24-03-2021

Νικηφόρα ανατροπή της Κηφισιάς στη Βέροια, 3-2 τον Φίλιππο

(2 votes)
Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έκανε τη μεγάλη ανατροπή στη Βέροια επί του τοπικού Α.Π.Σ.Φιλίππου και πήρε την 7η νίκη σε 14 αγώνες πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Κορυφαία εμφάνιση έκαναν οι Κασαμπαλής, Ζουπάνης, ενώ από τον Φίλιππο που δεν είχε και πάλι Προύσαλη και Μπίσετ ξεχώρισαν οι  Τζιουμάκας, Φερέλ και Γάτσης. Η Κηφισιά έπιασε τους 18 βαθμούς και πήρε την 5η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Φίλιππος έπιασε τους 11 βαθμούς και πλασαρίστηκε στην 7η θέση. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι στη β΄φάση των πλέι οφ για τις θέσεις 5-8.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος μπήκε «φουριόζος» και στηριζόμενος στο καλό σέρβις και το ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 7-3 με άσσο του Μαυροβουνιώτη. Τσάμπρελεϊν και Ζουπάνης έφεραν την Κηφισιά στο -2 (7-5) όμως στην εξέλιξη του σετ ο Φέρελ με μπλοκ και ο Τζιουμάκας με επίθεση διαμόρφωσαν το 12-6. Οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά στο σκορ, αύξησαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους 21-13 και τελικά κατέκτησαν το σετ εύκολα με 25-17.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ με τους «κόκκινους» να ξεκινούν καλύτερα και με μπλοκ του Γάτση προηγήθηκαν 6-2. Ο Σπυριούνης πέρασε στο σερβίς για την ομάδα των βορείων προαστίων και οι «μπλέ» μετέτρεψαν το εις βάρος τους 10-7 σε 11-10 τρέχοντας σερί 4-0. Ο Φίλιππος μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» με τον Τζιουμάκα να δίνει «αέρα» δύο πόντων 15-13. Μάλιστα στη συνέχεια άουτ επίθεση του Σπυριούνη έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα της Ημαθίας 18-14. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως ο Φίλιππος είχε τις «απαντήσεις» και το κατέκτησε 25-19 με μπλοκ του Εντουάρντο.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά μπήκε «μεταμορφωμένη» και με μεγαλύτερη διάθεση σε επίθεση και άμυνα. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με +2 (8-6) με επίθεση του Κωτσάκη μετά από φάση διαρκείας. Οι γηπεδούχοι έφεραν το σετ στα ίσα όμως ο Σπυριούνης έβαλε ξανά την Κηφισιά μπροστά με 15-13. Ζουπάνης και Μπάσης έδωσαν πολύτιμους πόντους και η Κηφισιά έφτασε στο 20-17. Ο Μελλές έδωσε τριπλό σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 24-21. Ο Γάτσης «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ζουπάνης με επίθεση έκλεισε το σετ 25-22.

Η Κηφισιά με την ψυχολογία στα ύψη ήταν εντυπωσιακή στο τέταρτο σετ και με «όπλο» το μπλοκ και την κόντρα μπάλα προηγήθηκε 8-3 και 11-6. Γάτσης με μπλοκ και Τζιουμάκας με άσσο έφεραν τον Φίλιππο σε απόσταση «αναπνοής» 12-11. Η Κηφισιά όμως «πάτησε γκάζι», ο Κοντοστάθης έδωσε ενέργεια στην άμυνα και με τον Ζουπάνη προηγήθηκε 19-13. Ο Φίλιππος με μπλοκ του Γάτση μείωσε 20-18 όμως  Κωτσάκης και Μελλές έφεραν την Αθηναϊκή ομάδα στο +5 (23-18), με την Κηφισιά να κατακτά το σετ 25-20.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5. Μπάσης και Κωτσάκης έφεραν την Κηφισιά στο 8-6 στην αλλαγή πλευράς. Ο Μπίσετ με μπλοκ μείωσε 10-9, με τον Ζουπάνη στη συνέχεια να κάνει το 12-10. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς με επίθεση έδωσε διπλό ματς μπολ 14-12 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Μπάση 15-12.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Θεμελής. Επόπτες: Σαρακινίδης, Χάνος. Γραμμτεία: Ψάρρα Μ.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-19

3ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 22-25

4ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 20-25

5ο σετ: 5-4, 7-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-19, 22-25, 20-25, 12-15) σε 117'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 12π. (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 41% άριστες), Γραμμενούδης, Γάτσης 15 (7/14 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (20/43 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στουντζίνσκι 13 (11/30 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 39% άριστες), Φερέλ 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 67% υπ. - 40% άριστες), Μιχελάκης (λ), Μπότσης, Μπίσετ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 4 (3/7 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 62% άριστες), Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 33 (31/65 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 9 (9/28 επ., 33% υπ. - 27% άριστες), Μπάσης 12 (4/10 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 22% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. - 43% άριστες), Σωνάκης, Παπαδόπουλος, Μελλές 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Στα δύο πρώτα σετ είμασταν πάρα πολλοί καλοί σε όλους τους τομείς και έτσι και τα κερδίσαμε σχετικά εύκολα, κάναμε το 2-0. Από εκεί και πέρα η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της, έβγαλε φανταστικές άμυνες, που δεν βγαίνουν εύκολα σε ένα παιχνίδι βόλεϊ! Λες και είχαν μαγνήτη και πήγαινε η μπάλα πάνω τους, ό,τι έκαναν τους έβγαιναν. Από  κάποια στιγμή και μετά μας βγήκε και εμάς η κούραση μας, αφού λόγω κορονοϊού δεν είμαστε προετοιμασμένοι στο 100% και έχουμε μείνει πίσω».

Ο διαγώνιος του Φιλίππου Γιώργος Τζιουμάκας είπε: «Δυστυχώς η ομάδα στο 3ο σετ έμεινε από δυνάμεις, κουραστήκαμε όλοι, η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της ,κυνήγησε σε άμυνα και επίθεση, οι αντίπαλοί μας έπαιξαν καλύτερα από τα δύο πρώτα σετ, πιέσανε και δίκαια το αποτέλεσμα αντιστράφηκε»

Ο λίμπερο της Κηφισιάς Γρηγόρης Κοντοστάθης είπε: «Είχαμε μία πάρα πολύ δύσκολη εβδομάδα, παίξαμε ένα γεμάτο ματς με τον ΠΑΟΚ, είμαστε 4 μέρες στους δρόμους και για αυτό μπήκαμε μέσα στο ματς κουρασμένοι. Για μας το ματς ήταν αδιάφορο, αλλά κρατάω ότι στο 3ο σετ βγάλαμε αντίδραση, αφού θα μπορούσαμε να πετάξουμε «λευκή πεστέτα». Κάτι που δείχνει ότι η ομάδα έχει χαρακτήρα και προσωπικότητες που τη βοηθούν να παίρνει τα ματς είπε ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς, που εξέφρασε την χαρά και περηφάνεια του που αγωνίζεται φέτος δίπλα σε έναν παίκτη σαν το Νίκο Ζουπάνι».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Κυριάκος Σπυριούνης δήλωσε: «Χάρηκα την ομάδα μου, γιατί καταφέραμε να είμαστε υπομονετικοι, να αποφύγουμε λάθη που δεν πρέπει να γίνονται και να γυρίσουμε ένα παιχνίδι κόντρα σε μια δύσκολη ομάδα, όπως ο Φίλιππος Βέροιας.

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Δεν υπάρχει μια κανονικότητα στο φετινό πρωτάθλημα από την αρχή μέχρι το τέλος!  Και σ αυτό που θα γίνει τις επόμενες μέρες δεν είναι τίποτα κανονικό. Τουλάχιστον για το σημερινό ματς ήταν ένα δύσκολο, δραματικό, σκληρό ματς, στη μεγαλύτερη του διάρκεια μέτριο ποιοτικά και φανήκαμε λίγο καλύτεροι στα τελευταία τρία σετ και πιο τυχεροί. Αλλάξαμε κάποια πράγματα στην τακτική από το τρίτο σετ και μετά, η ομάδα δεν είναι στο καλύτερό της σημείο και με τραυματισμούς και μια βεβαρυμμένη εβδομάδα από συνεχόμενα ταξίδια… Ευτυχώς στο τέλος όλα πήγαν καλά».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.