02-04-2021

Τρίποντο τίτλου του Ολυμπιακού στη Σύρο νίκησε 3-0 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν πρωταθλητής στη Σύρο και με μεγάλη ισχύ στην επίθεση νίκη τον Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 σετ στην 1η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος Volley League για τις θέσεις 1-4. Οι «ερυθρόλευκοι» αποσπάστηκαν 12 βαθμούς από τον δεύτερο της βαθμολογίας Φοίνικα ΟΝΕΧ. Τυπικά χρειάζεται 3 βαθμούς ακόμα και να πάρει 57 πόντους συνολικά στον επαναληπτικό αγώνα με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στου Ρέντη.
Κανείς από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε, υποδειγματική εμφάνιση έκαναν οι δύο ακραίοι του Φρομ, Μιγιαήλοβιτς ενώ στο μπλοκ ξεχώρισε ο Αλεξάντερ Όκολιτς.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ αγωνίστηκε με βασικούς ακραίους του Κουπόνο Φέι, Ζίγκα Στερν ενώ ο Ράιτς κυμάνθηκε σε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Οι συριανοί δε μπόρεσαν να γίνουν ανταγωνιστικοί και δεν έπιασαν τους 20 πόντους σε κανένα από τα τρία σετ.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ στο ματς που κρίνονταν πολλά για τον τίτλο στάθηκε ανταγωνιστικός μόνο μέχρι το 13-13 του 1ου σετ. Η επίθεση του Έγκλεσκαλνς και το μπλοκ του Όκολιτς έδωσαν το έναυσμα για την «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση. Με τον Όκολιτς σε μεγάλα κέφια στο σερβίς και τους Μιγιαήλοβιτς, Έγκλεσκαλνς να τελειώνουν τις επιθέσεις ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 ξεφεύγοντας 19-14. Το σετ έκλεισε με το μπλοκ του Όκολιτς 25-19.

Με τον Σέρβο κεντρικό και τον Φρομ να μπαίνουν δυνατά και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, ξέφυγε με νταμπλ σκορ 8-4 και 14-8. Ο Φοίνικας από τις λίγες καλές στιγμές του με το σερβίς του Φέι έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 14-12 αλλά μέχρι εκεί. Ο Έγκλεσκαλνς και ο Μιγιαήλοβιτς έπαιζαν χωρίς αντίπαλο, ο Ολυμπιακός κράτησε εύκολα το προβάδισμα ασφαλείας και έκλεισε το σετ 25-18 με μπλοκ του Όκολιτς και επίθεση του Φρομ.

Με τον αέρα του 2-0 και τα λάθη των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός έκανε τα βασικά για να κυλήσει το ματς προς το άνετο 3-0. Οι επιθέσεις του Φρομ και το μπλοκ του Όκολιτς έκαναν το 11-8, ενώ ο Έγκλεσκαλνς με δύο δύσκολες ενέργειες κράτησε τη διαφορά στο +3 (16-13). Ο Φοίνικας έβαλε χειρόφρενο στο 22-19 και ο Φρομ με επίθεση και ο Έγκλεσκαλνς με δύο άσσους σε Πρωτοψάλτη και Γκαρά τελείωσε πανηγυρικά τον αγώνα με 25-19 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 19-25) σε 85'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Φέι 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Ράιτς 8 (7/25 επ., 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στερν 8 (8/19 επ., 71% υπ. - 29% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 20% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 58% υπ. - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 3 (3/13 επ., 36% υπ. - 29% άριστες), Λινάρδος 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μηλής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 6% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. - 44% άριστες), Ανδρεάδης 6 (6/7 επ.), Έγκλεσκανς 15 (13/29 επ., 2 άσσοι), Όκολιτς 11 (4/9 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ. - 50% άριστες), τζιάβρας (λ), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο κεντρικός του Φοίνικα Δημοσθένης Λινάρδος δήλωσε: «Σήμερα προσπαθήσαμε όσοι μπήκαμε να αλλάξουμε τη ροή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος. Το θέλανε, όπως το θέλαμε και εμείς και δεν μας βγήκε άλλη μια φορά. Μας λείπει η αυτοπεποίηθηση εδώ και κάποιο καιρό. Δουλεύουμε σκληρά, αλλά ψάχνουμε το γιατί. Θέλουμε πλέον νίκες σε όλα τα παιχνίδια. Θα κάνουμε κατάθεση ψυχής και ότι προκύψει».

Ο λίμπερο του Φοίνικα Δημήτρης Γκαράς είπε: «Περιμέναμε ότι θα ήταν ένα ματς με μεγάλη ένταση. Ίσως το αποτέλεσμα να δείχνει αρκετά εύκολο αλλά δεν ήταν. Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός σε όλους του τομείς. Στο σέρβις το περιμέναμε, είναι καλός από την αρχή της χρονιάς αλλά σήμερα έδειξε και στο μπλοκ πόσο καλά είχε οργανωθεί και κατάφερε να μας κλείσει όλους τους διαδρόμους και να έχουμε πολύ χαμηλό side out. Με αυτή τη νίκη του Ολυμπιακού μεγαλώνει και άλλο η διαφορά.  Σίγουρα τίποτα δε χάθηκε, εμείς θα παλέψουμε μέχρι το τέλος. Να το παλέψουμε και να κάνουμε μια αξιοπρεπή πορεία και στο τέλος οποίο και αν είναι το αποτέλεσμα να τελειώσει αυτή η δύσκολη χρόνια χαρούμενα».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Νομίζω σήμερα ήταν η μεγαλύτερη νίκη μέχρι την επόμενη. Είμαστε ένα βήμα πριν από τον τίτλο. Θα είναι καλό να παιχτούν και οι άλλες διοργανώσεις. Είναι καλό για το άθλημα. Αν είμαστε πιο έξυπνοι και πιο ευέλικτοι θα διεξαχθούν και οι άλλες δυο διοργανώσεις. Αποδείξαμε σήμερα πως είμαστε καλύτερη ομάδα και από την Σύρο».

Ο Γερμανός ακραίος του Ολυμπιακού Κριστιαν Φρομ δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος και περήφανος γι αυτή την ομάδα. Αξίζαμε τη νίκη. Στο πρώτο παιχνίδι που παίξαμε εδώ χάσαμε. Σήμερα τα πράγματα ήταν διαφορετικά. πήραμε δίκαια τη νίκη. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Θα ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι. Γνωρίζουμε πως είναι 4 πολύ δυνατές ομάδες. Θα κάνουμε ότι είναι δυνατό για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Ανδρέας Ανδρεαδης: «Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε πάρα πολύ καλά. Η ομάδα έδειξε μέταλλο, κάναμε ένα καλό παιχνίδι και καταφέραμε να κερδίσουμε 3-0 που αυτός ήταν και ο στόχος.Η ομάδα έχει τους παίκτες που μπορεί να το καταφέρει αυτό και αυτό δείξαμε μέσα στο γήπεδο. Αυτή τη στιγμή είμαστε σε πολύ πλεονεκτική θέση και μένει να κάνουμε μια νίκη ακόμα στο επόμενο αγώνα με τον Παναθηναϊκό την Τρίτη. Σίγουρα δεν έχει τελειώσει κάτι αλλά έχουμε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Ευελπιστώ να τελειώσουν σύντομα τα ματς ώστε να γίνει το Λιγκ Καπ και το κύπελλο Ελλάδος».

4. Π.Α.Ο.Κ. 15 27 33-26 8-7
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-4

1η αγωνιστική - Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

2η αγωνιστική - Τρίτη 6 Απριλίου 2021

PAOK Sports Arena, Πυλαία 18:00 (ΕΡΤ-SPORTS): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 20:00 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός - Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

3η αγωνιστική - Παρασκευή 9 Απριλίου 2021

Δημήτριος Βικέλας, Ερμούπολη, 18:00 (ΕΡΤ-SPORTS): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο.

PAOK Sports Arena, Πυλαία, 20:00 (ERT-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.