08-04-2021

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-2 αλλά απώλεσε τον τίτλο

O Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο σούπερ ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στη β φάση του πρωταθλήματος Volley League. Η ομάδα της Σύρου πήρε μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 2ης θέσης αλλά έχασε κάθε ελπίδα για την κατάκτηση του τίτλου καθώς ο Ολυμπιακός από απόψε είναι πρωταθλητής.

Ο Φοίνικας με τη νίκη αυτή έφτασε τους 35 βαθμούς έναντι 29 του Παναθηναϊκού και έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Φοίνικας και Παναθηναϊκός μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 11-11. Ο Στερν έφερε τους γηπεδούχους στο + 3 (15-12) με τον Πελεκούδα να μειώνει 15-13. Στη συνέχεια στη θέση του σερβίς πέρασε ο Παπαγγελόπουλος, οι “πειρατές” έτρεξαν σερί 7-0 φτάνοντας στο 22-13 κατακτώντας το σετ 25-17 με επίθεση του Κωστόπουλου.
Στο δεύτερο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός απο την αρχή πήρε ένα μικρό προβάδισμα με το οποίο έφτασε μέχρι το 11-9. Ο Φοίνικας ισορρόπησε προσωρινά το παιχνίδι ισοφαρίζοντας 11-11, με τον Ράπτη να δίνει ξανά “αέρα” δύο πόντων στην ομάδα του 17-15.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν 18-17 όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πλησίασαν, καθώς ο Παναθηναϊκός με μπλοκ και κόντρα επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (23-17) κατακτώντας το σετ 25-21 με τον Πελεκούδα.

Οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12. Ανδρεόπουλος και Ραγκέλ έφεραν το τριφύλλι στο 15-12, ενώ στην εξέλιξη λάθος του Μαρούλη διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας φανερά εκτός ρυθμού υπέπεσε σε αρκετά λάθη με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το σετ 25-21 με σερβίς στο φιλέ από τον Ράντκε. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο τέταρτο σετ μπαίνοντας σε “θέση οδηγού” 12-9 με επίθεση του Μπράουν και άουτ του Ράπτη. Ο Παπαγγελόπουλος και πάλι από τη θέση του σερβίς “πλήγωσε” τον Παναθηναϊκό δίνοντας με άσσο προβάδισμα πέντε πόντων 18-13. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ 25-18.

Στο τάι μπρεικ o Φοίνικας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με πιεστικό σερβίς προηγήθηκε 7-2. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 11-10. Οι Συριανοί έβγαλαν πείσμα και έφτασαν σε ματς μπολ σε δύο περιπτώσεις 14-13 και 15-14 με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει. Η τρίτη ευκαιρία ήταν και η φαρμακερή καθώς ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ στον Ράπτη διαμόρφωσε το 17-15.

Μετά το τέλος του αγώνα επικράτησε ένταση ανάμεσα στον Μπράουν και τον Ραγκέλ, οι οποίοι λογομάχησαν, με τους πιο ψύχραιμους να τους απομακρύνουν από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-13, 25-17

2ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-18

5ο σετ: 5-2, 10-7, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15) σε 137'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/4 επ., 4 άσσοι), Ράντκε 3 (3/6 επ.), Στερν 15 (15/38 επ., 40% υπ. - 10% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. - 41% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 33% άριστες), Μαρούλης, Κωστόπουλος 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 10% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (9/14 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/23 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. - 27% άριστες), Ράπτης 20 (17/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. - 26% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πανταλέων.

Ο ακραίος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Θανάσης Πρωτοψάλτης τόνισε: «Αθλητισμός είναι, υπάρχει και ένταση. Δεν θα σταθώ ποιος το ξεκίνησε, ήταν μία κακή στιγμή για το ελληνικό βόλεϊ. Παίξαμε με πολλά σκαμπανεβάσματα, ευτυχώς νικήσαμε για να κρατήσουμε τη δεύτερη θέση. Βλέπουμε τώρα το επόμενο παιχνίδι μας».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ηταν σκληρό παιχνίδι. Κάθε ομάδα ανά διαστήματα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Στη τελευταία μπάλα το πήρε ο Φοίνικας. Είναι ένα πρωτάθλημα πολύ δύσκολο, με τον κορονοϊό, με τις αναβολές και με τις συνεχόμενες αγωνιστικές. Φανταστείτε τι υπέροχους αγώνες θα είχαμε αν υπήρχε άλλο σύστημα στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής και μάλιστα δίκαια. Ήταν η πιο σταθερή ομάδα».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Βασίλης Μούχλιας δήλωσε: «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα, ειδικά στην έδρα της. Δεν είχαμε άγχος γιατί όπως ξέρουμε οι πιθανότητες για το πρωτάθλημα ήταν μηδανιδές. Δεν τα καταφέραμε, όμως έγινε ωραίος αγώνας. Σίγουρα το ευχαριστήθηκα που έπαιξα. Τέτοιες ευκαιρίες περιμένω. Όλη τη χρονιά δουλεύω σκληρά στις προπονήσεις, πρέπει να κάνεις υπομονή και όταν έρθει η ευκαιρία να την εκμεταλλευτείς».

4. Π.Α.Ο.Κ. 16 27 34-29 8-8
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-4 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2020-21

1η αγωνιστική - Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

2η αγωνιστική - Τρίτη 6 Απριλίου 2021

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25)

Ολυμπιακός - Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.  3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10)

3η αγωνιστική - Πέμπτη 8 Απριλίου 2021

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15)

PAOK Sports Arena, Πυλαία, 20:00 (ERT-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

4η αγωνιστική - Σάββατο 10 Απριλίου 2021

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 17:00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Γεωργιάδης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Παπασηφάκη.

PAOK Sports Arena, Πυλαία 20:00: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς. Παρατηρητής: Θέμελης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης. Γραμματεία: Πασπάλα.