16-01-2021

Η Κηφισιά με Ζουπάνη, Σπυριούνη, Μπάση πήρε πρώτη νίκη με 3-0 στο Λίντο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα 2020-21 και μάλιστα εκτός έδρας σημείωσε ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά νίκησε σε 83 λεπτά τον ΟΦΗ στο γυμναστήριο του Λίντο στο Ηράκλειο και έβαλε στο ενεργητικό του τους τρεις πρώτους βαθμούς. Τον αγώνα παρακολούθησε και ο υφυπουργός αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Α.Ο.Π.Κηφισιάς ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που σημείωσε 20 πόντους αλλά και ο Κυριάκος Σπυριούνης που πήρε 11 πόντους και σήκωσε με επιτυχία όλη την υποδοχή της ομάδας του. Ο Μπάσης με σερί 7-0 καθάρισε το 3ο σετ ενώ και ο Κωτσάκης πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις στα δύο πρώτα σετ. Τέλεια καθοδήγηση για άλλη μία φορά από τον Δημήτρη Νικολάκη που έκανε και τη μεγάλη διαφορά στην πάσα.

Ο Ο.Φ.Η. στηρίχτηκε μόνο στον Κριστόφ Μαρκς και υστέρησε σε σερβίς και μπλοκ. Η ομάδα της Κρήτης κρατήθηκε στο 1ο σετ μέχρι το 7-7. Ο Μπάσης και ο Ζουπάνης έδωσαν μικρό προβάδισμα 9-7 για την Κηφισιά το οποίο διευρύνθηκε στο +4 με δύο σερί επιθέσεις του Κωτσάκη. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 19-22 και με το μπλοκ του Νικολάκη και τη νέα επίθεση του Κωστάκη η Κηφισιά πήρε το 1ο σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ με δύο πόντους του Χαντ προηγήθηκε 9-7 αλλά η Κηφσιά με σερί 4-0 πήρε κεφάλι στο σκορ και βγήκε μπροστά 11-9. Με τον άσσο του Μαρκς και την επίθεση του Ζουπάνη ο ΟΦΗ ισοφάρισε 20-20. Το χαμένο σερβίς του Μαρκς, η επίθεση του Σπυριούνη και ο άσσος του Τσάμπερλάιν έκαναν το 23-20 για την Κηφισιά αλλά ο ΟΦΗ και πάλι ισοφάρισε σε 23-23 με τον Ρουμελιωτάκη και τον Μαρκς. Το χαμένο σερβίς του Χαντ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά (24-23). Ο Μαρκς ισοφάρισε 24-24, ο Σπυριούνης έωσε προβάδοσμα 25-24 αλλά ο Χαντ ισοφάρισε 25-25. Με δύο μπλοκ από Νικολάκη και Κωτσάκη η Κηφισιά έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του ΟΦΗ κράτησε μέχρι το 18-18 του 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η επίθεση του Σπυριούνη και τα εντυπωσιακά σερβίς του Μπάση έφεραν σερί 7-0 για την Κηφισιά που έκανε το 25-18 και έφτασε στο 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 25-27

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 25-27, 18-25) σε 83΄.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 8 (8/17 επ., 67% υπ. - 20% άριστες), Μαρκς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (4/18 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 24% άριστες), Γαλλιώτος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/6 επ.) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1 άσσος, 64% υπ. - 7% άριστες), Φραγκιαδάκης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (18/41 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 15 (10/20 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπάσης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 9 (4/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 11 (11/18 επ., 70% υπ. - 10% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 64% υπ. - 43% άριστες), Μελλές.

Νίκος Ζαλμάς (προπονητής Κηφισιάς): «Ηταν ένα δύσκολο ταξίδι για μας, μετά απο μια δύσκολη εβδομάδα, που είχαμε με κάποιους τραυματισμούς. Νομίζω ότι όλα πήγαν καλά. Φάνηκε ένας βαθμός ετοιμότητας μεγαλύτερος απο εμάς έναντι του ΟΦΗ. Ημασταν καλοί στο side out και την ποιότητα της υποδοχής. Η έλλειψη κάποιων εύκολων πόντων που θα μπορούσαμε να πάρουμε στο δεύτερο και το τρίτο σετ, ήταν αυτή που οδήγησε σε ένα πιο αγχωτικό δεύτερο και τρίτο σετ. Είναι λογικό καθώς οι ομάδες δεν έχουν ρυθμό αυτήν την περίοδο. Είμαι ευχαριστημένος απο τα παιδιά, για την προσπάθεια. Θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό πρωτάθλημα. Είναι το θέμα του covid και της διακοπής. Ελπίζω να μην έχουμε άλλη διακοπή. Θα έχει ανταγωνισμό».

Ακης Φλαούνας (προπονητής ΟΦΗ): «Δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο την εικόνα μας. Ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι μια δύσκολη και καλοκουρδισμένη ομάδα. Εμείς δεν καταφέραμε να πιάσουμε την απόδοση των προπονήσεων.
Εμείς στην Κρήτη, έχουμε το ντεσαβαντάζ ότι δεν έχουμε δυνατότητα για φιλικά. Μας λείπουν τα παιχνίδια. Αυτό φάνηκε στα κρίσιμα σημεία. Εκεί που έπρεπε να πάρουμε την φάση, δεν είχαμε το καθαρό μυαλό.
Αυτό μας κόστισε. Χρειαζόμαστε παιχνίδι και παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι και στο μέλλον θα έχουμε καλύτερο πρόσωπο».

Φρίξος Κωτσάκης (αθλητής Κηφισιάς): «Το σημαντικό για μας και για όλους τους αθλητές είναι ότι ξεκίνησε το πρωτάθλημα. Η νίκη αυτή είναι πολύ σημαντική εκτός έδρας, σε μια δύσκολη αποστολή.
Νικήσαμε 0-3, αλλά το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την προσπάθεια του ΟΦΗ. Ηταν κοντά μας σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Για μας είναι τρείς πολύτιμοι βαθμοί και συνεχίζουμε το πρωτάθλημα».

Σωκράτης Χαραλαμπίδης (αθλητής ΟΦΗ): «Ηταν μια δίκαιη νίκη για την Κηφισιά. Ηταν καλύτερη απο εμάς σε πολλά στοιχεία του παιχνιδιού. Οπως το μπλοκ-άμυνα και την επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, δεν πτοούμαστε. Είναι ακόμη αρχή.
Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί και να πετύχουμε το στόχο που έχουμε θέσει. Τώρα με Ολυμπιακό, που είναι φαβορί, θα προσπαθήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Με τον Φίλιππο Βέροιας που ακολουθεί θα είναι ένα ντέρμπι πολύ σημαντικό για τη συνέχεια».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.