06-04-2021

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έκανε το χρέος του και ελπίζει, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ παρότι έχασε το πρώτο σετ από τον ΠΑΟΚ λόγω των προβλημάτων στην υποδοχή και στην τελική προσπάθεια, στη συνέχεια μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και με αντεπίθεση διαρκείας νίκησε με 3-1 σετ στο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Β φάση της Volley League.

To «πειρατικό» κατάφερε μάλιστα να πάρει το 2ο σετ με 25-09 που είναι και ρεκόρ στις αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος μετά από αυτή την ήττα δεν έχει ούτε μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μετά το 9-9 εκμεταλεύτηκε τα διαδοχικά λάθη των συριανών και πήρε προβάδισμα με 12-9 ύστερα από σερί 3-0 από Εβάντρο, Βαν ντε Ντρις. Ο άσσος του Εβάντρο και η κυριαρχία του Αγκάνιτς έφεραν νέο καθοριστικό σερί 3-0 και εκτόξευσαν το σκορ στο 17-11. Ο Φοίνικας δεν είχε απαντήσεις και ο ΠΑΟΚ έτρεξε στο 25-17 με πόντο του Εβάντρο για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Φοίνικας με σερί 4-0 από δύο πόντους του πασαδόρου Ράντκε (επίθεση και μπλοκ), μπλοκ του Μπράουν και επίθεση του Στερν ξέφυγε 6-2. Ακολούθησε νέο σερί 4-0 από Πρωτοψάλτη, Παπαγγελόπουλοεκτοξεύοντας τη διαφορά στο 12-4. Το πιο εντυπωσιακό όμως έγινε ενώ το σκορ ήταν 13-9 για τον Φοίνικα. Ο Παπαγγελόπουλος έκανε το 14-9 και πήγε και στο σερβίς. Με εντυπωσιακό σερί 12-0 που είναι και το μεγαλύτερο σε αγώνα του εφετινού πρωταθλήματος ο Φοίνικας τελείωσε το σετ 25-09 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Μάλιστα όλοι οι πόντοι προήλθαν από κόντρα επιθέσεις των παικτών του Φοίνικας και δύο λάθη από Πριγέν και Κουμεντάκη. Το σετ τελείωσε με μπλοκ του Μπράουν.

Στην αρχή του 3ου σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος αλλά από το 11-11 ο Φοίνικας πάτησε γκάζι με τους Πρωτοψάλτη, Στέρν και Μπράουν να κυριαρχεί στο φιλέ. Το πειρατικό ξέφυγε 19-15 και με τους Ράιτς, Στέρν τελείωσε άνετα το σετ 25-17 για το 2-1 σετ.

Με δύο άσσους του Στέρν ο Φοίνικας ξέφυγε 8-4 στο 4ο σετ ενώ με ρεσιτάλ του Πρωτοψάλτη και του Παπαγγελόπουλου άνοιξε σε νταμπλ σκορ 16-8. Ο ΠΑΟΚ έδειξε άδειος από δυνάμεις, απλά ακολούθησε στο σκορ και το σετ έληξε με το λάθος του Τακουρίδη 25-16 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-17

2ο σετ: 4-8, 9-16, 9-21, 9-25

3ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 17-25

4ο σετ: 4-8, 8-16, 14-21, 16-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25) σε 94'

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής, Άγκανιτς 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκης 6 (6/24 επ., 72% υπ. - 56% άριστες), Τακουρίδης 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εβάντρο 8 (4/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Καπετανίδης (λ), Πριγέν, Κουμεντάκης 1 (1 μπλοκ, 83% υπ. - 33% άριστες), Σωτηρίου 2 (2/5 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Κανέλλος, Μπούτος.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 15 (10/11 επ., 5 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ράντκε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ. - 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 48% υπ. - 22% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Μαρούλης, Λινάρδος, Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/3 επ.).

4. Π.Α.Ο.Κ. 16 27 34-29 8-8
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-4 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2020-21

1η αγωνιστική - Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

2η αγωνιστική - Τρίτη 6 Απριλίου 2021

PAOK Sports Arena, Πυλαία: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25)

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 20:00 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός - Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

3η αγωνιστική - Πέμπτη 8 Απριλίου 2021

Δημήτριος Βικέλας, Ερμούπολη, 18:00 (ΕΡΤ-SPORTS): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά

PAOK Sports Arena, Πυλαία, 20:00 (ERT-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Παπαδοπούλου, Κουκουμάκας. Γραμματεία: Κουμπλή

4η αγωνιστική - Σάββατο 10 Απριλίου 2021

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 17:00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Γεωργιάδης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Παπασηφάκη.

PAOK Sports Arena, Πυλαία 20:00: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς. Παρατηρητής: Θέμελης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης. Γραμματεία: Πασπάλα.