06-02-2021

Ο ΠΑΟΚ 3-0 το Μίλωνα στην πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν

Την πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα 2020-21 πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα με 3-0 επί του ΑΟΝΣ Μίλωνα σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής. Με βασικό πασαδόρο τον Δημήτρη Κομητούδη ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη σε 68 λεπτά και ανέβηκε στους 10 βαθμούς. Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ έχει δύο αγώνες λιγότεορους καθώς οι εντός έδρας αναμετρήσεις με την Κηφισιά και τον ΟΦΗ αναβλήθηκαν λόγω του covid. Έφτασε στους 10 βαθμούς.

O Mίλωνας ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο 1ο σετ όπου έφτασε το ματς μέχρι το 21-21 αλλά το χαμένο σερβίς του Τσαρκάτογλου και η απάντηση του Εβάντρο από τα 9 μέτρα έκαναν τη διαφορά καθώς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και με πόντους από Παπαλεξίου, Κουμεντάκη, Βαν ντε Ντρις έφεραν σερί 4-0 για το 25-21.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο στον αγώνα. Στο 2ο σετ ξέφυγε 9-5 με τον Εβάντρο. Μετά από διαδοχικά λάθη των φιλοξονουμένων και επίθεση του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 16-9. Το σετ έτρεξε ξεκούραστα για τον ΠΑΟΚ και έκλεισε με νέα λάθη του Μίλωνα και συγκεκριμένα από Δαρίδη και Χανδρινό.

Τέλος, στο 3ο σετ ο Μίλωνας στάθηκε κοντά στο σκορ και συγκεκριμένα μέχρι το 11-10 χάρις τις επιθέσεις του Χαντ. Το χαμένο σερβίς του Χανδρινού και τα νέα λάθη από Χαντ, Μαντέκα έδωσαν τροφή στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει 15-10 και στη συνέχεια με τους Εβάντρο, Βαν ντε Ντρις να φτάσει άνετα στο 25-16 και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 25-21
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-14
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Μίλων προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-14, 25-16) σε 68΄.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Παπαλεξίου 6π. (5/7επ, 1 μπλοκ), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Αγκάνιτς 6 (6/8επ.), Κουμεντάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 47%αρ.), Εβάντρο 16 (13/22επ., 3 μπλοκ, 53%υπ., 37%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (12/24, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης 100% υπ., (60%αρ.), Μπούτος, Καπετανίδης.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Σπ.Χανδρινός 5π. (4/19επ., 1 άσσος, 53%υπ., 21%αρ.), Μαζιάρζ 4 (1/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 21 (20/36επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1/1επ.,), Λάππας 1 (1/5επ., 50%υπ., 25%αρ.), Τσαρκάτογλου 4 (1/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 67%υπ., 43%αρ.), Κανελλόπουλος, Κάβουρας, Δορδοκίδης, Α.Χανδρινός (λ), Μαντέκας 4 (4/13επ., 56%υπ. 25%αρ.).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας είπε: «Με εξαίρεση το 1ο σετ που μέχρι το 20-20 δεν είχαμε βρει ρυθμό μετά μπήκαμε στον αγώνα και πήγαμε πολύ καλά. Hμασταν σταθεροί στην αλλαγή. Τον Γάλλο τον πασαδόρο τον προφύλαξα γιατί είχε μία μικρή θλάση στο τετρακέφαλο. Ο Κομητούδης ανταπεξήλθε πολύ καλά σε αυτόν τον αγώνα. Το πρώτο σοκ το πάθαμε πριν το ματς με τη Σύρο που τραυματίστηκε ο Μπατατζίμ. Με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό είχε τραυματιστεί ο Κουμεντάκης. Επομένως εάν καταφέρουμε να παίξουμε πλήρεις θα μπορέσουμε να επανέλθουμε».

Ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ Μπραμ Βαν ντε Ντρις δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις δύσκολες ήττες. Νιώσαμε καλά μέσα στο γήπεδο και αυτό φάνηκε. Πήραμε τη νίκη που θα μας βοηθήσει πολύ για τη δύσκολη συνέχεια. Μπορούμε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος και να πάρουμε όλα τα ντέρμπι που χάσαμε στον Α΄ γύρο. Η ψυχολογία αρχίζει και ανεβαίνει. Ο Πριγιόν, ο Κανέλλος και ο Εβαντρο είναι πολύ καλοί παίκτες».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Είχαμε δύσκολη αποστολή. Το ξέραμε και περιμέναμε μεγάλες δυσκολίες. Ειδικά όταν πριν από 48 ώρες είχαμε παίξει 5 σετ γεμάτα ένταση κόντρα στον Φίλιππο στη Βέροια. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Νίκησε δίκαια. Ηταν πολύ καλύτερος. Παρόλα αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Ειδικά στο 1ο σετ ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί. Στο φινάλε μέτρησε η εμπειρία των παικτών του ΠΑΟΚ και οι περισσότερες λύσεις που είχε. Είμαι ευχαριστημένος από το 1ο σετ, από τη διάθεση των παικτών μου. Εμείς θέλουμε να αποφύγουμε την 8η θέση και είμαστε σε καλό δρόμο να τα καταφέρουμε. Χαίρομαι που ο ΠΑΟΚ έβγαλε ένα νέο πασαδόρο όπως είναι ο Δημήτρης Κομητούδης. Εχουμε μεγάλη ανάγκη από νέους και καλούς πασαδόρους».