12-02-2022

Στο ρελαντί ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας 3-0

Την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει ο Φοίνικας ΟΝΕΧ φτάνοντας τους 24 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα της Volley League. Η ομάδα της Σύρου επικράτησε σε μία ώρα με 3-0 σε του Φιλίππου Βέροιας με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να χρησιμοποιεί πολλές από τις εφεδρίες του. Ο Φίλιππος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τους δύο Ιρανούς, τον ακραίο Μομπίν Σίρι και τον κεντρικό Μπέριο Γιαράμπα.

Με τον Ζίγκα Στερν πρωταγωνιστή στην επίθεση έχοντας 16/20 προσπάθειες και βασικούς τους Καπετανίδη, Ηλία, Γαλώτο και Παπαγγελόπουλο ο Φοίνικας ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς απέναντι στο Φίλιππο που το πάλεψε στο 1ο και στο 3ο σετ.

Με τον άσσου του Σιούτη ο Φίλιππος μείωσε 10-9 στο 1ο σετ αλλά η απάντηση ήρθε από τον εξαιρετικό Καπετανίδη που σημείωσε άσσο και με τους Μιχάλοβιτς, Στερν άνοιξαν το σκορ στο 13-9. Τα λάθη του Φιλίππου και ο πόντους του Στερν διαμόρφωσαν το 16-11. Ο Φίλιππος στην καλύτερη στιγμή του έκανε σερί 4-0 με τους Σίρι, Μπέριο, Βαρβεσιώτη και μείωσε σε 16-15. Οι δύο άσσου του Μιχάλοβιτς άνοιξαν πάλι τη διαφορά στο +4 (19-15) και οι δύο άσσοι του Στερν έκαναν το 22-16. Με τον άσσο του Ηλία έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φίλιππος είχε κακή υποδοχή και ουσιαστικά δεν έγινε παιχνίδι καθώς το σερβίς του Κόστα και του Στερν έτρεξαν μεγάλη διαφορά 14-3. Ο Καπεντανίδης με τους Στερν, Μιχάλοβιτς ήταν ασταμάτητοι, άνοιξαν τη διαφορά στο +16 (24-8) και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Γιαράμπα έγινε το 25-09.

Στο 3ο σετ ο Φίλιππος το πάλεψε πάλι. Όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ αλλά προηγήθηκε και 17-15 με το μπλοκ του Γιαράμπα και το λάθος των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας όμως πάτησε γκάζι και με το σερβίς του Γαλιώτου έκανε σερί 6-0 προσπερνώντας 21-17. Ο Φίλιππος μείωσε 22-20 αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 από τις επιθέσεις των Παπαγγελόπουλου, Στερν και το μπλοκ του Γαλιώτου έκλεισε τον αγώνα με 25-20 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Νικάκης, Κουτσής, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-2, 16-4, 21-7, 25-09
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 11 άσσοι, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Α.Π.Σ.Φίλιππου Βέροιας οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 25 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-09, 25-20) σε 63΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 11π. (8/15επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κόστα 7 (2/4επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Καπετανίδης 11 (9/12επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 45%αρ.), Ηλίας 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 5 (4/11επ., 1 μπλοκ), Στερν 21 (16/20επ., 1 μπλοκ, 29%υπ.) / Καρασαβίδης (λ. - 69%υπ., 62%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γαλιώτος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ).

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 1π. (1/4επ.), Μομπίν Σίρι 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 48%υπ., 19%αρ.), Βαρβετσιώτης 11 (10/34επ., 1 άσσος), Ντουντούδης 1 (1 άσσος), Σιούτης 3 (2/6επ., 1 άσσος), Μπέριο Γιαράμπα 5 (3/4επ., 2 μπλοκ) / Μιχελάκης (λ. - 59%υπ., 355αρ.), Μποζόγκρι 2 (2/3επ.), Κουπατσιάρης.

Ο προπονητής του Φοίνικα Γιόσκο Μιλενκόσκι είπε: "Ο Φίλιππος πάλεψε αλλά για μας ήταν εύκολο ματς. Δεν παίξαμε και εμείς καλά αλλά παίξαμε με μία εξάδα για να ξεκουραστούν οι βασικοί επειδή έχουμε δύσκολο ματς την Τετάρτη με τον Παναθηναϊκό. Δεν έχουμε το ρυθμό που θέλουμε για τους δύσκολους αγώνες που έρχονται. Εχουμε μπροστά μας 20 αγώνες για το πρωτάθλημα, έρχεται και το Λιγκ Καπ. Θα παλέψουμε όλα τα ματς".

Ο προπονητής του Φιλίππου Τάκης Χριστοφορίδης είπε: "Μεγάλο μπράβο στα παιδιά. Από χθες το βράδυ στις 11 είμαστε στους δρόμους και ταξιδεύουμε. Ελειπαν ο βασικός μας πασαδόρος και οι βασικοί μας ακραίοι και βάλαμε κάποια άλλα παιδιά για να πάρουν εμπειρίες. Ζήτησα από τα παιδιά να το χαρούν και να παίξουν. Το ζω και εγώ το ματς κι εγώ. Η ψυχολογία παίζει ρόλο. Δεν έχω παράπονο, τα παιδιά τα έδωσαν όλα αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια. Αυτή τη στιγμή δε βλέπω μέλλον. Εχω εντολές από τον πρόεδρο να οδηγήσω την ομάδα μέχρι τέλους. Θα φύγω τελευταίος. Και τα παιδιά με στηρίζουν και τους ευχαριστώ. Ευχαριστώ τον κόσμο της Σύρου που χειροκρότησε αυτά τα παιδιά. Ηρθαμε εννιά άτομα και τα δώσαμε όλα. Μέχρι εκεί μπορούσαμε. Δε ζω από το βόλεϊ, ζω για το βόλεϊ. Δύναμη έχουμε αλλά κάποιοι και στη Βέροια πρέπει να αγκαλιάσουν αυτή την ομάδα".

Ο ακραίος του Φοίνικα Κώστας Καπετανίδης είπε: "Ηταν ιδιαίτερο το ματς. Υπήρχε διαφορά επιπέδου και αυτό δε μας βοήθησε να έχουμε το ρυθμό που θέλαμε. Είμαστε ευχαριστημένοι, πήραμε αυτό που θέλαμε και προχωράμε. Προσωπικά θα ήθελα να παίξω καλύτερα στην υποδοχή στο 1ο σετ. Κοιτάμε το ματς με τον Παναθηναϊκό. Είμαστε αφοσιωμένοι σε αυτά τα δύσκολα ματς και ανυπομονούμε να παίξουμε τα ντέρμπι".