07-01-2023

Επιστροφή του ΠΑΟΚ στις νίκες με 3-0 μέσω Πολίχνης

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά τις δύο ήττες από τον Παναθηναϊκό σε Σούπερ Καπ και Λιγκ Καπ και μία από τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα. Με πολύ καλή και μεστή εμφάνιση νίκησε στην Πολίχνη τον Πήγασο με 3-0 σετ και σημείωσε την 8η νίκη του σε 10 αγώνες και ανέβηκε στους 24 βαθμούς, -3 πίσω από τον Ολυμπιακό και +3 από τον τρίτο Παναθηναϊκό.

Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Βαν ντε Ντρις και ο Ράπτης με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Πήγασο που έμεινε στους 11 βαθμούς ξεχώρισε ο Μίλης με 14 πόντους.

Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο της Πολίχνης.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να κάνουν ράλι πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Βαν ντε Ντρις διατήρησαν τον ΠΑΟΚ σε θέση του οδηγού για το 13-11 ενώ ο Βουλκίδης με άσσο έκανε το 14-11. Με νέο σερί 5-0 από τους Ράπτη, Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 24-16 και έκλέισε το σετ 25-17 με τον Βουλκίδη.

Ίδιο με το 1ο σετ στο ξεκίνημα του ήταν και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί μέχρι το 9-9. Οι δύο πόντοι του Κόστα από επίθεση και μπλοκ πάνω στον Μαυροβουνιώτη αλλά και το λάθος του Μίλη έδωσαν σερί 3-0 στον ΠΑΟΚ που ξέφυγε 12-9. Το πιο ωραίο όμως για τον ΠΑΟΚ ήρθε λίγο αργότερα με σερί 5-0 από το σερβίς του Κόστα και τα λάθη των γηπεδούχων στην υποδοχή. Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 18-11. Από το -7 ο Πήγασος μάζεψε τη διαφορά στο -4 (20-24) με τον Κανέλλο αλλά ο Κόστα έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ ποιοτικά ήταν ακόμα καλύτερος στο 3ο σετ. Φάνηκε πως είχε ρυθμό από τα δύο ματς με τον Παναθηναϊκό σε Σούπερ Καπ και Λιγκ Καπ και γρήγορα ξέφυγε 9-5 με τους Γιόρνα και Βαν ντε Ντρις. Ο Ράπτης και ο Κόστα απαντούσαν στον μονόλογο του Μίλη που πάλευε μόνος του και η διαφορά του +4 συντηρούνταν. Μάλιστα αυξήθηκε όταν ο Βαν ντε Ντρις πήρε άσσο για το 21-15 και το σετ έκλεισε με επίθεση ο Βέλγος για το 25-18 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ισκάς, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Σταυρίδης, Βασδέκης, Γραμματεία: Πασπάλα.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 4 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 20-25, 18-25) σε 69'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 2 (2/8 επ.), Μπαρέτο 2 (2/10 επ., 44% υπ. - 28% άριστες), Μαυροβουνιώτης 7 (5/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 85% υπ. - 62% άριστες), Μίλης 14 (12/29 επ., 2 άσσοι), Αρμενάκης 6 (3/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/6 επ.) / Τσιράκης (λ, 50% υπ. - 23% άριστες), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/2 επ.), Τερζόγλου 3 (3/7 επ., 89% υπ. - 56% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Κόστα 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 17 (15/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 58% υπ. - 42% άριστες).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Hταν υποχρέωση μας να νικήσουμε τον αποψινό αγώνα. Ο Πήγασος μπορεί να μην είναι το μεγάλο όνομα αλλά είναι μία πολύ καλή ομάδα που μπορεί να κάνει τη ζημιά εάν δεν προσέξεις. Κοιτάμε το ματς με τον Παναθηναϊκό. Εχουμε χάσει συνεχόμενες φορές με τον Παναθηναϊκό και αυτό πρέπει να το αλλάξουμε. Μπορούμε να το κάνουμε αρκεί να παίξουμε όπως μπορούμε Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει και ένα ψυχολογικό αβαντάζ από αυτές τις συνεχόμενες νίκες».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ για τη δίκαιη νίκη. Στην αρχή πιέζαμε στο σερβίς αλλά δεν είχαμε τελειώματα από τα άκρα. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και είχε περισσότερες λύσεις. Εμείς πρέπει να κοιτάξουμε το στόχο μας που είναι η παραμονή. Τα επόμενα ματς θα είναι δύσκολα και κρίσιμα. Θα κυνηγήσουμε να πάρουμε βαθμούς για να μείνουμε στην κατηγορία».

Ο κεντρικός του Πηγάσου Μάκης Κανέλλος δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ φαίνεται πως είναι πιο έτοιμος μετά και τις δύο ματσάρες που έδωσε με τον Παναθηναϊκό στο Σούπερ Καπ και στο Λιγκ Καπ. Εμείς ήμασταν χωρίς αγώνες, είχαμε τα προβληματάκια μας. Σίγουρα με τον τρόπο που κλείσαμε το 2022 περιμέναμε να πάμε καλύτερα όμως δεν πειράζει και πιστεύω ότι τα ματς που πρέπει να τα κερδίσουμε θα τα κερδίσουμε. Το παλέψαμε αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Γενικά είμαστε ομάδα μαχητική, δε μας πέφτει η ψυχολογία και δεν τα παρατάμε. Εντάξει, χάσαμε σήμερα από μία καλύτερη ομάδα που έχει άλλους στόχους αλλά και εμείς θα τσιμπίσουμε βαθμούς από ομάδες που δεν το περιμένουν. Είμαστε αισιόδοξοι, θα πάμε καλά».

Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ Μπρετ Γουόλς δήλωσε: «Τα πήγαμε καλά στο μπλοκ, στην επίθεση και συνολικά κάναμε μία καλή εμφάνιση και νικήσαμε δίκαια. Ερχεται πάλι ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Θα μελετήσουμε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, θα δουλέψουμε όλη την εβδομάδα. Είμαστε πάντα ενθουσιασμένοι όταν παίζουμε τόσο μεγάλα ματς στο Παλατάκι και θα περιμένουμε και τον κόσμο μας».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.