21-03-2021

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 και νίκησε 3-2 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Ο Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στο εξ αναβολής ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 27 βαθμούς, έναντι 36 του Ολυμπιακού και 25 του ΠΑΟΚ και ενώ οι πρώτες ομάδες της 4αδας έχουν ακόμα από έναν αγώνα για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Αλέξανδρος Ράπτης που σημείωσε 33 πόντους, ενώ από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ που σημείωσε ρεκόρ με 22 πόντους από μπλοκ, ξεχώρισαν Μπράουν, Πρωτοψάλτης και Ράιτς. Πάντως, ο Φοίνικας στο 1ο σετ προηγήθηκε 21-16, στο 2ο σετ 23-22 και στο 5ο σετ 12-11 αλλά ο Παναθηναϊκός και στις τρεις περιπτώσεις έκανε καθοριστικές ανατροπές.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με 27 βαθμούς - έναντι 36 του Ολυμπιακού - αλλά οι συριανοί έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους πράσινους καθώς στο πρώτο ματς είχαν νικήσει 3-0 σετ. Για να ολοκληρωθεί η κανομική περίοδο ο Παναθηναϊκός έχει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και ο Φοίνικας την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ.

O Φοίνικας προηγήθηκε με 11-8 ύστερα από σερί 4-0 από το σερβίς του Ράιτς και ανέβασε τη διαφορά και στο +5 (16-11 και 21-16) χάρις τους Πρωτοψάλτη και Στερν. Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω, βελτίωσε την υποδοχή του, ανέβασε την αποτελεσματικότητα στην «κόντρα επίθεση» και με το σερβίς του Γιάκομπσεν μείωσε 20-21 και ισοφάρισε 23-23 με το μπλοκ του Ράπτη. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 23-24 αλλά ο σούπερ Ράπτης έδωσε δύο φορές προβάδισμα με 25-24 και 26-25. Ο Πανταλέων έκανε το 28-27 και ο Ράπτης με επίθεση έκανε το 29-27 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 11-9 πάλι με τον Ράπτη. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 11-11 με τον Μπράουν. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο σε όλο το σετ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 22-20 με τον Τσάτσιτς αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 από τον Πρωτοψάλτη προσπέρασε 23-22. Με δύο πόντους ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-23. Οι πράσινοι είχαν προβάδισμα με 25-24, 26-25, 27-26, ο Φοίνικας με τον Ράιτς πέρασε μπροστά 28-27 για τελευταία φορά στο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 28-28 με τον Ανδρεόπουλο και με δύο λάθος επιθέσεις από Ράιτς και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 30-28 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας μπήκε πιο αποφασισμένος και με εντυπωσιακό σερί 5-0 από το σόου Πρωτοψάλτη ξέφυγε 10-5. Οι συριανοί κράτησαν το +5 μέχρι το 16-11. Οι πράσινοι με σερί 4-0 μείωσαν 16-15 αλλά η απάντηση από τους συριανούς ήταν άμεση και με τους Ράιτς, Στερν κατάφερε να βγει από τα σχινιά.  Με δύο λάθη του Παναθηναϊκού και τον Ράιτς να τελειώνει κρίσιμες επιθέσεις ο Φοίνικας ξέφυγε 22-18. Ο Ράιτς έκλεισε το σετ 25-21 και ο Φοίνικας μείωσε 2-1 σετ.

Με φόρα μπήκε ο Φοίνικας και στο 4ο σετ και με υπεροχή στο μπλοκ και το σερβίς από Παπαγγελόπουλο, Μπραουν πήρε προβάδισμα 12-7. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε κούραση στον αγώνα, δεν είχα λύσεις από τον πάγκο και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ με τον Μπράουν και τον Κουπόνο έκλεισε το σετ 25-17.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 5ο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε 7-6. Το σερί 3-0 που πήρε ο Παναθηναϊκός με τους Τσάτσιτς, Ρανγκέλ και Ράπτη έκανε το 9-7. Ο Φοίνικας δεν το έβαλε κάτω, προσπέρασε με 12-11 αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε τρία «δώρα» από το χαμένο σερβίς Ράιτς και τις λάθος επιθέσεις Πρωτοψάλτη, Μπράουν για το 14-12. Ο Μπράουν μείωσε και ο Πελεκούδας τελείωσε τον αγώνα με 15-13 και 3-2 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 29-27

2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 30-28

3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 17-25

5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 74 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (29-37, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13) σε 149'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14 (12/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 26% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 58% άριστες), Πανταλέων 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 33 (28/50 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Μούχλιας 1 (1/2 επ.), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πελεκούδας 4 (4/5 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17 (8/14 επ., 9 μπλοκ), Ράιτς 22 (19/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (9/26 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρούσης, Στερν 16 (11/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 6% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ. - 45% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μαρούλης, Κουπόνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ, 92% υπ. - 46% άριστες), Λινάρδος, Μήλης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια και στον Φοίνικα, μία πολύ καλή ομάδα που παλεύει σκληρά. Φυσικά συγχαρητήρια και στους αθλητές μου που έχουν ξεπεράσει πάρα πολλές δυσκολίες. Σε αυτούς που δεν πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια είναι στη λίγκα, η οποία στον Παναθηναϊκό φέτος, μετά την διακοπή μας ανάγκασε χωρίς κανένα λόγο, ενώ μπορούσε να υπάρξει πρόγραμμα φυσιολογικότατο, να παίξουμε σε 14 μέρες πέντε παιχνίδια, με τέσσερα ντέρμπι και ενδιάμεσα ταξίδια. Κατόπιν μετά από 17 ημέρες που σταματήσαμε λόγω κορονοϊου, μας όρισε σε έξι μέρες τρία παιχνίδια. Εκτός έδρας με τη Βέροια, σήμερα με τον Φοίνικα και μεθαύριο με τον Ολυμπιακό. Η λίγκα πιστεύει ότι ο Παναθηναϊκός είναι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Θα γίνουμε όμως, προκειμένου να τους αποδείξουμε ότι είμαστε ικανοί και είμαστε εδώ».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Ιγκόρ Γιούρισιτς είπε: «Δεν πρέπει να μείνουμε στο πέμπτο σετ, αλλά στο πρώτο και στο δεύτερο. Κάναμε πολλά λάθη σε αυτό το διάστημα. Προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 17-13 και κάναμε τα πάντα για τον αντίπαλό μας να μπει πάλι στη διεκδίκησή του. Το καλό είναι ότι από το τρίτο σετ και μετά μειώσαμε τα λάθη. Είναι το πρώτο σετ που μας κόστισε και εκεί ήταν η διαφορά. Ήμασταν εξαιρετικοί στην υποδοχή σήμερα. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Με αυτό το σύστημα του πρωταθλήματος τα πλέι οφ έχουν ήδη ξεκινήσει».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: «Αυτό που κρατάω είναι τα χαμόγελα όλων μας, καθώς παρά τη κούραση είδα πάθος και δίψα για να πάρουμε αυτή τη νίκη. Δεν μας έχει πάει καλά το πρωτάθλημα, όμως είμαστε πεινασμένοι, είμαστε εδώ και παλεύουμε. Δεν έχει τελειώσει ακόμα κάτι. Παρά τις διακοπές και την κατάσταση που επικρατεί, είμαστε δυνατοί παρά τις πέντε ημέρες προπόνησης που είχαμε. Το πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε».

Ο Καναδός κεντρικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Αντρέ Μπράουν είπε: «Δεν παίξαμε τόσο καλά, κάναμε αρκετά λάθη και μας κόστισαν. Δίκαια νίκησε ο Παναθηναϊκός. Έχουμε ελπίδες για το πρωτάθλημα, το πιστεύουμε όλοι μας και θα συνεχίσουμε την δουλειά. Θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να τα καταφέρουμε».