25-01-2021

Ο Ράντκε Μουρίλο ΜVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής

Ο Βραζιλιάνος πασαδόρος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Ράντκε Μουρίλο (Radke Murilo) αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League ανδρών.

Ο Ράντκε Μουρίλο ήταν πρωταγωνιστής του Φοίνικα ΟΝΕΧ στη νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και ήταν μαζί με τον MVP της 3ης αγωνιστικής Θανάση Πρωτοψάλτη οι ακρογωνιαίοι λίθοι της νίκης.

Ο Βραζιλιάνος πασαδόρος καθοδήγησε άριστα την ομάδα του και στα πέντε σετ και ειδικά μετά το 3ο σετ που επιτεύχθηκε και η ανατροπή. Διαχειρίστηκε 36% άριστες υποδοχές (59%) και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση ήταν 51%. Κατάφερε να βγάλε με διψήφιο αριθμό πόντων και τους πέντε συμπαίκτες του στη βασική εξάδα. Διάβασε το αντίπαλο μπλοκ βγάζοντας τους επιθετικούς του με καλές προϋποθέσεις και αυτό επιβεβαιώνεται από τα μόλις 9 μπλοκ του ΠΑΟΚ σε 5 σετ του αγώνα. Επιπλέον σημείωσε 4 πόντους που προήλθαν από 2 μπλοκ και 2/2 επιθέσεις, ενώ έκανε 18 σερβίς με 4 λάθη χωρίς να πάρει άσσο.

Είναι η πρώτη φορά που ο Ράντκε Μουρίλο αναδεικνύεται MVP Βίκος Cola, η πρώτη στην ιστορία της Volley League που ο Φοίνικας έχει MVP Βίκος Cola δύο συνεχόμενες αγωνιστικές και η 26η φορά που παίκτης του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου αναδεικνύεται MVP Βίκος Cola στην ιστορία της Volley League.

O Ράντκε Μουρίλο δήλωσε για την ατομική του διάκριση: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη, αλλά πιστεύω πως αυτή η νίκη ήρθε από την συλλογική προσπάθεια της ομάδας. Ήταν ένας αγώνας μεγάλης διάρκειας με πολλές δυσκολίες ανα διαστήματα, όλη η ομάδα ήταν συγκεντρωμένη διεκδικώντας τη νίκη. Νιώθω ιδιαίτερη τιμή για την ανάδειξη ως πολυτιμότερου παίκτη και το αφιερώνω στην ομάδα μου. Έχω υπάρξει στο παρελθόν MVP σε αλλά πρωταθλήματα που έχω αγωνιστεί αλλά να βραβεύεσαι από τη λίγκα που αγωνίζεσαι για πρώτη φορά είναι πραγματικά πολύ ξεχωριστό, αλλά όπως είπα και πριν όλα είναι πιθανά χάρη στην σκληρή και ομαδική δουλειά που γίνεται από όλους την ομάδα μας».