18-02-2021

H Κηφισιά επέστρεψε με νίκη επί του Μίλωνα 3-2 σετ

Ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς επέστρεψε δυναμικά στην Volley League νικώντας με 3-2 σετ τον ανεβασμένο Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη σε αγώνα της 11ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ και είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σπυριούνη, Τσαμπερλέιν και Ζουπάνη από τους νικητές και τον Τέιλορ Χαντ από το Μίλωνα να παίζει κατά της παλιάς του ομάδας.

Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη, υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ και ο Τσάμπερλεν με τον Κασαμπαλή έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 18-15. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε 18-17, ο Τσάμπερλεν με άσσο έκανε το 20-17 για την Κηφισιά, όμως οι γηπεδούχοι με νέο σερί 3-0 ισοφάρισαν 20-20. Μάλιστα στην εξέλιξη του με τριπλό μπλοκ πάνω στον Σπυριούνη ο Μίλωνας προσπέρασε 22-21. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε σετ μπολ με τον Χανδρινό 24-23, όμως το σερβίς του στη συνέχεια πήγε στο φιλέ. Δεύτερη ευκαιρία στους γηπεδούχους για να κατακτήσουν το σετ έδωσε ο Χαντ, οι οποίοι τελικά την εκμεταλλεύτηκαν καθώς ο Λάππας έκανε μπλοκ στον Ζουπάνη για το 26-24.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα καθώς με πιεστικό σερβίς από τον Κασαμπαλή και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 9-5. Οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στην εμπειρία του Λάππα και τα λάθη των παικτών του Νίκου Ζαλμά έτρεξαν ένα σερί 4-0 ισοφαρίζοντας 9-9. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο. Σε κίνηση «ματ» για την κατάκτηση του σετ από την Κηφισιά εξελίχθηκε η απόφαση του Νίκου Ζαλμά να περάσει στο σερβίς στη θέση του Μελλέ τον Μπάση. Ο κεντρικός της Κηφισιάς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με συνεχόμενους πόντους από Σπυριούνη και Τσάμπερλεν προηγήθηκαν 23-20. Ο Ζουπάνη με επίθεση έδωσε τετραπλό σετ μπολ στους «γαλανόλευκους» με το έμπειρο διαγώνιο να το τελειώνει με 25-20.

Αμφίρροπο το ματς και στο 3ο σετ μέχρι το 13-13. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις λάθος επιθέσεις των Σπυριούνη και Ζουπάνη προηγήθηκαν 17-15 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με άσο του Κασαμπαλή ισοφάρισε. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά καθώς ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων τους έφερε μπροστά με 23-17 βάζοντας πρόωρο τέλος στο σετ. Ο Μίλωνας μετά από άουτ επίθεση του Ζουπάνη έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18, με τον Χαντ να το ολοκληρώνει με άσο 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να πτοούνται από την απώλεια του τρίτου σετ και στο τέταρτό ξεκίνησαν καλά. Έχοντας τον Τσάμπερλεν στη θέση του σερβίς και με τον Ζουπάνη να τελειώνει επίθεση προηγήθηκαν 8-6. Στη συνέχεια ο εξαιρετικός Τσάμπερλεν τελείωσε κρίσιμες επιθέσεις και με άσο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 16-12 με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ. Στην επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Χαντ κάρφωσε άουτ και ο Παπαδόπουλος σταμάτησε στο φιλέ τον Καναδό διαγώνιο για το 18-12. Ουσιαστικά το σετ κρίθηκε σε εκείνο το σημείο με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει μέχρι και στο +8 (21-13) και τελικά να το κατακτά με 25-17 μετά από επίθεση του Σπυριούνη.

Στο τάι μπρέικ ο Μίλωνας προηγήθηκε 3-1, όμως η μεγάλη διάθεση του Σωνάκη στην άμυνα και οι επιθέσεις των Τσάμπερλεν, Ζουπάνη και Παπαδόπουλο έφεραν την Κηφισιά μπροστά 7-4. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την Κηφισιά να προηγείται 8-5. Η «κυριαρχία» των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του 5ου. Ο Τσάμπερλεν ήταν εξαιρετικός στο σερβίς, το μπλοκ «πλήγωσε» τους γηπεδούχους και έτσι η Κηφισιά αύξησε το προβάδισμα και έφτασε σε πολλαπλά ματς μπολ 14-5. Το τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε με 15-6 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Κατερλή, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 5-8, 16-14, 19-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18

4ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25

5ο σετ: 4-5, 5-10, 5-12, 6-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-24, 20-25, 25-18, 17-25, 06-15) σε 118'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 16 (12/25 επ., 4 μπλοκ, 54% υπ. - 17% άριστες), Μάζιαρζ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 19 (18/40 επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Κανελλόπουλος, Λάππας 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 65% υπ. - 21% άριστες), Μαντέκας (67% υπ. - 33% άριστες), Χανδρινός Αρ., Κάβουρας.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 22 (19/49 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 16 (9/17 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 34% άριστες), Κασαμπαλής 7 (2/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. - 40% άριστες), Μελλές 7 (2/5 επ., 5 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 52% υπ. - 29% άριστες), Σωνάκης (λ), Κωτσάκης, Μπάσης.

Ο κεντρικός του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Μαξ Τσαμπερλέιν είπε: «Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Είχαμε σχεδιάσει καλά το παιχνίδι, το οποίο χρειαζόμασταν να κερδίσουμε μετά την ήττα στο Ζηρίνειο απέναντι στον ΟΦΗ. Κρατήσαμε στην υποδοχή και έχοντας εξαιρετική πάσα είχα την ευκαιρία να τελειώσω πολλές μπάλες. Στο τάι μπρέικ είχαμε ενέργεια. Ξέραμε ότι έπρεπε να είμαστε προσεκτικοί στο σερβίς και να μη κάνουμε λάθη. Αυτό ακριβώς κάναμε και φτάσαμε στη νίκη. Είναι μία σημαντική νίκη για την ομάδα μου και περιμένω με ανυπομονησία τα επόμενα παιχνίδια».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς, Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Σήμερα αγωνιστήκαμε πλήρεις μετά από σχεδόν ένα μήνα. Σίγουρα περιμένω ότι θα έχουμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας από σετ σε σετ, καθώς δεν είμαστε ακόμα στο επιθυμητό επίπεδο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που βλέπουμε από την ομάδα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι έπαιξαν δέκα σετ σε τρεις ημέρες, με λίγη προπόνηση. Σίγουρα κάναμε ένα βήμα μπροστά με τη σημερινή εμφάνιση. Θέλουμε να δουλέψουμε στην προπόνηση όλοι μαζί, ώστε να παρουσιαστούμε στη συνέχεια όσο το δυνατόν καλύτεροι».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Η Κηφισιά έχει καλό σέρβις και σε κάποια σημεία δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε. Γενικά είναι πολύ δύσκολο για εμάς να πάιξουμε ανταγωνιστικά δύο συνεχόμενα παιχνίδια και σε ένα σημείο τα καταφέραμε. Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού ήταν δύσκολο να το διαχειριστούμε. Σε αυτά τα παιχνίδια περιμένω από κάποιους αθλητές να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και να μην αφήνουν την ευθύνη στους μικρότερους. Γι'αυτό είμαι λίγο στεναχωρημένος και δεν θα ήθελα να το ξαναδώ. Το κέρδος μας είναι ότι παίζουμε με νέα παιδιά και ότι χάνουν με 3-2 σετ απέναντι σε έμπειρες ομάδες είναι θετικό. Κρατάμε κάποια καλά στοιχεία, θέλω όμως να αποβάλουμε κάποια αρνητικά και κυρίως την διαχείριση καταστάσεων μετά από νίκες και θριάμβου. Δεν πρέπει αθλητές ξένοι που παίζουν χρόνια στην Ελλάδα να συμπεριφέρονται άσχημα στους συμπαίκτες τους. Αυτό δεν θα το επιτρέψω».

Ο κεντρικός του Μίλωνα Θοδωρής Δορδοκίδης τόνισε: «Κρατάμε το σερβίς μας, όμως δεν πήγαμε καλά στο μπλοκ-άμυνα. Δεν είχαμε ενέργεια όπως το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Είμαστε λίγο κουρασμένοι όπως όλοι αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Προχωράμε στο επόμενο παιχνίδι γιατί έχουμε μπροστά μας τον Ολυμπιακό».