-19 και τελικό ο Εγκλεσκλανς με κερδισμένο μπλοκ άουτ τελείωσε το σετ με 25-21.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τέταρτο σετ και έχοντας τον Μιγιαϊλοβιτς στο σερβίς προηγήθηκαν νωρίς με 6-1. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με «πατημένο γκάζι» κι έφτασαν στο +7 (13-6) με άσο του Εγκλεσκλανς. Μέχρι το τέλος κράτησαν τη διαφορά και με άσσο του Μιγιαϊλοβιτς τελείωσε ο αγώνας 25-19.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 21-25

2ο ετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 21-25

4ο σετ: 2-8, 11-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) σε 119'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 10 (10/23 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 16% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ. - 57% άριστες), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 3 (3/4 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Μελλές 1 (1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 12 (8/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. - 26% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 19 (13/30 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 37% άριστες), Έγκλεσκανς 30 (27/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Όκολιτς 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

O πασαδόρος του ΑΟΠ Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης είπε για την πρώτη εμφάνιση της ομάδας του στο πρωτάθλημα: «Εύχομαι να έχουμε υγεία όλοι μας. Κάναμε μία καλή εμφάνιση και ήμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό. Με λίγη τύχη ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα ένα σετ. Ο Ολυμπιακός έχει δύναμη φέτος στο σερβίς. Εμείς έχουμε στόχο την παραμονή. Θα είναι δύσκολη χρονιά. Αν τα καταφέρουμε θα είμαστε χαρούμενοι, γιατί το πρωτάθλημα θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Προφανώς οι ομάδες δεν έχουν βρει ακόμα ρυθμό. Απόψε φτάσαμε κοντά στο να πάρουμε κάτι καλό απο το παιχνίδι όμως κάναμε μεγάλα λάθη στο τρίτο σετ. Μπορούσαμε να το πάρουμε αλλά δεν είχαμε την υπομονή και την ψυχραιμία. Σίγουρα είμασταν καλύτεροι απο την προηγούμενη εβδομάδα. Είμασταν καλοί σε μπλοκ και άμυνα όμως υστερήσαμε στο σερβίς.Το σερβίς ήταν καθοριστικός παράγοντας για το παιχνίδι. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε στην προπόνηση και ξέρουμε ότι κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο φέτος».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Είναι μία περίεργη χρονιά καθώς καθημερινά αλλάζουν τα δεδομένα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά, η οποία διαθέτει μία καλή ομάδα με έμπειρους αλλά και ταλαντούχους παίκτες. Κρατάμε τους βαθμούς και είναι σημαντικό ότι φεύγουμε από το Ζηρίνειο χωρίς βαθμολογική απώλεια. Πάντα στην αρχή του πρωταθλήματος υπάρχει πίεση. Είμαστε σε σωστό δρόμο αλλά χρειαζόμαστε ακόμα δουλειά.Θα είναι ένα περιεργο πρωτάθλημα λόγω κορωνοϊού. Ελπίζω σύντομα ο κόσμος να το απολαύσει και απο κοντά».

Ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Χέρμανς Έγκλεσκαλνς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Από τη στιγμή που θα δεν θα υπάρχουν φέτος πλέι οφ με τη μορφή που τα έχουμε συνηθίσει κάθε παιχνίδι θα είναι «μάχη». Σήμερα πήραμε το πρώτο σετ, στη συνέχεια δεν παρουσιάσαμε το καλό μας πρόσωπο αλλά από το 3ο σετ βελτιωθήκαμε, το πήραμε και χαλάσαμε την ψυχολογία της Κηφισιάς. Σίγουρα δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι, αλλά κερδίσαμε και αυτό είναι το σημαντικό. Παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι και η ομάδα θα εξελίσσεται».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.