28-03-2021

Aπίθανη ανατροπή του Φιλίππου επί του Μίλωνα στη μάχη της 6ης θέσης

O A.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας πανηγύρισε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι της κατάκτηση της 6ης θέσης. Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και μάλιστα κερδίζοντας στον πόντο όλο τα σετ. Ηταν ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς του πρωταθλήματος που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας και ο Στουτζίνσκι ενώ υψηλά επίπεδα έπιασαν ο Στέλιος Τζιουμάκας και ο Μπουράκης σε υποδοχή και άμυνα. Μεγάλο μερίδιο από τη νίκη έχει ο Κώστας Προύσαλης ο οποίος μετά από περίπου ενάμιση μήνα αγωνίστηκε και πάλι βασικός και έκανε τη διαφορά στην ανάπτυξη της ομάδας του.

Ο Μίλωνας είχε τον Χαντ με 37 πόντου και το εντυπωσιακό 70% αποτελεσματικότητα στην επίθεση αλλά δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη καθώς όπως και με τον ΟΦΗ παρότι είχε σημαντικό προβάδισμα δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει. Μάλιστα προηγήθηκε 2-0 σετ και 20-19 στο 3ο σετ αλλά και 17-13 στο 4ο σετ. Επίσης προηγήθηκε και 12-10 και 14-13 και 15-14 χωρίς να καταφέρει να πάρει τη νίκη.

Η αποβολή του Σάκη Ψάρρα

Στο 14-14 του 5ου σετ ο β΄διαιτητής Μενεσλής χρέωσε λάθος θέσεις το Μίλωνα αλλά μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπδούχων και ειδικά του Σάκη Ψάρρα από τον πάγκο έγινε επανέλεγχος και ο Μενεσλής έδωσε τη φάση ως μη γενόμενη. Η Κυριοπούλου όμως απέβαλε τον προπονητή του Μίλωνα επειδή την ώρα της διαμαρτυρίας μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση ξέφυγε 17-13 μετά από εκπληκτικό σερί του Χανδρινού σε επίθεση και σερβίς. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Χαντ έκλεισε το σετ 25-21.

Με το σερβίς του Χανδρινού ο Μίλωνας ξέφυγε 7-2 στο 2ο σετ και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Με τον Χαντ και τον Χανδρινό να πυροβολούν ο Μίλωνας πήρε και το 2ο σετ 25-14 κάνοντας το 2-0.

Ο Φίλιππος ισορρόπησε την υποδοχή στο 3ο σετ και έφερε το ματς στα ίσια μέχρι το 20-20. Το σερβίς του Στέλιου Τζιουμάκα και δύο επιθέσεις από τον ιδιο και τον αδελφό του έκαναν σερί 3-0 για το 23-20. Το λάθος του Γραμμενούδη επανέφερε τον Προύσαλη στον αγώνα (21-23). Από εκεί και πέρα πρωταγωνιστής ήταν ο Στουτζίνσκι. Κάρφωσε άουτ (22-23) αλλά στην επόμενη φάση πήρε πόντο για το 24-22. Ο Στουτζίνσκι ήταν και πάλι πρωταγωνιστής με δικό του λάθος μείωσε ο Μίλωνας 23-24 και το σετ τελείωσε για τον Φίλιππο με πόντο του Βραζιλιάνου 25-23 και 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Μίλωνας ξέφυγε 17-13 και έδειχνε πως θα τελειώσει τον αγώνα όμως ο Φίλιππος επανήλθε. Με τους Στουτζίνσκι, Τζιουμάκα και άσσο του Γάτση προσπέρασε 21-20. Ο Φίλιππος είχε συνέχεια το προβάδισμα από το 24-23 μέχρι το 28-27. Με το χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα ο Μίλωνας ισοφάρισε 28-28. Με επίθεση του Τζιουμάκα και μπλοκ του Φερέλ τελείωσε το σετ 30-28 για το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Μίλωνας με σερί του Λάππα προηγήθηκε 9-6 και με τον Χαντ 12-10 αλλά και πάλι ο επτάψυχος Φίλιππος επέστρεψε. Ισοφάρισε 13-13 με τον Τζιουμακα και τον Στουτζίνσκι. Ο Λάππας έκανε το 14-13 και ο Στουτζίνσκι ισοφάρισε 14-14. Εκεί αποβλήθηκε ο Σάκης Ψάρρας. Ο Χαντ έβαλε το Μίλωνα για τελευταία φορά μπροστά με 15-14, αλλά ο Φίλιππος ισοφάρισε με μπλοκ άουτ του Τζιουμάκα 15-15, ο Στουτζίνσκι σε φοβερή ενέργεια κόντρα επίθεση έκανε το 16-15 για τον Φίλιππο και ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Χανδρινού μετά από φάση διαρκείας 15-17 και 2-3 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Επόπτες: Βαρατάσης, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Καλιγέρη.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-14

3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 23-25

4ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 28-30

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-10, 15-17

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-14, 23-25, 28-30, 15-17) σε 133'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (14/28 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 38% άριστες), Μάζιαρζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 37 (32/46 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης, Λάππας 12 (12/21 επ., 58% υπ. - 37% άριστες) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. - 35% άριστες), Μαντέκας, Χανδρινός Α., Κάβουρας.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 32% άριστες), Γάτσης 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (22/31 επ., 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 20 (20/37 επ., 76% υπ. - 46% άριστες), Φερέλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ. -35% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης 1 (1/3 επ.), Βαρβεσιώτης 1 (1/3 επ.).

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Η ομάδα είχε δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ήταν όπως θέλω να τη βλέπω. Μόλις αρχίζει να μπαίνει το άγχος της νίκη βαραίνει η ψυχολογία. Ειδικότερα στους νεότερους μπαίνει η ανασφάλεια. Και σε παιχνίδια που δεν πρέπει να υπάρχει άγχος γιατί δεν έχουν βαθμολογική σημασία. Είναι ένα δείγμα για το τι πρέπει να κάνουμε του χρόνου, σε ποιους πρέπει να στηριχτούμε και σε ποιος όχι. Το ότι δεν έχουμε κερδίσει κανένα τάι μπρέικ εφέτος δίγουρα δεν είναι τυχαίο. Εχω τις απαντήσεις αλλά τις κρατάω για την ομάδα μου. Δημιουργούν χαρακτήρα αυτά τα ματς. Και οι ήττες είναι διδακτικές ειδικά εάν δεν έχουν σημασία. Εχουμε άλλο ένα ματς αύριο με την Κηφισιά και άλλα τρία την άλλη εβδομάδα, θα τα παλέψουμε όλα και θα πέφτουμε πάντα μαχόμενοι και δεν θα τα παρατάμε».

Ο προπονητής του Φιλίππου Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Εγινε ένα φανταστικό παιχνίδι. Στα δύο πρώτα σετ ο Μίλωνας ήταν καλύτερος και έπαιξε εκπληκτικά. Μετά βρήκαμε τις ψυχικές δυνάμεις και παρά την κούραση επιστρέψαμε και πήρε τη νίκη. Στο 2ο σετ έβγαλα όλους τους βασικούς και καθάρισε το μυαλό τους. Είδαν απ΄έξω τον αγώνα και μπήκαν και κέρδισαν. Εμείς όσο περνάει ο καιρός γινόμαστε καλύτεροι. Παρότοι δεν είχαμε δύο βασικούς, σε κάθε θα γινόμαστε καλύτεροι».

Ο πασαδόρος του Φιλίππου Κώστας Προύσαλης είπε: «Όλο αυτό τον καιρό προσπαθούμε. Ξέραμε οποιαδήποτε διακύμανση θα μπορούσαμε να την διαχειριστούμε. Εμείς βάλαμε το πάθος μας. Μας λείπουν προπονήσεις, μας λείπουν και άλλοι αθλητές. Αν γίνει το Λιγκ Καπ και το κύπελλο θέλουμε να παρουσιαστούμε πιο δυνατοί και αυτά τα ματς θα μας βοηθήσουν. Εχουμε το Λιγκ Καπ στην έδρα μας με τον ΠΑΟΚ που είναι ένας μεγάλος στόχος για την ομάδα μου. Δε μας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα, δείχνουμε συνεχώς σημάδια βελτίωσης και αυτό είναι που μετράει».

8. Ο.Φ.Η. 17 5 13-49 2-15
Μετά την κανονική περίοδο θα γίνουν δύο μίνι πρωταθλήματα για το 1-4 και 5-8. Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α΄ ΓΥΡΟΥ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ - ΘΕΣΕΙΣ 5-8

1η αγωνιστική - Παρασκευή 26 Μαρτίου 2021

Μίλωνα Νέα Σμύρνη: Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας - Ο.Φ.Η. 3-1 (25-20, 25-19, 24-26, 25-19)

2η αγωνιστική - Σάββατο 27 Μαρτίου 2021

Ζηρίνειο Κηφισιάς: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 3-0 (25-19, 25-18, 25-16)

Μίλωνας, Νέα Σμύρνη: Ο.Φ.Η. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 (22-25, 25-23, 17-25, 30-28, 15-11)

3η αγωνιστική - Κυριακή 28 Μαρτίου 2021

Ζηρίνειο Κηφισιάς: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-20, 25-18. 25-20)

Γυμναστήριο Μίλωνα, Νέα Σμύρνη: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας 2-3 (25-21, 25-14, 23-25, 28-30, 15-17)

1η αγωνιστική - Δευτέρα 29 Μαρτίου 2021

Γυμναστήριο Μίλωνα, Νέα Σμύρνη, 17:30 (Live Streaming V.L.): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Μουλά Λεμ., Βουδούρης, Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Κατερλή, Παπαγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Καρατζογλίδου.

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.