05-02-2019

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-1 την Κηφισιά και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου

Ο Φοίνικας Σύρου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εβάντρο νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και μετά τον Ροδίων Άθλησις είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Το χειρότερο για την Κηφισιά ήταν ο τραυματίσμος στον αστράγαλο του Ολλανδού Λάανε ενώ στο 12-11 του 4ου σετ αποβλήθηκε από το σετ με κόκκινη - κίτρινη ο διαγώνιος της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα. Ο Παπαδόπουλος στο σερβίς πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα με 6-2 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην «Κηφισιώτικη» υποδοχή και έτσι μετά από άουτ επίθεση του Λάανε το σκορ διαμορφώθηκε 8-3.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε την απόδοσή της. Με «όπλο» το καλό μπλοκ έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δικό τους σερί και έφτασαν ξανά στο +4 (14-10) αναγκάζοντας του Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Σπυριούνης «χάλασε» την υποδοχή του Φοίνικα και η Κηφισιά μείωσε 14-12. Οι ομάδα της Σύρου ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα και με συνεχόμενους πόντους πήρε «αέρα» πέντε πόντων 17-12. Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης πέρασε στη θέση του Στην εξέλιξη του σετ ο Λάανε με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε 19-16 για την Κηφισιά.

Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και μετά από λάθος στο φιλέ από τον Φίλιο οι γηπεδούχοι μείωσαν 20-18. Στη συνέχεια του σετ διπλή μπαλιά από τον Λέσκοφ έφερε ξανά την Αθηναϊκή ομάδα στο -1 (21-20) με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με συνεχόμενους πόντους από τους Λάανε και Ρεκ η Κηφισιά πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 23-22. Ο Ολλανδός ακραίος ήταν αυτός που με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά με 24-23. Το σερβίς του Ρεκ όμως πήγε άουτ για το 24-24.

Μετά από φάση διαρκείας ο Μπέλος έδωσε νέο σετ μπολ στην Κηφισιά 25-24, όμως με επίθεση ο Εβάντρο έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσα 25-25. Ο Χαντ με επίθεση έφερε ξανά την Κηφισιά «μία ανάσα» από την κατάκτηση του σετ 26-25. Στην επόμενη φάση ο Καισασλάλο κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήρε το σετ με 27-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αποδίδουν καλό βόλεϊ και τους γηπεδούχους μετά από φάση διαρκείας να προηγούνται με 3-1. Η ομάδα των Κυκλάδων «απάντησε» άμεσα και με άσο του Βουλκίδη ισοφάρισε 5-5. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Καϊσασλάλο πάνω στον Λάανε και κόντρα επίθεση του Εβάντρο έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον Φοίνικα 8-6, με τον Νίκο Ζαλμά να καλει τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ η Κηφισιά υπέπεσε σε τρία διαδοχικά λάθη(δύο από τον Χαντ και ένα από τον Λάανε) και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +6 για τον Φοίνικα 12-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης πέρασε στη θέση του Λάανε. Στην εξέλιξη του σετ ο Λόπαρ με άσο μείωσε 14-9. Η διαφορά για τον Φοίνικα πήγε στο +7 (18-11) μετά από κερδισμένη «μάχη» πάνω στο φιλέ από τον Λέσκοφ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν «σφυγμό» και με μπλοκ του Σπυριούνη πάνω στον Φινλανδό διαγώνιο μείωσαν 19-14. Ο Φοίνικας διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και με επίθεση του Βουλκίδη σε πρώτο χρόνο έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18. Στην επόμενη φάση ο Χαντ κάρφωσε άουτ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 25-18.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Φοίνικα ξεκίνησαν καλά στο τρίτο σετ και μετά από πλάσέ του Καϊσασλάλο προηγήθηκαν 6-4. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με τον Λάανε στη θέση του σερβίς πέρασε μπροστά με 8-7. Στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας με επίθεση του Φίλιο ο Φοίνικας προηγήθηκε με 10-9. Ο Εβάντρο δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων και μετά από λάθος του Ρουμελιωτάκη προηγήθηκαν 12-10 στα μέσα του σετ.

Στη συνέχεια του σετ η Κηφισιά έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας και πήρε «αέρα» πέντε πόντων 17-12 με το Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ για να διορθώσει τα «κακώς κείμενα». Ο προπονητής της Κηφισιά πέρασε τον Ρούση στη θέση του Νικολάκη.

Στην εξέλιξη του σετ ο Καϊσασλάλο με επίθεση στην ευθεία διαμόρφωσε το 21-15 για τον Φοίνικα. Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ μείωσε 21-17 με τον προπονητή του Φοίνικα να παίρνει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά επέστρεψε με τον ίδιο ενθουσιασμό και με τον Σπυριούνη μείωσε 21-18 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Η Αθηναϊκή ομάδα μετά από φάση διαρκείας πλησίασε ακόμα περισσότερο 23-21, όμως σε εκείνο το σημείο αποχώρησε από το γήπεδο ο Λάανε με πρόβλημα στον δεξί αστράγαλο . Στη θέση του πέρασε ο Γιάννης Παπαδόπουλος.

Η επόμενη φάση ήταν η καλύτερη του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες αλλά ο Ρουμελιωτάκης από την πάιπ έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 23-22 με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Παπαδόπουλου ο Φοίνικας έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22, όμως στην επόμενη φάση το σερβίς του Μήλη πήγε άουτ. Η ομάδα της Σύρου εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη ευκαιρία και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου κατέκτησε το σετ με 25-23.

Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν έδειξε να επηρεάζεται ψυχολογικά από την απώλεια του σετ ξεκινώντας δυνατά το τέταρτο. Με «αιχμή του δόρατος» τον Σπυριούνη προηγήθηκε 7-3. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσε 7-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Καϊσασλάλο με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 8-8. Ο Φινλανδός διαγώνιος ήταν αυτός που με πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του 10-9, ενώ στην επόμενη φάση ο Ρουμελιωτάκης κάρφωσε άουτ για το 11-9.

Με το σκορ στο 12-11 ο Χαντ αποβλήθηκε από το σετ και στη θέση του πέρασε ο Μπέλος. Η αποβολή δεν επηρέασε την ομάδα των βορείων προαστίων η οποία ισοφάρισε 13-13 μετά από υπέρβαση του Βουλκίδη.

Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενους πόντους μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» στο σετ με 16-14, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βουλκίδης με άσο έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Φοίνικα 17-14. Ο Βραζιλιάνος Ρεκ «απάντησε» με δικό του άσο και έφερε ξανά την Κηφισιά στο -1 (17-16).

Στην εξέλιξη του σετ ο Παπαδόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 20-17 για την ομάδα των Κυκλάδων. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και με επίθεση του Καϊσασλάλο έφτασαν σε τριπλό ματς μπολ 24-21.

Το σερβίς του Βουλκίδη πήγε άουτ όμως στην επόμενη φάση ο Εβάντρο με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το τελικό 25-22.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος.

1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 27-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 14-16, 18-21, 22-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από3 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25) σε 114'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρεκ 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Λάανε 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 26% άριστες), Σπυριούνης 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 3 (2/8 επ., 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρουμελιωτάκης 9 (9/19 επ., 44% υπ. - 33% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος 2 (2/2 επ.), Μελλές.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (8/11 επ.), Εβάντρο 23 (23/32 επ., 62% υπ. - 23% άριστες), Βουλκίδης 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες) / Βελούδης (λ, 62% υπ. - 27% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 2 (2/2 επ.).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς είπε: «Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ. Εκεί δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε ένα μικρό προβάδισμα που είχαμε. Μέσα σε δύο φάσεις ισοφαριστήκαμε, ενώ στη συνέχεια κολλήσαμε σε μία θέση αδικαιολόγητα. Η Σύρος έπαιξε λίγο καλύτερα και λίγο πιο ψύχραιμα στα τελειώματα των σετ.  Μπορεί τα περισσότερα νούμερα να είναι υπέρ μας αλλά στην γενικότερη εμφάνιση ο Φοίνικας έπαιξε καλύτερα. Φυσικά είχαμε και την ατυχία με τον τραυματισμό του Λάανε, ενώ και ο Ρουμελιωτάκης αγωνίστηκε μετά από περίπου 20 ημέρες αποχή λόγω τραυματισμού.  Απόψε πήγαμε σε ένα εύκολο σέρβις, ο Φοίνικας βρήκε ρυθμό σε υποδοχή και επίθεση και πήρε την πρόκριση. Χάσαμε και κάποιες κρίσιμες κόντρα μπάλες».

Προπονητής Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς: «Είμαι χαρούμενος από την απόδοση των παικτών μου και την πρόκριση της ομάδας στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Αξίζουν συγχαρητήρια και στην Κηφισιά για την προσπάθεια που έκανε. Οι παίκτες μου ήταν συγκεντρωμένοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα σε μία ιδιαίτερα δύσκολη έδρα όπως το Ζηρίνειο. Θεωρώ ότι το κλειδί της νίκης ήταν η συγκέντρωσή μας και η τήρηση του αγωνιστικού μας πλάνου. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας σε Κύπελλο και πρωτάθλημα δουλεύοντας σκληρά».

Αναλυτικά τα ζευγάρια της φάσης των «16»

Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου

Ροδίων Άθλησις - ΑΟ Αιγιαλέων 3-0 (25-19, 25-16, 25-13)

Τρίτη 5 Φεβρουαρίου

ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25)

Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου

17.30: ΠΑΟΚ - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ισκας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδόπουλος Χ., Τσουνίδης. Γραμματεία: Γούβαλη

18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Κατσιάρας. Γραμματεία: Καλλιγέρη

18.00: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Κουρπανίδης, Πετρόπουλος. Γραμματεία: Νυδριώτη.

21.15: ΑΕΝ Πανοράματος - Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Τσιούλα, Παπαδόπουλος Αρ., Γραμματεία: Σιδηρά.

21.30: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2015

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Δημητρίου, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Τρίτη 13 Φεβρουαρίου

18.30: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μαυρίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Βρίσκεστε εδώ: Κύπελλο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-1 την Κηφισιά και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου