16-02-2022

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 το Μίλωνα πριν το ντέρμπι με Παναθηναϊκό

Την 10η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός και μάλιστα στην έδρα του επί του Μίλωνα με 3-0 σετ στον εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League και πλέον μπαίνει στην τελική ευθεία για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι το Σάββατο στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έπιασε τους 30 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναντι 34 του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ και 27 του Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Ο Μίλωνας με εξαίρερη το 1ο σετ δεν άντεξε την πίεση και γνώρισε την ήττα που σε συνδυασμό με τη νίκη της Κηφισιάς τον έριξε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-2) από τον Μίλωνα, όμως με πάιπ του Μιγιαήλοβιτς, άσσο του Τέπαν και μπλοκ του Παγένκ, προσπέρασε με 3-2, αλλά στη συνέχεια, έχασε ξανά το προβάδισμα (7-8). Με πλασέ του Τέπαν, πρώτο χρόνο του Μιγιαήλοβιτς και άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (10-8), ενώ με άσσο του Ζουπάνη, έφτασαν για πρώτη φορά στο +3 (12-9). Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στο +4 (14-10), με χτύπημα του Πέριτς, προβάδισμα που κράτησε, με εξαιρετική επίθεση του Τέπαν και δυνατό μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς, για το 16-12 κόντρα στον Μίλωνα! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 21 πόντους (21-19), με μπλοκ άουτ του Πέριτς έκαναν το 22-19 και έτσι, με σερβίς του Μίλωνα πάνω στο φιλέ, κατέκτησαν το πρώτο σετ (25-20).

Στο δεύτερο σετ, οι πειραιώτες κυριάρχησαν από την αρχή, αφού μετά το 3-1, με τον Πέριτς, πάτησαν το «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά επί του Μίλωνα στο +7 (13-6), με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, φτάνοντας στη συνέχεια στο +10 (17-7), με δύο σερί άσσους του Ζουπάνη. Με πλασέ του Τέπαν, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κράτησε το προβάδισμα των 10 πόντων (19-9) επί των φιλοξενούμενων, έπειτα με έξυπνη επίθεση του Μιγιαήλοβιτς, έκανε το 22-14 και έτσι, με τριπλό μπλοκ, έκανε το 2-0, με 25-18.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, έπειτα έκανε το 5-3, με άσσο του Πέριτς και στη συνέχεια, ξέφυγε με +8 (12-4) από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, με πρώτο χρόνο του Ζουπάνη. Με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στο +10 (15-5), μετά από άουτ επίθεση των αντιπάλων! Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, ο Θρύλος κράτησε το +10 (17-7), διαφορά που διεύρυνε στην επόμενη επίθεση, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, για το +11 (18-7) και στη συνέχεια, με καρφί του Δαλακούρα, κατέκτησε το τρίτο σετ (25-12) και τη νίκη!

Διαιτητές:
Πρέντζας, Μουλά Ειρήνη, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κατσιάρας, Γεωργιάδης. Γραμματεία: Καλλιγέρη.

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-13, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-9, 25-12

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 9 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 0 άσσοι, 11 μπλοκ, 21 επιθέσεις, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-18, 25-12) σε 72΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι):  Πάγιενικ 7π. (3/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 13 (9/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 92%υπ., 58%αρ.), Τεπάν 8 (7/17επ., 1 άσσος), Ζουπάνη 8 (4/9επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Πέριτς 8 (7/16επ., 1 άσσος, 55%υπ., 36%αρ.) / Ζήσης (λ. - 92%υπ., 75%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 1 (1/5επ.), Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/1επ.), Εφραιμίδης 1 (1/επ., 50%υπ.).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 4π. (4/16επ., 74%υπ., 48%αρ.), Ούρτσεβιτς 1 (1/2επ.), Σπυριούνης 1 (1/11επ., 45%υπ. 27%αρ.), Καϊσλασάλο 8 (8/25επ.), Τσαρκάτογλου 6 (3/8επ., 3 μπλοκ), Ματσιέι 8 (2/7επ., 6 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 53%υ., 29%αρ.), Μούχλιας 4 (2/7επ., 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Δημόπουλος.

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα, μου άρεσε η διάθεση των παικτών μου στον αγωνιστικό χώρο. Βελτιωνόμαστε βήμα-βήμα. Τώρα, έχουμε ένα σημαντικό ματς, νομίζω η ομάδα είναι έτοιμη για μάχη. Το ματς με τον Παναθηναϊκό θα είναι δύσκολο, σίγουρα. Είμαστε βελτιωμένοι, συνεχίζουμε, είμαι αισιόδοξος και πάμε να παλέψουμε».

Ο άσσος του Ολυμπιακού Ρένε Τέπαν είπε: «Αρχικά, είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη και την εμφάνιση που είχαμε. Έχουμε βελτιώσει το παιχνίδι μας, πρέπει να διορθώσουμε κι άλλα πράγματα. Σήμερα ήμασταν καλοί στο σερβίς, είχαμε καλή συνεννόηση μεταξύ μας. Προσωπικά, είμαι έτοιμος για το ματς, το ίδιο και η ομάδα. Στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε και τώρα συγκεντρωνόμαστε για το ματς με τον Παναθηναϊκό. Αν κάνουμε αυτό που ξέρουμε, έχουμε όλα τα όπλα για να κερδίζουμε κάθε αντίπαλο στην Ελλάδα».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας: "Δεν γκρινιάζουμε παρότι ήρθαμε εδώ με 10 παίκτες λόγω των προβλημάτων που είχαμε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Νίκησε δίκαια. Εχει φοβερό σερβίς. Οταν παίζονταν βόλεϊ, στο σάιντ άουτ και στο μπλοκ άμυνα πήγαμε καλά. Ο Μίλωνας έχει αναπτύξει μία δυναμική ως ομάδα και αυτό φαόινεται. Η ομάδα για 3η συνεχόμενη χρονιά θα παίξει στη μεγάλη κατηγορία και αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά".

O λίμπερο του Ολυμπιακού Σπύρος Βελούδης είπε: "Ηταν πράγματι μία δύσκολη αναμέτρηση. Δεχτήκαμε πίεση στην υποδοχή μας. Μετά με ψηλές μπάλες είχαμε προβλήματα με το μπλοκ του Ολυμπιακού. Γενικά είμαστε ικανοποιημένοι. Στόχος ήταν τα πλέι οφ. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την 5η θέση που είναι ένας καλός και ρεαλιστικός στόχος"