22-02-2020

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και ξεκαθάρισε την πρώτη τριάδα

Ο ΠΑΟΚ παρότι έκανε κακό ξεκίνημα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον έφεραν πάλι στην 2η θέση της βαθμολογίας μπροστά από τον Παναθηναϊκό που ηττήθηκε από την Κηφισιά με 3-1 σετ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 33 βαθμούς, ο Παναθηναϊκός έμεινε στην 3η θέση με 32 βαθμούς, ενώ η Κηφισιά έχει πλέον 28 και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ 26 βαθμούς.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με την κατάκτηση του 1ου σετ αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι συριανοί είχαν προβάδισμα 20-21 αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ επικράτησε πλήρως. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον ημιτελικό του κυπέλλου στο φάιναλ-4 που θα γίνει στη Σύρο.

Ο ΠΑΟΚ γενικά είχε πιο σταθερή υποδοχή, είχε κορυφαίο στην επίθεση τον Βαν ντε Ντρις με 23 πόντους ενώ από 4 μπλοκ σημείωσαν Μπιέλιτσα και Αμπράο. Βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής, ο Φιλίποφ δεν αγωνίστηκε.

Από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ ξεχώρισαν επιθετικά οι Γκονζάλες, Στοΐλοβιτς αλλά μετά το 1ο σετ έριξαν τα ποσοστά αποτελεσματικότητας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και τους Γκονζάλες, Στοΐλοβιτς στην επίθεση έκαναν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 13-9. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί 3-0 και μείωσε 14-15, αλλά ο Φοίνικας με νέο σερί 3-0 από τους Γκονζάλες, Στοΐλοβιτς και Χριστόφα άνοιξε και πάλι τη διαφορά για το 21-16. Ο Μπιέλιτσα και ο Αρμενάκης μείωσαν 23-19 και ο Γκονζάλες έκλεισε το σετ 25-19.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο 2ο σετ με τον Βαν ντε Ντρις να πιέζει στο σερβίς και στις κόντρα επιθέσεις δίνοντας προβάδισμα 8-4. Ο Βέλγος έδωσε ρεσιτάλ και στη συνέχεια και με σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά σε νταμπλ σκορ 16-8. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δεν απάντησε και ο Μπιέλιτσα έκλεισε το σετ εύκολα 25-18.

Το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Φοίνικας μπήκε με προβάδισμα 4-0 χάρις το σερβίς του Γκονζάλες. Προηγήθηκε και με +6 (11-6) αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Με τον Μάρσαλ και τον Αμπράο στην επίθεση και το σερβίς του πρώτου ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό σερί 5-0 για το 11-11. Ακολούθησε ράλι των δύο ομάδων και ο Γκονζάλες έβαλε για τελευταία φορά τους συριανούς μπροστά στο σκορ με 21-20. Αμπράο και Τερζής έδωσαν προβάδισμα 22-21, και ο Αμπράο έκανε το 24-22. Μείωσε ο Χριστόφας 24-23 και ο Βαν ντε Ντρις έκλεισε το σετ 25-23.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκαθάρισε τα πράγματα, προηγήθηκε 6-3 κι αργότερα 13-8 με τον πολύ καλό Μάρσαλ. Ο Φοίνικας με Στερν και Χριστόφα έκανε σερί 4-0 και μείωσε 13-12 αλλά εκεί έσβησε και η αντίσταση του. Τρία λάθη από Μπουτσούγιεβιτς, Γκονζάλες και το χαμένο σερβίς του Χριστόφα έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει και να πάρει τη νίκη. Ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπιέλιτσα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Ανθυμίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-18
3ο σετ: 3-8, 15-16, 20-21, 25-23
4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-18

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-18) σε 125΄.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 8π. (8/26επ., 71%υπ., 59%αρ.), Τερζής 3 (2/2επ., 1 άσσος), Μπιέλιτσα 9 (5/11επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 2 (2/3επ.), Αμπράο 12 (8/24επ., 4 μπλοκ, 64%υπ., 43%αρ.), Βαν ντε Ντρις 23 (18/44επ. 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 21π. (17/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 15 (13/31επ. 2 μπλοκ, 58%υπ., 38%αρ.), Χριστόφας 6 (1/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 1 (1 μπλοκ), Στερν 7 (6/23επ., 1 άσσος, 42%υπ., 21%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (1/2επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. - 50%υπ., 33%αρ.), Βελούδης (λ.), Μήλης 1 (1/3), Κωστόπουλος, Κανέλλος 6 (5/12επ., 1 μπλοκ).

Βρίσκεστε εδώ: Κύπελλο Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και ξεκαθάρισε την πρώτη τριάδα