05-11-2013

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Νόλικο Μαασέικ για το Τσάμπιονς Λιγκ

Τον τρίτο του αγώνα στον Β΄ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ θα δώσει την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου ο Ολυμπιακός με αντίπαλο την βελγική Νόλικο Μαασέικ. Η ομάδα του Πειραιά καλείται να ξεπεράσει την ήττα από την ρωσική Μπελογκόριε τη 2η αγωνιστική με 3-0 και κυρίως το σοκ της ήττας από την Κηφισιά για την VolleyleagueΟΠΑΠ. Οι «τρεμπλούχοι» αναζητούν αγωνιωδώς τη νίκη που θα αντιστρέψει την ψυχολογία τους και θα τους κρατήσει σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στους δύο πρώτους αγώνες στον Β΄όμιλο ο Ολυμπιακός έχει νικήσει στην Τσεχία την Οστράβα 3-1 και έχει χάσει από την Μπελογκόριε στην έδρα του 3-0 σετ.

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε:

«Ξέραμε από την αρχή πως για να περάσουμε στην επόμενη φάση θα έπρεπε να ξεπεράσουμε το εμπόδιο της Νόλικο. Έφτασε η ώρα. Είναι μια καλή ομάδα που έκανε ένα σπουδαίο παιχνίδι απέναντι στην Οστράβα. Εμείς από την μεριά μας διαθέτουμε εμπειρία και ταλέντο και θέλουμε μαζί με τον κόσμο μας να παίξουμε δυνατά και να πάρουμε τη νίκη. Αυτό το παιχνίδι είναι κομβικό και πρέπει να το κερδίσουμε. Από την αρχή έχουμε πει πως βλέπουμε ξεχωριστά το κάθε παιχνίδι. Έτσι και αυτό. Θέλουμε τον κόσμο να είναι κοντά μας και πάμε για τη νίκη η οποία θα μας βάλει με την ολκλήρωση του πρώτου γύρου σε θέση οδηγού όσο αφορά την κατάληψη της δεύτερης θέσης»

Η βελγική Νόλικο Μαασέικ την 1η αγωνιστική ηττήθηκε με 3-0 στη Ρωσία από τη Μπελογκόριε και στη 2η αγωνιστική στο Βέλγιο νίκησε την Οστράβα 3-0 σετ.

Στο βελγικό πρωτάθλημα έχει 2 νίκες και 1 ήττα μετά την 3η αγωνιστική ενώ το περασμένο σαββατοκύριακο είχε ρεπό.

Χαρακτηρίζεται για το αποτελεσματικό σερβίς και την καλή άμυνα ενώ το μεγάλο της αστέρι είναι ο διεθνής ακραίος Κριστόφ Χόχο και διαγώνιος ο Αμερικανός Μενζέλ.

Στη Νόλικο Μαασέικ αγωνίζεται οι αμερικανοί Τζέφρεϊ Μενζέλ (1988 - διαγώνιος – 1μ.96), ο Βιτσέντσο Ντεβάνι (1988 – πασαδόρος – 1.82), οι Ολλανδοί Γιέλτε Μάαν (1986, ακραίος - 1.86) και Μίχαελ Πάρκινσον (1991 – κεντρικός 2.04), ο Αργεντινός Φεντερίκο Περέιρα (1988 – ακραίος - 1.96), ο Σουηδός Βίλεμ Νίλσον (1994 – κεντρικός – 1.94) κι επίσης οι διεθνείς Βέλγοι Κριστόφ Χόχο (1980 – ακραίος – 1.98), Μπερτ Ντεργκόνιγκεν (1982 – λίμπερο – 1.86), Εμάνουελ Ματίας Ρεϊμέκρς (1982 – κεντρικός – 2.08).

Προπονητής είναι ο Ιταλός Βιτσέντσο ντι Πίντο.

Ο αγώνας θα αρχίσει στις 18.00 και θα μεταδοθεί από τον ΟΤΕ και ιντερνετικά από το laola1.tv με διαιτητές τον Λούκα Σομπρέρο (Ιταλία) και τον Aλίν Ματέιζερ (Ρουμανία).

Nίκησε η Μπελογκόριε

Στον άλλο αγώνα του Β΄ ομίλου που έγινε την Τρίτη η Λοκομοτίβ Μπελογκόριε νίκησε στην Τσεχία την Οστράβα 3-0 σετ και συμπλήρωσε τρεις νίκες χωρίς απώλεια σετ.

Β όμιλος
1η αγωνιστική
22/10 Οστράβα (Τσεχία) - Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 22-25, 22-25, 20-25)
23/10 Μπελογκόριε Μπελγκορόντ (Ρωσία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-0 (25-22, 25-11, 25-18)

2η αγωνιστική
29/10/2013 Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) - Οστράβα (Τσεχία) 3-0 (25-10, 25-20, 25-15)
30/10/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 21-25, 25-27)

3η αγωνιστική
05/11/2013 Οστράβα (Τσεχία) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 27-29, 18-25)
06/11/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο)