16-01-2021

Πήρε τη νίκη ο Παναθηναϊκός με 3-2 αλλά ο Μίλων του πήρε βαθμό

Ο Μίλων έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά και του έκοψε έναν πολύτιμο βαθμό όπως είχε κάνει και στην τελευταία αναμέτρηση τους το 2013.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ, γύρισε το ματς αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει δύσκολη νίκη με 3-2 σετ σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Volley League. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν καλό θέαμα, ο αγώνας είχε εναλλαγές στο σκορ και ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί με τον Φοίνικα στην κορυφή της βαθμολογίας με 8 βαθμούς. Ο Μίλων πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ο Τσάτσιτς και ο Ανδρεόπουλος, ενώ από το Μίλωνα εντυπωσίασε ο Σπύρος Χανδρινός, ενώ ο Ανδρεάδης κέρδισε τη μάχη του κέντρου.

Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του 1ου σετ είχε σημαντικό προβάδισμα 3-4 πόντων και έδεχνε πως θα πάρει το 1ο σετ όμως λογάριασε χωρίς τον μαχητικό Μίλωνα. Το 22-19 έγινε με τον άσσο του Ράπτη αλλα στη συνέχεια έχασε το σερβίς (22-20). Ο Χαντ και ο πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη έφεραν την ισοφάριση και με νέες επιθέσεις από τον Ανδρεάδη, τον Λάππα και τον Μαζιάρζ ο Μίλωνας πήρε το σετ 26-24.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποφασιστικός και αξιοποίησε το προβάδισμα που οικοδόμησε μετά την κυριαρχία του Τσάτιτς. Από το 13-7 ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά και με τα μπλοκ Ανδρεόπουλου, Ρανγκέλ κλείδωσε το σετ 25-17 και έκανε το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και εναλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός με 6-4 και 12-11 και ο Μίλων με 8-7 και 14-12. Με το σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 16-14, ο Μίλων ισοφάρισε με το μπλοκ του Ανδρεάδη 18-18 και έγινε παλι μάχη πόντο πόντο. Ο Μίλων προηγήθηκε 23-22, αλλά ο Χαντ κάρφωσε άουτ και ο Ανδρεόπουλος έκανε το 24-23. Ιοσφάρισε ο Λάππας 24-24, ο Ανδρεόπουλος πάλι έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά 25-24. Ο Ράπτης έχασε το σερβίς 25-25 και με επίθεση του Ανδρεόπουλου και μπλοκ του Ρανγκέλ έγινε το 27-25.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και στο 4ο σετ 9-5 χάρις το σερβίς του Ανδρεόπουλου αλλά ο Μίλων έμεινε στο παιχνίδι, ροκάνισε τη διαφορά και με τον άσσο του Ανδρεάδη ισοφάρισε 22-22. Ο Μαζιαρζ έκανε το 23-22, ο Τσάτσιτς ισοφάρισε 23-23 αλλά πάλι ο Μάζιαρζ με μπλοκ και ο Χαντ με επίθεση έκαναν το 25-23 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 5ο σετ όταν ο Μίλων με επίθεση έκανε το 7-5, αλλά ο Τσάτσιτς μείωσε σε 6-7 και πήγε και στο σερβίς. Ο Μαυροβούνιος ήταν εξαιρετικός και με τρεις άσσους και πεναλτυ από Ανδρεόπουλο και Πελεκούδα έκανε συνολικό σερί 7-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 12-7. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Ράπτη.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 24-26

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-17

3ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 27-25

4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 23-25

5ο σετ: 3-5, 10-7, 12-7, 15-8

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-08) σε 130'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτστις 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 36% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/2 επ.), Ρανγκέλ 14 (7/12 επ., 7 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (15/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 52% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 9 (9/11 επ.) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. - 53% άριστες), Πανταλέων. Α.Ο.Ν.Σ.

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 21% άριστες), Μάζιαρζ 12 (6/15 επ., 6 μπλοκ), Χαντ 24 (24/56 επ.), Δρογκάρης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ. - 46% άριστες), Μαντέκας (0/5 επ., 38% υπ. - 15% άριστες), Κανελλόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν πολύ καλό παιχνίδι και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά. Γνωρίζαμε εξαρχής ότι θα ήταν δύσκολα, ο Μίλωνας είναι ιδιαίτερη ομάδα και παίζει έξυπνα. Μας δημιούργησε προβλήματα αλλά πήραμε τη νίκη. Τα χαμένα σετ ήταν στα χέρια μας, όμως λανθασμένες ενέργειές μας και καλές επιθέσεις του Μίλωνα οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Το παιχνίδι είχε καλή ποιότητα και οι ομάδες μπήκαν όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένες. Ασφαλώς η διακοπή έπαιξε ρόλο αλλά το παιχνίδι ήταν καλό. Δεν υπάρχει εύκολο ή δύσκολο παιχνίδι, η νίκη είναι νίκη. Τα πράγματα είναι δύσκολα και ειδικά όταν βγαίνεις από τις συνήθειές σου».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Το θετικό είναι ότι παίξαμε πολύ καλά απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό. Είναι σπουδαίο αυτό που κάναμε σήμερα, παρά την ήττα. Ήμασταν πόντο πόντο και παίξαμε ως ισάξιοι. Είναι μεγάλο κέρδος αυτή η αναμέτρηση για εμάς, η ήττα πάντα πονάει αλλά πρέπει να κρατήσουμε τα θετικά. Όταν παίζεις απέναντι στον πρωταθλητή που έχει παίκτες με προσωπικότητα, όλα παίζουν ρόλο. Τα σερβίς του Τσάτσιτς έκριναν το τάι μπρέικ. Από την αρχή της χρονιάς είχαμε πει ότι θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Ουσιαστικά για εμάς ήταν η 1η αγωνιστική αυτή, καθώς στα προηγούμενα δύο παιχνίδια είχαμε απουσίες με κρούσματα κορονοϊού».