05-11-2021

Νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ 3-2 στην Κηφισιά και ανοικτοί λογαριασμοί για τη ρεβάνς

Ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στη Σύρο άφησαν ο ΑΟΠ Κηφισιάς και ο ΑΟ Φοίνικας ΟΝΕΧ μετά τον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε στο Ζηρίνειο. Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Φοίνικας παρότι έχανε με 2-1 σετ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και μαζί μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει σε μία εβδομάδα στη Σύρο.

Ο Φοίνικας έκανε τη διαφορά χάρις το σερβίς του, ο Ιερεζουέλο έβρισκε πιο εύκολα τους συμπαίκτες του αλλά η ανατροπή ήρθε με την είσοδο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου και του Παπαλεξίου που μπήκαν στη θέση του Στερν και του Κόστα αντίστοιχα.

Από την Κηφισιά δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Γρηγόρης Κοντοστάθης και Γιάννης Παπαδόπουλος, ωστόσο, ξεχώρισαν ο Μαρκς, ο Κωτσάκης και ο Αμπράο με τους δύο τελευταίους να δέχονται πίεση στην υποδοχή.

Στο πρώτο σετ του αγώνα στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Φοίνικας ΟΝΕΧ μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς κάνοντας αρκετά λάθη. Η ομάδα της Σύρου ήταν αυτή που με διαδοχικούς άσους του Ιερεζουέλο και κόντρα μπάλα του Στερν μετέτρεψε το 6-6 σε 10-6 μπαίνοντας σε «θέση οδηγού».

Δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Προβάδισμα του Φοίνικα

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την «Κηφισιώτικη» υποδοχή και με νέο άσο του Φράγκου προηγήθηκαν με 12-7, ενώ στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Στερν στον Μαρκς έφερε τον Φοίνικα στο +6 (15-9). Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει και παρά τα πολλά λάθη στο σερβίς, κατάφερε να μειώσει 18-15 μετά από κόντρα μπάλα του Αμπράο και άσο του Κωτσάκη.

Η αντεπίθεση των «κυανόλευκων» συνεχίστηκε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μαρκς η Κηφισιά μείωσε 21-19. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και με δύο μπλοκ του Τζούριτς έκλεισαν το σετ 25-20.

Ισοφάριση από Κηφισιά

Η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή στο 2ο σετ. Μάλιστα μετά από επίθεση του Λινάρδου προηγήθηκε 6-4. Ακολούθησαν όμορφες φάσεις στο φιλέ με τους Μιχάλοβιτς και Κωτσάκη να τελειώνουν εντυπωσιακά τις επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» και με μπλοκ του Μίχαλι πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 10-6. Το μπλοκ της Κηφισιάς συνέχισε να «πληγώνει» τον Φοίνικα, καθώς Μίχαλι και Λινάρδος «σκέπασαν» το φιλέ σε τρεις περιπτώσεις διαμορφώνοντας το 16-10.  Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να παίζει εξαιρετικά σε όλους τους τομείς και με διαδοχικούς πόντους έφτασε μέχρι το +10 (24-14) και τελικά κατέκτησε το σετ 25-16 με επίθεση του Κωτσάκη.

Με «εμφατικό» τρόπο το 2-1 η Κηφισιά

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού ξεκίνησαν εντυπωσιακά το 3ο σετ. Με πιεστικό σερβίς του Ντε Βάιερ και διαδοχικά μπλοκ του Μίχαλι η Κηφισιά προηγήθηκε 3-0, ενώ λίγο αργότερα ο Κωτσάκης με εξαιρετική επίθεση διαμόρφωσε το 5-1.

Το μπλοκ της Κηφισιάς έμοιαζε… απροσπέλαστο για τους φιλοξενούμενους, με την Αθηναϊκή ομάδα να παίρνει συνεχόμενους πόντους από αυτό και να φτάνει στο 10-4. Οι «πειρατές» έδειχναν έξω από τα «νερά» τους και με συνεχόμενα λάθη έμειναν πίσω 13-6. Παρόλα αυτά μέσα από το σερβίς του Ιερεζουέλα βρήκαν εύκολους πόντους μειώνοντας 13-9 σε μία προσπάθεια αντεπίθεσης.

Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού γρήγορα έβγαλαν αντίδραση και με άσο του Ντε Βάιερ έφτασαν ξανά στο +7 (17-10) μετατρέποντας το υπόλοιπο του σετ σε…τυπική διαδικασία. Μετά από νέα μπλοκ από τους Λινάρδο και Μαρκς η Κηφισιά έφτασε στο 22-12, κατακτώντας το σετ 25-17.

Με μπλοκ και σερβίς ισοφάρισε ο Φοίνικας

Στο 4ο σετ οι γηπεδούχοι με καλή υποδοχή και «αιχμή του δόρατος» τους Αμπράο και Κωτσάκη προηγήθηκαν 10-7. Ο Φοίνικας έβγαλε «πείσμα» στο γήπεδο και με συνεχόμενα μπλοκ του Τζούριτς και πέναλτι του Ιερεζουέλο προσπέρασε 12-11. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με τρομερό μπλοκ του Παπαλεξιου πάνω στον Λινάρδο πήραν «αέρα» 2 πόντων 14-12. Η …απάντηση του κεντρικού της Κηφισιάς δεν άργησε να έρθει, ο οποίος με δικό του μπλοκ ισοφάρισε 14-14.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 17-17. Το «πέναλτι» του Τζούριτς έφερε τον Φοίνικα στο 19-17, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο άσος τουκεντρικού των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το 23-19. Η «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ με τον Φοίνικα να το κατακτά 25-21 και να οδηγεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά άντεξε μέχρι το 5-4

Εκεί ο Φοίνικας «χτυπώντας» από το κέντρο με τον Τζούριτς προηγήθηκε 4-3, όμως η Κηφισιά με άσο του Μαρκς προσπέρασε 5-4. Στην εξέλιξη του σετ το λάθος του Αμπράο έδωσε στην ομάδα της Σύρου προβάδισμα 2 πόντων 7-5, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-6 μετά από επίθεση του Φράγκου. Η συνέχεια του σετ ήταν αποκλειστικά «υπόθεση» του Φοίνικα ο οποίος με διαδοχικούς πόντους έφτασε σε οκταπλό ματς μπολ 14-6 κατακτώντας το τελικά με 15-6.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-17
4ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25,
5ο σετ: 5-4, 6-10, 6-12, 6-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 9 άσσοι, 8 μπλοκ, 47 επιθέσεις, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-16, 25-17, 21-25, 06-15) σε 131΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 1π. (1 άσσος), Αμπράο 13 (11/17επ., 47%υπ., 13%αρ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 18 (17/29επ., 1 άσσος, 48%υπ., 12%αρ.), Λινάρδος 9 (7/14επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 5 (1/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 22 (17/31επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Σωνάκης (λ. - 61%υπ., 33%αρ.), Ρούσης, Κωστόπουλος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 14π. (14/25επ.), Ιερεζουέλο 8 (3/3, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κόστα 3 (2/7επ., 1 άσσος), Τζούριτς 11 (6/12επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 12 (10/18επ., 68%υπ., 32%αρ.), Στερν 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 10%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 65%υπ., 25%αρ.), Παπαλεξίου 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ.), Γαλιώτος, Παπαδόπουλος Γ., 2 (2/5επ., 73%υπ., 9%αρ.), Μήλης.

O προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Στο πρώτο σετ δεν είμασταν συγκεντρωμένοι και το χάσαμε. Αντιδράσαμε εξαιρετικά στη συνέχεια και κατακτήσαμε εύκολα το 2ο και το 3ο σετ. Θα μπορούσαμε να πάρουμε και το τέταρτο, αλλά κάποιες λεπτομέρειες και λάθη δεν μας το επέτρεψαν. Δυστυχώς στο τάι μπρεικ το εξαιρετικό σερβίς του Ιερεζουέλο καθόρισε την έκβαση του αγώνα. Μας πίεσε πολύ και δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε στη διεκδίκηση του αγώνα. Ήταν σίγουρα η καλύτερη φετινή μας εμφάνιση και δείχνει ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο. Όσον αφορά στον επαναληπτικό, θα διεκδικήσουμε την πρόκριση στη Σύρο, η οποία είναι ανοιχτή".

Ο Ιταλός προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Φούλβιο Μπερτίνι δήλωσε: «To κλειδί της σημερινής νίκης ήταν ότι κυνηγήσαμε κάθε πόντο, κάθε μπάλα στο γήπεδο! Ξέραμε πως θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο, όπως η Κηφισιά. Τέτοια παιχνίδια είναι δύσκολο να τα αντιμετωπίσεις, αν δεν έχεις το σωστό πνεύμα. Κάτι που δείξαμε ότι έχουμε στα δύο τελευταία σετ. Περιμένω και στη Σύρο ένα εξίσου δύσκολο ματς, όπου θα πρέπει να θυμηθούμε πως «γυρίσαμε το ματς στα δύο τελευταία σετ, ώστε να ολοκληρώσουμε το πρώτο βήμα πρόκρισης που κάναμε σήμερα».

Ο ακραίος του ΑΟΠ Κηφισιάς Βασίλης Κωστόπουλος δήλωσε: "Από αυτό το παιχνίδι η ομάδα μου είχε μόνο να κερδίσει πράγματα. Στα τελευταία παιχνίδια ψάχνουμε να βρούμε τον καλό εαυτό μας. Απόψε αν και ηττηθήκαμε στο τάι μπρέικ δείξαμε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Ο Φοίνικας είναι μία ισχυρή ομάδα και του αξίζουν συγχαρητήρια για τη νίκη. Απόψε χάσαμε πολλά σερβίς και αυτό ήταν το μειονέκτημα μας σε κάποια σετ. Στο τάι μπρέικ πιεστήκαμε στο σερβίς με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να μπορεί να διαβάσει το παιχνίδι μας".

Ο ακραίος του Φοίνικας ΟΝΕΧ Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: "Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Οι παίκτες της Κηφισιάς έπαιξαν καλά και συνειδητοποίησαν γρήγορα ότι εμείς δεν παίζουμε στο επίπεδο που μπορούμε. Αυτό τους απελευθέρωσε και μας πίεσαν. Εμείς αργήσαμε να βρούμε αγωνιστικό ρυθμό, αλλά σταδιακά καταφέραμε να κάνουμε αυτά που δουλεύουμε στις προπονήσεις. Δεν περιμέναμε κάποιον ήρωα για να φτάσουμε στη νίκη, η οποία ήρθε μέσα από ομαδική δουλεία. Η νίκη μας δίνει μικρό προβάδισμα, αλλά πρέπει να το ξανακάνουμε στη Σύρο. Χάρηκα πολύ που βρέθηκα απόψε στο Ζηρίνειο, απέναντι στην ομάδα που αγωνίστηκα πέρσι. Χάρηκα που είδα πρώην συναθλητές μου αλλά και τα μέλη της διοίκησης της Κηφισιάς που συνεχίζουν να προσφέρουν στο άθλημα".