30-01-2022

Ο Μίλωνας με ανατροπή από 4-11 στο 5ο σετ νίκησε 3-2 την Κηφισιά

Με απίστευτη ανατροπή στο τάι μπρέικ (έχανε 4-11) ο Μίλωνας νίκησε την Κηφισιά με 3-2 σετ και πανηγύρισε έξαλλα την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα και την τρίτη εντός έδρας.

Η νίκη ήρθε στο μεγάλο ντέρμπι για την 5η θέση με αντίπαλο την Κηφισιά. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ. Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 11-4 και 13-11 αλλα ο Μίλωνας και πάλι κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη που είναι και η πρώτη του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη επί της Κηφισιάς για κανονική περίοδο της Volley League. Μάλιστα στο 11-13 με το σερβίς του Τσαρκάτογλου και τα λάθη των φιλοξενούμενων έγινε το σερί με 4-0 και πήρε τη νίκη με 15-11.

Πρώτος σκόρερ του Μίλωνα ήταν ο Καϊσλασάλο με 18 πόντους αλλά καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μπράιαν, Χανδρινός. Σημαντικό ρόλο στην ανατροπή έπαιξαν τα

Από την Κηφισιά επιθετικά φάνηκε μόνο ο Μαρκς ο οποίος μαζί με τον Μιχάλι έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά με ξεκίνησε καλύτερα και με κόντρα τους Μαρκς προηγήθηκε 4-2. Ο Μίλωνας με τον Χανδρινό στο σερβίς πίεσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με πέναλτι ο Λάππας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 5-4.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα «Κηφισιώτικα» λάθη προηγήθηκαν 10-7, όμως οι «κυανόλευκοι» με σερί 3-0 ισοφάρισαν 10-10 μετά από άσο του Ντε Βάιερ. O Μίλωνας ανέβασε την πίεση του στο σερβίς, Καισασλάλο και Χανδρινός έδωσαν λύσεις στην επίθεση και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 17-12.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί στο side out και διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας σε μάλιστα σε εξαπλό σετ μπολ 24-18 μετά από επίθεση του Μπράιν. Η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» μειώνοντας 24-19, όμως οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακή πάιπ του Χανδρινού έκλεισαν το σετ 25-19.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάνοντας πολλά λάθη από τη θέση του σερβίς και πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια ο Κωτσάκης «σήκωσε» την Κηφισιά «στις πλάτες του» καθώς με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ διαμόρφωσε το 10-7. O Μίλωνας μείωσε 13-12 όμως στην εξέλιξη του σετ ο Μαρκς έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 17-14.

Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Λάππα πλησίασαν ξανά 17-16, ενώ λίγο αργότερα ο Χανδρινός με κόντρα μπάλα έφερε το σετ στα ίσα 18-18. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να προηγείται 22-20 με μπλοκ των Λινάρδου και Μαρκς και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ξανά 22-22 με μπλοκ του Μπράιαν πάνω στον Γερμανό διαγώνιο.

Το λάθος του κεντρικού του Μίλωνα από τη θέση του σερβίς έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, η οποία τελικά το κατέκτησε 25-23 καθώς το «κυανόλευκο» μπλοκ έκλεισε τον Λάππα ο οποίος κάρφωσε στην αντένα.

Το μπλοκ της Κηφισιάς ήταν ο…πρωταγωνιστής στην αρχή του τρίτου σετ καθώς ο Μίχαλι «σκέπασε» το φιλέ σε τρεις περιπτώσεις και ο Μαρκς σε δύο με τους φιλοξενούμενους να «χτίζουν» σημαντική διαφορά 8-1. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και με κόντρα του Μαρκς έφτασαν στο +10 (14-4). Η Κηφισιά συνέχισε να είναι εντυπωσιακή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε «τρικυμία» με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 12 πόντους 18-6. Το υπόλοιπο του σετ έμοιαζε με τυπική διαδικασία με την Κηφισιά να το κατακτά 25-15 μετά από έξυπνο πλασέ του Ολλανδού πασαδόρου της Ντε Βάιερ.

Στο 4ο σετ ο Μίλωνας παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος σε όλους τους τομείς. Έτσι, με επίθεση του Μπόρις και έξυπνο πλασέ του Μούχλια πήρε το προβάδισμα 8-6. Μάλιστα μετά από ώρα το μπλοκ του «πλήγωσε» την Κηφισιά με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να φτάνει στο 10-7. Ο Γιάννης Ορφανός πέρασε τον Κασαμπαλή στη θέση του Ντε Βάιερ για να αλλάξει το παιχνίδι. Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε την απόδοσή της και με πάιπ του Κωτσάκη ισοφάρισε 13-13.

Οι γηπεδούχοι μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Μούχλια πάνω στον Μαρκς μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» 16-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Χανδρινός διαμόρφωσε το 18-15. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με μπλοκ του Μίχαλι πλησίασαν 18-17. Ο Μίλωνας μετά από λάθος του Αμπράο πήρε πολύτιμο προβάδισμα 21-18, ενώ ο Μούχλιας με ωραία επίθεση έδωσε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Ο Λινάρδος κράτησε την Κηφισιά στο σετ, όμως ο Μπόρις με επίθεση το έκλεισε 25-21 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά με τον Κασαμπαλή στο σερβίς και αποτελεσματικά μπλοκ από τους Μίχαλι και Μαρκς προηγήθηκε 3-0. Το μπλοκ Των φιλοξενούμενων συνέχισε να είναι εντυπωσιακό με τους Λινάρδο και Αμπράο να διαμορφώνουν το 8-3.

Ο Μίλωνας προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως η Κηφισιά βγάζοντας μεγάλη ποιότητα προηγήθηκε 11-4 με τον Κωτσάκη μετά από εξαιρετική άμυνα του Κοντοστάθη. O Μίλωνας με τον Ουρσεβιτς στο σερβίς έτρεξε σερί 5-0 μειώνοντας 11-9. Το σετ πήρε «φωτιά» μετά το λάθος του Μαρκς, ο οποίος κάρφωσε άουτ με τους γηπεδούχους να μειώνουν 12-11. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν όμως η επίθεση του Καισασλάλο ήταν άουτ με την Κηφισιά να φτάνει στο 13-11. Το σετ όμως επεφύλαξε μεγάλες συγκινήσεις καθώς το σερβίς του Τσαρκάτογλου «πλήγωσε» την υποδοχή της Κηφισιάς, οι επιθέσεις των φιλοξενούμενων ήταν κακές και με νέο σερί 4-0 ο Μίλωνας έκανε την ανατροπή κατακτώντας το τάι μπρέικ 15-13.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Τόλιος. Γραμματεία: Καρατζογλίδου

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19

2ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 1-8, 6-16, 12-21, 15-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21

5ο σετ: 2-5, 4-11, 9-12, 11-13, 15-13

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 37 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 18 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 15-25, 25-21, 15-13) σε 135΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 12π. (9/32επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Μπράιαν 14 (12/19επ., 2 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 3 (2/4επ., 1 άσσος), Καϊσλασάλο 18 (17/42επ., 1 άσσος), Λάππας 4 (3/7επ., 1 μπλοκ, 86%υπ., 50%αρ.), Ματσιέι 6 (3/7επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 80%υπ., 64%αρ.), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος 2 (2/2επ.), Δρογκάρης, Μούχλιας 7 (6/17επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 50%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Οικονόμου): Ντε Βέιερ 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κωτσάκης 6 (4/16επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 39%αρ.), Λινάρδος 5 (4/11επ., 1 μπλοκ), Μιχάλι 9 (4/7επ., 5 μπλοκ), Μαρκς 25 (18/38επ., 7 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (2/7επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 43%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 47%υπ., 29%αρ.), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής 1 (1/1επ.), Ροντρίγκο Αμπράο 6 (4/16επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 39%αρ.).

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: "Είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα. Ηθελα να δω μια ομάδα να μάχεται και να παλεύει με τα λάθη της, με τις αδυναμίες της αλλά να μάχεται 100%. Η Κηφισιά είχε ανώτερους στόχους από μας πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα αλλά καταφέρνουμε να την κερδίζουμε. Κάναμε δύο μεγάλες ανατροπές, από 2-1 σετ και 11-4 στο 5ο σετ. Δεν πιστέψαμε ούτε μία στιγμή πως θα χάναμε. Ρισκάραμε βέβαια αλλά τέλος καλό, όλα καλά. Συγχαρητήρια και στην Κηφισιά για την προσπάθεια που κάνει. Συνεχίζουμε".

Ο κεντρικός του Μίλωνα Μίλτος Τσαρκάτογλου είπε: "Είναι πολύ μεγάλη νίκη. Είχαμε δύσκολη εβδομάδα με την κακοκαιρία και τις δύο απουσίες. Την αφιερώνω στον Θοδωρή και στον Άρη που αντιμετωπίζουν πρόβλημα υγεία. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο ντέρμπι με τον ΟΦΗ".

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Συγχαρητήρια στο Μίλωνα. Εκμεταλεύτηκε την αδράνεια μας και την αυτοχειρία μας. Στο τάι μπρέικ ήμασταν άξιοι της μοίρας μας. Μέχρι τον τελευταίο πόντο στον αθλητισμό δεν πρέπει να χαλαρώνεις. Δυστυχώς εμείς χαλαρώσαμε, κάναμε λάθη, το εκμεταλεύτηκε ο Μίλωνας ενώ εμείς κάναμε λάθη και δεν καταφέραμε να πάρουμε έστω τους δύο βαθμούς της νίκης".

Ο Γερμανός διαγώνιος Κριστόφ Μαρκς της Κηφισιάς δήλωσε: "Ηταν απογοητευικό αποτέλεσμα. Δεν αξίζαμε τη νίκη. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Συγχαρητήρια στο Μίλωνα. Ειδικά μετά το 4ο σετ έπαιξε καλύτερα και πήρε δίκαια τη νίκη".