11-02-2021

Ο ΠΑΟΚ ζευγάρωσε τα τρίποντα με τον ΟΦΗ

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Αντρί Αγκάνιτς να κάνουν τη διαφορά ο ΠΑΟΚ πήρε μία ακόμα νίκη επί του ΟΦΗ, αυτή τη φορά για την 9η αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε με 3-0 την ομάδα του Ηρακλείου σε αναμέτρηση που έγινε στο γυμναστήριο της Μίκρας με τυπικά γηπεδούχο τον ΟΦΗ, μία ημέρα μετά τον εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής που έγινε στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο ΟΦΗ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να πάρει ένα σετ αλλά δεν τα κατάφερε. Μέχρι τα μισά και των τριών σετ κόντραρε τον ΠΑΟΚ με αιχμές τους Μαρκς, Ρουμελιωτάκη αλλά ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στα άκρα και στο κέντρο κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

Στο 1ο σετ έγινε μάχη μέχρι το 14-14 αλλά με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις που πήρε άσσο και χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 17-14. Αργότερα ήταν η σειρά του Αγκάνιτς να πάρει μπλοκ και στη συνέχεια άσσο ανεβάζοντας το σκορ στο 21-16. Το σετ έκλεισε με τον πόντο του Βαν ντε Ντρις 25-22.

Στο 2ο σετ έγινε και πάλι κόντρα μέχρι το 11-11. Αυτή τη φορά ο ΟΦΗ προηγήθηκε με +2 (13-11) χάρις τον Ρουμελιωτάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 17-16 με τον Εβάντρο και το λάθος του ΟΦΗ. Κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και τελικά με επίθεση του Εβάντρο και μπλοκ του Βαν ντε Ντρις στον Μαρκς τελείωσε το σετ 25-23 για το 2-0 σετ.

Σκληρή μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ΠΑΟΚ παρότι είχε προβάδισμα 2-3 πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Χαραλαμπίδη 15-14, ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Κουμεντάκη για το 21-18 και έφτασε σε ματς μπολ με 24-21. Το μπλοκ του Ντράγκο, ο άσσος του Σαρικεΐσογλου και η επίθεση του Μαρκς έφερε το ματς στα ίσια (24-24) και το σετ έκλεισε με επίθεση του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Χαραλαμπίδη.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 23-25

3ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 24-26

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήθαν: 3 άσσοι, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 24-26) σε 78΄.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4π. (1/5επ., 2 μπλοκ, 2 άσσος), Χαραλαμπίδης 6 (4/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 18 (16/31επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (12/19επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 17%αρ.), Θάλερ 2 (1/1, 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης 5 (2/4επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 60%υπ., 20%αρ.), Σαρικεΐσογλου 3 (2/8επ., 1 άσσος, 73%υπ. 18%αρ.), Γαλιώτος.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Παπαλεξίου 5π. (4/7επ., 1 άσσος), Πριγέτ 1 (1 άσσος), Αγκάνιτς 11 (5/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 15 (11/22, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 79%υπ., 50%αρ.), Εβάντρο 9 (7/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 13%αρ.), Βαν ντε Ντρις 13 (11/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (. - 79%υπ., 50%αρ.), Κομητούδης, Σωτηρίου 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος, Καπετανίδης, Μπούτος 1 (1/4επ.).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δεν έχουμε παίξει ποτέ δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και είναι πάντα πιο δύσκολο γιατί εγκυμονεί κινδύνους τραυματισμών μετά από 40ημερη καραντίνα. Ήμασταν κακοί μετά από άμυνα στην επίθεση. Γι΄αυτό δεν μπορέσαμε να πάρουμε διαφορές. Πρέπει να ανασυνταχθούμε ενόψει του παιχνιδιού με τη Σύρο. Είναι αυτοσκοπός η νίκη. Νομίζω ότι μπορούμε και θα τα καταφέρουμε για να μπούμε ξανά στο παιχνίδι. Είδαμε τα λάθη μας στο σερβίς. Ήμασταν καλύτεροι, αλλά όχι στο επιθυμητό επίπεδο. Το σερβίς και η ψηλή μπάλα είναι στοιχεία που πρέπει να προπονηθείς στο γήπεδο που θα παίξεις. Προτίμησα όμως να μην προπονηθούμε το πρωί γιατί ήταν κουραστικό και το δεύτερο παιχνίδι. Πήγαμε καλύτερα στο σερβίς. Αν και στο ματς της Τετάρτης με τον ΟΦΗ ήμασταν μόνο σε ένα σετ κακοί σε αυτό τον τομέα και γι' αυτό το χάσαμε. Στο τρίτο σετ έβαλα και άλλα παιδιά στο παιχνίδι. Είχε ένα μικρό θέμα ο Ντεν Ντρις και έβαλα τον Μπούτο, μετά μπήκε ο Σωτηρίου για την υποδοχή. Όλες οι αλλαγές ήταν για να κερδίσουμε το παιχνίδι, όχι απλώς για να πάρουν συμμετοχή. Όλοι είναι ετοιμοπόλεμοι. Οι νίκες στο πρωτάθλημα, στο κύπελλο και στο Λιγκ Καπ θα κριθούν από την διαχείριση των ρόστερ. Όποιος έχει το μεγαλύτερο ρόστερ θα τα καταφέρει.
Σίγουρα μας ικανοποιεί ότι ανεβάζει απόδοση του Άγκανιτς. Είδαμε τα λάθη του, παίξαμε με άλλο τρόπο στο μπλοκ και όταν ανεβαίνει ένα στοιχείο, ανεβαίνουν και τα υπόλοιπα. Είδαμε βελτίωση και στο σερβίς».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Αλέξανδρος Μπούτος είπε: «Ηταν ένα παιχνίδι σχετικά δύσκολο. Ημασταν και κουρασμένοι από χθες. Η ομάδα ανταπεξήλθε καλά. Το θέλαμε για την ψυχολογία και για τη βαθμολογία».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Ηταν κλειστό το σκορ και στα τρία σετ. Ανεβάσαμε τα ποσοστά μας στο μπρέικ πόιντ. Ο ΠΑΟΚ είναι μία έμπειρη ομάδα με έμπειρους παίκτες που καθαρίζουν τη μπάλα εκεί που "καίει" και εμεις καλούμαστε με αυτά τα ποσοστά και αυτή την απόδοση να πάρουμε βαθμούς στα υπόλοιπα ματς. Τώρα παίζουμε καλύτερα και περιμένω να παίξουμε καλά και με την Κηφισιά. Μπήκε ο Σαρικεΐσογλου για να έχει ρυθμό και να πάρει ανάσες ο Ρουμελιωτάκης».

Ο Σωκράτης Χαραλαμπίδης είπε: «Ολοι οι αθλητές τα δίνουν όλα. Παίζουμε σαν ομάδα. Εχουμε δύσκολο αγώνα με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Χρειαζόμαστε βαθμούς. Η Κηφισιά έχει προβλήματα λόγω της πανδημίας. Εχει παίκτες που δεν έχουν κάνει προπονήσεις για καιρό. Θα παλέψουμε. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τους βαθμούς που μας λείπουν και να ανέβουμε βαθμολογικά» .