12-01-2022

Ο Παναθηναϊκός έκανε στην Ουκρανία βήμα πρόκρισης για τους "8"

(1 Vote)
Ο Παναθηναϊκός στον πρώτο του επίσημο αγώνα το 2022 νίκησε στην Ουκρανία με 3-1 σετ την Επισέντρ Ποντολιάνι Όροντοκ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των "16" του Challenge Cup και για να προκριθεί στα προημιτελικά χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς που θα γίνει την Τρίτη 18 Ιανουαρίου στις 20:00 στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Οι πράσινοι αν και είχαν να αγωνιστούν σχεδόν ένα μήνα, μόλις βρήκαν ρυθμό κατάφεραν να κυριαρχήσουν και πανηγυρίσουν μία πολύ μεγάλη νίκη που τους δίνει τον τίτλο του φαβορί εν όψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα καθώς βρέθηκε να χάνει με 4-1 και 7-2, όμως αντέδρασε άμεσα και πιέζοντας στο σερβίς ροκάνισε τη διαφορά (7-5) για να έρθει στο 14-12 ο Γιάκομπσεν να χαλάσει την υποδοχή των Ουκρανών με το σκορ να ξεφεύγει στο 14-17. Η Όροντοκ επέστρεψε (18-18) με τον ΠΑΟ να μην χάνει το προβάδισμα και παρά τη χαμένη ευκαιρία το Βαν Ντεν Ντρις στο 23-24 οι πράσινοι πήραν το σετ με 24-26.

Το δεύτερο κρίθηκε και πάλι στις λεπτομέρειες, αλλά αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε εντυπωσιακά (1-5) με τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ (5-8, 9-10) και τα σερβίς του Πρωτοψάλτη να επιτρέπουν στην ελληνική ομάδα να ξεφύγει με 10-16... Ο Παναθηναϊκός μέχει το 18-22 είχε μια διαφορά ασφαλείας με την Όροντοκ να μειώνει σε 21-23 και 23-24 για να τελειώσει το σετ ο Στάλεκαρ.

Με το σκορ στο 1-4 στις αρχές του τρίτου σετ όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟ θα τελείωνε το ματς, όμως οι Ουκρανοί επέστρεψαν και με όπλο το μπλοκ προσπέρασαν με 10-8, χτίζοντας μια σημαντική διαφορά (16-12, 21-17) χωρίς ποτέ οι πράσινοι να απειλήσουν.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μετατρέψει το 8-10 σε 8-13 με μία χαμένη κόντρα των Ουκρανών και τα σερβίς του Στάλεκαρ με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να φτάνει στο +6 (10-16) και να διατηρεί μέχρι το 16-20 διαφορά ασφαλείας. Η Όροντοκ με τον Κίσιλιουκ στο σερβίς και τον Σιντορένκο να τελειώνει τις κόντρες μείωσε σε 19-20, αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε με το χαμένο σερβίς του Βιέτσκι να διαμορφώνει το τελικό 22-25.

Διαιτητές: Χαϊγιεφ (Αζερμπαϊτζάν), Ντεμίρ (Τουρκία).

1ο σετ: 8-5, 14-16, 19-21, 24-26
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-20
4ο σετ: 6-8, 10-16, 19-21, 22-25

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-20, 22-25 σε 125'

*Οι πόντοι της Όροντοκ προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΕΠΙΣΕΝΤΡ ΠΟΝΤΟΛΙΑΝΙ ΟΡΟΝΤΟΚ (Μάριους Σορντίλ): Ντρόζντ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ντιντένκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόμιν 1 (1/8 επ.), Ντίντοβιτς 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 12% άριστες), Σάλπουκ 15 (12/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 30% υπ. - 15% άριστες), Σεμένιουκ 18 (7/15 επ., 3 άσσοι, 8 μπλοκ) / Φόμιν (λ, 32% υπ. - 12% άριστες), Μπρόβα (λ), Κίσιλιουκ (1/2 επ.), Γιεβστάτοφ, Βιέτσκι 11 (11/28 επ.), Σιντορένκο 2 (2/5 επ., 00% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. - 05% άριστες), Γιάκομπσεν 6 (3/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/13 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 09% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 22 (16/39 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (5/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. - 29% άριστες), Μάρκου, Ράπτης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: « Η νίκη είναι πάντα ζητούμενο και η σημερινή νίκη ήταν σπουδαία.  Ο αντίπαλος μας είναι πάρα πολύ ισχυρός και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί η πρόκριση δεν έχει κριθεί, καθώς παραμένει ανοιχτή παρά το σημαντικό αποτέλεσμα που πήραμε».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση του Σάσο Στάλεκαρ: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι και ειδικά μετά το ταξίδι μας και σε ένα ξένο γήπεδο γεμάτο με τους φιλάθλους τους. Έπρεπε να μπούμε δυνατά και μας βγήκε. Στο τρίτο σετ χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας και την ενέργειά μας. Στο τέταρτο σετ επιστέψαμε δυνατά και πήραμε τη νίκη. Δεν έχει τελειώσει ακόμα, έχουμε ακόμα ένα ματς μαζί τους. Θα ξεκουραστούμε τώρα, θα διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και θα συγκεντρωθούμε στον επόμενο αγώνα».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Θανάσης Πρωτοψάλτης δήλωσε: Θανάσης Πρωτοψάλτης: "Ήταν ένας αγώνας πολύ δύσκολος και με έναν αντίπαλο που μπορούσε μέσα στον αγώνα να γυρίσει το ματς σε οποιαδήποτε στιγμή. Εμείς μείναμε συγκεντρωμένοι στην νίκη που ήταν από την αρχή ο λόγος που ήρθαμε".

Τσάλεντζ Καπ: Τα αποτελέσματα της φάσης των "16"