29-12-2021

O ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε τη χρονιά με μισή πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς

Λίγα εικοσιτετράωρα πριν συμπληρωθούν 9 χρόνια από τον πρόωρο χαμό του Νίκου Σαμαρά (1 Ιουλίου 1970 - 4 Ιανουαρίου 2013) και στο γήπεδο όπου αγωνίστηκε, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Μίλωνα με 3-0 σετ στον Α΄ημιτελικό του Λιγκ Καπ που έχει αφιερωθεί στη μνήμη του αδικοχαμένου εβρίτη βολεϊμπολίστα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη παρότι συνάντησε δυσκολίες στα δύο πρώτα σετ κατάφερε να βρει διαδρόμους και να πάρει "καθαρή" νίκη που του δίνει του δίνει αβαντάζ για τη ρεβάνς που θα γίνει στις 5 Ιανουαρίου στη Θεσσαλονίκη. Τυπικά ο ΠΑΟΚ θέλει δύο σετ για να προκριθεί στους τελικούς.

Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας και μέλος της πρώτης μεταπολεμικής Εθνικής Βόλεϊ Ανδρών το 1947 Καρόλου Παπούλια που έφυγε από τη ζωή στις 26 Δεκεμβρίου 2021.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Καναδός πασαδόρος του Μπρέτ Γουόλς ο οποίος μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν ο Ούντρις και ο Κουκλίνσκι με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από το Μίλωνα ξεχώρισε ο Σπύρος Χανδρινός με 11 πόντους.

Στα δύο πρώτα σετ ο Μίλωνας ήταν ανταγωνιστικός και πάλψε για να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα. Μάλιστα με το μπλοκ του Ματσιέι κατάφερε να προηγηθεί και 11-8 στο 1ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Ούντρις έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 15-13. Ο Μίλωνας σε δύο θέσεις έκανε το εύκολο λάθος στην υποδοχή και ο Κουμεντάκης με τον Ούντρις έδωσαν προβάδισμα 21-16 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε 25-21 με το μπλοκ του Πετρέα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο αγώνας πήγε πόντο πόντο. Και πάλι ο Μίλωνας προηγήθηκε 11-9 με τον Χανδρινό. Διατήρησε το 17-15 με δύο λάθη του δικεφάλου αλλά ο Κουμεντάκης με προσωπικό σερί έκανε το 3-0 και προσπέρασε 20-18. Ο Χανδρινός μείωσε 19-20 και με το λάθος του Κουκλίνσκι ο Μίλων ισοφάρισε 21-21. Ο Μίλων κατάφερε να προηγηθεί 24-23 με τον άσσο του Μπράιαν και έφτασε κοντά στην κατάκτηση του σετ, όμως, ο Μπράιαν έχασε το σερβίς (24-24). Το σετ τελείωσε 26-24 για τον ΠΑΟΚ με τα μπλοκ του Τακουρίδη και του Γουόλς πάνω στον Σπυριούνη.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, κατάφερε να πάρει από την αρχή προβάδισμα με υπεροχή στο μπλοκ και στην κόντρα επίθεση και να ξεφύγει 15-10 μετά από σερί 3-0. Ο Κουμεντάκης με το σερβίς έκανε σερί 7-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 24-14 βάζοντας την υπογραφή του στη νίκη του ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Κατσιάρας, Βαρατάσης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 21-25

2ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 24-26

3ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 15-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 24-26, 15-25) σε 80'

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σ. 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 56% άριστες), Μπράιαν 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/3 επ.), Σπυριούνης 1 (1/11 επ., 38% υπ. - 15% άριστες), Καϊσλασάλο 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ), Ματσιέλ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Βελούδης (λ), Μούχλιας, Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (1/1 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (8/13 επ., 47% υπ. - 32% άριστες), Τακουρίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 62% άριστες), Ούντρις 12 (11/24 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Αντωνίου (λ), Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου, Γάτσης, Μπούτος 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του ΑΟΝΣ Μίλων Σάκης Ψάρρας είπε στην κάμερα της ΕΡΤ-3: "Ξέραμε από την αρχή πως ο ΠΑΟΚ είναι φαβορί. Εχει διαφορετικό μπάτζετ από την ομάδα μου, άλλους στόχους και άλλη δυναμική. Για αυτό ακριβώς είμαι ευχαριστημένος από τους αθλητές μου. Επειδή έπαιξαν πολύ καλά και ανταγωνιστικά, ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Παίξαμε καλά απέναντι στον ΠΑΟΚ. Δεν υπήρχαν διαφορές. Πήγαμε πόντο πόντο. Μικρά λάθη ειδικά στο 1ο σετ μας στέρησαν το κάτι παραπάνω. Φτάσαμε κοντά και στο 2ο σετ. Στο 3ο σετ φάνηκε η ποιότητα του ΠΑΟΚ. Καταλάβαμε πως είναι να παίζουμε απέναντι σε ανώτερο αντίπαλο. Αν θέλουμε να κάνουμε έναν απολογισμό για το 2021 είμαι ευχαριστημένος. Τελειώσαμε το πρωτάθλημα 2020-21 στην 6η θέση με το χαμηλότερο μπάτζετ της κατηγορίας και με μεγάλες νίκες όπως κόντρα στον Παναθηναϊκό. Στο πρωτάθλημα 2020-21 είμαστε στην 5η θέση και βρισκόμαστε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ το οποίο είναι αφιερωμένο στον μεγάλο Νίκο Σαμαρά που χάθηκε πρόωρα. Μην ξεχνάμε πως ο Σαμαράς αγωνίστηκε σε αυτό το γήπεδο και φόρεσε τη φανέλα του Μίλωνα. Πρέπει να τιμούμε πάντα αυτούς τους μεγάλους αθλητές".

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ-3: "Είμαστε ευχαριστημένοι με τη νίκη μας 3-0. Πάντα εμείς οι προπονητές ζητάμε όλο και περισσότερα. Αυτή είναι και η δουλειά. Να ψάχνουμε να βρούμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα. Συγχαρητήρια στο Μίλωνα. Πάλεψαν πολύ, είχαν καλή οργάνωση, καλή εικόνα και αυτό είναι πολύ καλό για όλους. Για τον τελικό δεν το συζητάμε. Κοιτάμε μπροστά, θέλουμε να προκριθούμε αλλά κοιτάμε το άμεσο μέλλον. Θέλω να είμαστε καλά και σοβαροί και στη ρεβάνς για να προκριθούμε. Είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους και στην Ευρώπη και αυτό με εξιτάρει σαν προπονητή. Εχουμε πολλούς στόχους, διαφορετικούς αντιπάλους, ταξίδια και προσδοκίες για το που μπορούμε να φτάσουμε. Είναι αυτό που θέλει ο κάθε προπονητής και ο κάθε επαγγελματίας που ασχολείται σε υψηλό επίπεδο. Μην ξεχνάμε τον παράγοντα κορονοϊό. Ολα θέλουν διαχείριση και προσοχή. Εύχομαι υγεία. Να είμαστε υγιείς με τα λιγότερα προβλήματα".

Ο λίμπερο του Μίλωνα Σπύρος Βελούδης είπε στην κάμερα της ΕΡΤ-3: "Μικρές λεπτομέριες μας στέρησαν την κατάκτηση ενός σετ που θα μας έβαζε στον αγώνα. Προσπαθήσαμε σκληρά για δύο σετ. Ημασταν κοντά στο σκορ απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ελλάδα. Το παλεύουμε και ελπίζουμε πως στη Θεσσαλονίκη θα πάρουμε το πρώτο μας σετ απέναντι στον ΠΑΟΚ. Είμαστε ευχαριστημένοι με την πορεία μας. Στο Λιγκ Καπ απολαμβάνουμε τη συμμετοχή μας και στο πρωτάθλημα είμαστε μέσα στο στόχο της 6αδας. Είμαστε νεανικό σύνολο στο Μίλωνα με κάποιες προσθήκες έμπειρων αθλητών. Από αγώνα σε αγώνα παίζουμε καλύτερα. Εύχομαι υγεία και καλή χρονιά σε όλους".

Ο Καναδός πασαδόρος Μπρέτ Γουόλς του ΠΑΟΚ δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ-3: "Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά σταδιακά βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε δίκαια στη νίκη. Είμαστε πολύ χαρούμενοι με την πορεία που έχουμε μέχρι στιγμής. Είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους. Ξέρω πως ο ΠΑΟΚ έχει μεγάλους στόχους και πως κυνηγάει όλους τους τίτλους. Ευχαριστιέμαι που είμαι σε αυτή την ομάδα. Απολαμβάνω τη ζωή στη Θεσσαλονίκη και έχω καλή παρέα τον συμπατριώτη μου Αντρέ Μπράουν".