23-01-2021

Τρίποντο της Κηφισιάς με 3-1 σετ στο ντέρμπι των ανατροπών με Μίλωνα

Σε συναρπαστικό και αμφίρροπο αγώνα που είχε πολλές ανατροπές στο σκορ και τα τρία σετ κρίθηκαν στον πόντο, η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ το Μίλωνα και πήρε το δεύτερο και συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα της Volley League. Mε την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής η Κηφισιά έφτασε τους 6 βαθμούς, διατηρήθηκε στην 5η θέση και βρίσκεται σε απόσταση βολής από τις ομάδες της πρώτης τετράδας, ενώ ο Μίλων βρίσκεται στην 6η θέση με 1 βαθμό.

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 22 πόντους και μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κυριάκος Σπυριούνης ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Τσάμπερλεϊν.

Ο Μίλωνας είχε καλές διαφορές στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει και η Κηφισιά δύο φορές του πήρε τα σετ μέσα από τα χέρια του. Στο 1ο σετ ο Μίλων προηγήθηκε 24-19 αλλά έχασε το σετ, πήρε το 2ο σετ ενώ βρέθηκε να χάνει 20-18 και έχασε το 3ο ενώ προηγήθηκε 14-11. Στο 4ο σετ η Κηφισιά καλύτερη, με σωστή υποδοχή και το Νικολάκη να κάνει τη διαφορά πήρε τη νίκη.

Ο Μίλων έχασε τη μπουκιά από το στόμα

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Μίλωνας ξεκίνησε καλύτερα και με τον Χαντ να κερδίζει σε δύο περιπτώσεις το μπλοκ των γηπεδούχων προηγήθηκε με 5-2. Η Κηφισιά απάντησε άμεσα και με διαδοχικούς άσους του Τσάμπερλεν και κόντρα επίθεση του Ζουπάνη προσπέρασε 7-5.

Ο Μίλωνας ανέβασε την απόδοση του, οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στο side out και έτσι οι φιλοξενούμενοι με κόντρα επιθέσεις από τον Χανδρινό και τον Λάππα και μπλοκ από τον Μάζιαρζ πήραν «αέρα» τριών πόντων 14-11 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε πενταπλό σετ μπολ με τον Λάππα 24-19. Η Κηφισιά όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη… Ο Νίκος Ζαλμάς «ανακάτεψε την τράπουλα» κάνοντας αλλαγές, ο Ζουπάνης βρήκε διαδοχικούς άσους η ομάδα των βορείων προαστίων είχε ισχυρό μπλοκ και ισοφάρισε 24-24. Ο Μίλωνας είχε ακόμα ακόμα τέσσερις ευκαιρίες όμως η Κηφισιά άντεξε και έφτασε για πρώτη φορά αυτή σε σετ μπολ 29-28 με επίθεση του Ζουπάνη. Τελικά το σετ πήγε σε Κηφισιώτικα χέρια καθώς ο Λάππας κάρφωσε άουτ για το 30-28.

Ανατροπή και για την ισοφάριση

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες της Κηφισιά μπήκαν «φουριόζοι» και μετά από έξυπνο πλασέ του Δημήτρη Νικολάκη προηγήθηκαν 7-3. Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν πίεσαν στο σερβίς και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν 8-7. Και πάλι όμως η Κηφισιά με άσο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου πήγε στο +3 (11-8). Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια «ροκάνισαν» τη διαφορά και με μπλοκ του Ανδρεάδη ισοφάρισαν 15-15. Ο Τσάμπερλεν πήγε ξανά στο +3 (18-15) όμως και πάλι ο Μίλωνας ισοφάρισε 18-18. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Νικολάκης εμπιστεύτηκε τον Μπάση ο οποίος τελείωσε δύο μπάλες για το 23-22. Ο Ζουπάνης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο έσβησε ο Χαντ, ενώ στη εξέλιξη του αγώνα ο Χανδρινός έδωσε σετ μπολ στον Μίλωνα 25-24. Μετά από φάση διαρκείας ο Ζουπάνη κάρφωσε άουτ και ο Μίλωνας κατέκτησε το σετ με 26-24 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για επαφή στο φιλέ.

Ξεκίνημα με κόκκινη κάρτα

Το σετ ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον πάγκο της Κηφισιάς λόγω διαμαρτυρίας. Ο Χαντ και ο Λάππας έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +2 (9-7). Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός διαγώνιος των φιλοξενούμενων με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 13-10.

Οι παίκτες των δύο ομάδων «κατέθεσαν ψυχή» στο γήπεδο προσφέροντας όμορφες φάσεις διαρκείας. Η Κηφισιά με μπλοκ του Μπάση μείωσε 14-13 βάζοντας ξανά στην διεκδίκηση του σετ τους γηπεδούχους, ενώ λίγο αργότερα ο Τσάμπερλεν νίκησε στο φιλέ τον Ανδρεάδη για το 15-15.

Η αγωνία κορυφώθηκε καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Σπυριούνης με μπλοκ στον Χαντ έβαλε την Κηφισιά ξανά μπροστά με 20-19, ενώ ο Μπάσης με άσο έδωσε διπλό σετ μπολ στην ομάδα του Ζηρινείου 24-22. Ο Ανδρεάδης κράτησε «ζωντανό» τον Μίλωνα μειώνοντας 24-23, όμως ο Ζουπάνης μετά από φάση διαρκείας τελείωσε το σετ 25-23.

Χαριστική βολή

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να πτοούνται από την απώλεια του τρίτου σετ και στο τέταρτο ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα παίρνοντας το προβάδισμα με 5-2. Η Κηφισιά ανέβασε «στροφές» και με εξαιρετική άμυνα και καλές κόντρα μπάλες προηγήθηκε 10-9 με επίθεση του Ζουπάνη. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ ο Τσαμπερλεν μπλοκ του Τσάμπερλεν στον Χαντ και άουτ του Λάππα έφεραν την Κηφισιά στο +3 (13-10). Η Κηφισιά συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» και μετά από εξαιρετική άμυνα του Κοντοστάθη ο Ζουπάνης έκανε το 16-12.

Οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους και με επίθεση του Σπυριούνη πήγαν στο +6 (18-12) αποκτώντας μεγάλο πλεονέκτημα για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Η Κηφισιά παρά την πίεση που δέχθηκε κράτησε το side out φτάνοντας σε ματς μπολ 24-19 με επίθεση του Μπάση με το παιχνίδι να τελειώνει 25-19 με μπλοκ του Μελλέ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Κατερλή, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 30-28

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 24-26

3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23

4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 1 άσσο, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 24-26, 25-23, 25-19) σε 117'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 22 (20/43 επ., 2 άσσοι), Κωτσάκης 1 (1/1 επ., 53% υπ. - 33% άριστες), Μπάσης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 15 (8/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σπυριούνης 20 (18/38 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. - 28% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 36% άριστες), Μελλές.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 12 (12/25 επ., 43% υπ. - 7% άριστες), Μάζιαρζ 9 (4/10 επ., 5 μπλοκ), Χαντ 28 (27/50 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 7% άριστες) / Δαρίδης (λ, 67% υπ. - 15% άριστες), Χανδρινός Αρ. (λ), Μαντέκας (56% υπ. - 22% άριστες).

O διαγώνιος του Μίλωνα και πρώην της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ είπε: «Σίγουρα το πρώτο σετ ήταν το «κλειδί» του παιχνιδιού. Είχαμε την ευκαιρία να το κατακτήσουμε και να φύγουμε από το Ζηρίνειο με τουλάχιστον ένα βαθμό. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και το κατέκτησε. Αξίζει συγχαρητήρια ο Νίκος Ζουπάνης και η Κηφισιά για αυτή την ανατροπή. Σίγουρα κάναμε και κάποια λάθη τα οποία μας στοίχησαν σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και θα μπορούσαμε να το κατακτήσουμε και εμείς. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Όσον αφορά την επιστροφή μου στο Ζηρίνειο ως αντίπαλος της Κηφισιάς σίγουρα μου δημιούργησε συναισθήματα. Έχω φίλους και πρώην συμπαίκτες στην ομάδα της Κηφισιάς και σίγουρα χάρηκα που τους είδα. Διασκέδασα το παιχνίδι, έδωσα τον καλύτερο εαυτό μου για τη νίκη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Νίκος Ζαλμάς είπε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη νίκη και την εμφάνιση. Η ανατροπή του πρώτου σετ και ο τρόπος με τον οποίο το γυρίσαμε ήταν σημαντική. Είχαμε μία κακή εβδομάδα στην προπόνηση με αρκετούς τραυματισμούς. Σε πολλά σημεία του αγώνα τηρήσαμε αυτά που είχαμε πει. Είμασταν αποτελεσματικοί στο side out, είχαμε υπομονή στα ράλι και δεν κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς. Είναι σημαντικό ότι κατακτήσαμε τους τρεις βαθμούς καθώς μπροστά μας έχουμε μία τετράδα παιχνιδιών που είναι ιδιαίτερα δύσκολα».

Ο κεντρικός της Κηφισιάς Αχιλλέας Μπάσης δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Το παιχνίδι θεωρώ ότι κρίθηκε στο πρώτο σετ στο οποίο δείξαμε ψυχή και κάναμε μία μεγάλη ανατροπή. Για εμάς είναι σημαντικό που καταφέραμε και κατακτήσαμε τους τρεις πόντους. Μπροστά μας έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι ειδικά για τρία σετ. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και οι παίκτες πάλεψαν σε κάθε πόντο. Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι και είμαστε ευχαριστημένοι για την προσπάθεια μας. Όπως πήγε το παιχνίδι ήταν λογικό που κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων, καθώς κάποιες φορές υπερισχύει η έδρα. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια. Όλοι μας είμαστε χαρούμενοι που γυρίσαμε στα γήπεδα».

8. Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 4 0 1-12 0-4
Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου θα γίνουν δύο μίνι πρωταθλήματα για το 1-4 και 5-8.
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.