23-02-2019

Ο Παναθηναϊκός με μίνι ανατροπή μετά τη διακοπή 3-1 τον Ηρακλή

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή σε ένα από τα ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής που έγινε στο γυμναστήριο του Πανελληνίου και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον ανέβασαν στους 27 βαθμούς αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 1-0 σετ και 16-15 και εκεί έγινε 25λεπτη διακοπή επειδή από την πλευρά των οπαδών του Παναθηναϊκού άναψαν τρεις πυρσοί και χρειάστηκε η διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Ο Ράπτης και ο Πανταλέων έκαναν πολύ δουλειά σε επίθεση και μπλοκ, ενώ από τον Ηρακλή Ποπόφ, Κλίντι και Μαυροβουνιώτης έδωσαν μεγάλες μάχες για να κρατήσουν όρθιο τον «γηραιό».

Ο Ηρακλής μπήκε στον αγώνα και διαβασμένος και πολύ δυναμικά και με τον Προύσαλη να μοιράζει ωραία το παιχνίδι αλλά και από πίεση στο σερβίς ο «γηραιός» πήρε από την αρχή προβάδισμα 9-5 το οποίο και διατήρησε και μάλιστα με άνεση στο όλο το σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Ράπτη σε 15-18 αλλά ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη και τον Κλίντι να βγαίνουν γρήγορα κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά για το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή του στο 2ο σετ και ο αγώνα ισορρόπησε πλήρως με τους δύο μονομάχους να δίνουν μάχη πόντο πόντο. Με επίθεση του Κλίντι και τρεις εντυπωσιακές ενέργειες του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής προηγήθηκε 15-12. Ο Παναθηναϊκος απάντησε με επιθεση αλλά και το σερβίς του Γιορντάνοφ και ισοφάρισε 15-15. Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς 15-16 και εκεί διακόπηκε ο αγώνας για 25 λεπτά. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και στην επιστροφή των δύο ομάδων στον αγώνα και μέχρι το 23-23 πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 24-23, ο Ποπόφ ισοφάρισε (24-24) αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς (25-24) και το σετ έκλεισε με κόντρα επίθεση του Ράπτη 26-24 για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές ενώ ο Ηρακλής έκανε πιο εύκολα το λάθος και έδειξε μεγάλο εκνευρισμό μετά την ισοφάριση. Οι πράσινοι ξέφυγαν 14-12 με την επίθεση του Γιορντάνοφ και το μπλοκ του Πεντίδη και η διαφορά άνοιξε στο 22-17 με τον Γιορντάνοφ και τον Πανταλέων να τελειώνουν «δώρα» από τους φιλοξενούμενους. Το σετ έκλεισε 25-22 με την επιθεση του Ράπτη για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής πήρε μικρό προβάδισμα 4-2 αλλά το σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε δύο άσσους και την ανατροπή σκηνικού στο σετ με προβάδισμα 8-5. Ακολούθησε το σερβίς του Ανδρεόπουλου έκανε το 10-6. Ο Ηρακλής με τον Κλίντι πρωταγωνιστή αλλά και τον Ποπόφ κατάφερε να ισοφαρίσει 18-18 και εκεί έγινε το αναπάντεχο. Ο Πανταλέων έκανε το 19-18 και στο σερβίς πήρε ο Αξέλ Γιάκομπσεν που με εντυπωσιακό συνολικό σερί 7-0 τελείωσε το σετ 25-18 και μαζί και τον αγώνα 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-24
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-22
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-20

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 26-24, 25-22, 25-20) σε 120΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π. (1/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (17/46, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 6 (5/14, 1 μπλοκ, 63%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 9 (6/12, 3 μπλοκ), Ράπτης 21 (17/32, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 25%αρ.), Πελεκούδας 5 (4/8επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 71%υπ., 43% αρ.), Γαλλιώτος, Πεντίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 4π. (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 15 (10/30, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 14%αρ.), Φέργκιουσον 8 (5/8, 3 μπλοκ), Κλίντι Ρίου 14 (14/27, 94%υπ., 53%αρ.), Ποπόφ 16 (16/32επ.,) / Μπουράκης (λ. - 52%υπ., 28%αρ.), Τερζόγλου, Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Χήρας 3 (2/2, 1 μπλοκ).

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα αλλά είναι σημαντικό πως όσο το ματς είχε διάρκεια τόσο ανεβάζαμε τους ρυθμούς μας. Η διακοπή δεν ήταν καλή για κανέναν αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι, ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα και νικήσαμε δίκαια».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός: «Δυστυχώς ο καλός ρυθμός και η συγκέντρωση μας στον αγώνα διακόπηκαν με τα όσα έγιναν στο 2ο σετ. Μετά από 25λεπτη διακοπή δε μας δόθηκε καν χρόνος για να κάνουμε πάλι ζέσταμα. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και δεν πρέπει να συμβαίνουν στα γήπεδα. Ηταν λογικό μία ομάδα να επηρεαστεί από αυτή τη μεγάλη διακοπή και δυστυχώς αυτή ήταν η δική μου ομάδα που είχε το προβάδισμα και τον αγώνα στα χέρια της».

Βρίσκεστε εδώ: Hellenic Cup Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός με μίνι ανατροπή μετά τη διακοπή 3-1 τον Ηρακλή