16-10-2020

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με 3-0 επί του ΟΦΗ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον ΟΦΗ στον πρώτο αγώνα για τον Γ΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε στο γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης αγωνιζόμενοι με συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια, με εξαίρεση ένα σημείο μετά τα μέσα του 3ο σετ. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών και του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκολα Μιγιαϊλοβιτς με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 14 και Αλεξάνταρ Όκολιτς με 12.

Την Κυριακή (18/10) στις 17:00, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στο Ρέντη στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του Γ’ Ομίλου με στόχο να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση με την Κηφισιά θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω live streaming από το OSFP TV στο Youtube.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ χάρις το σερβίς του και σε επιθετικό κρεσέντο του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος με διαδοχικούς προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα του +6, διαμορφώνοντας το 10-4. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός δε συνάντησε καμία δυσκολία στο να διατηρήσει το προβάδισμα του όντας ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας με αυτό τον τρόπο σε ένα άνετο 25-16.
Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 ενώ με σερβίς και μπλοκ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-9. Εφτασε και στη μέγιστη διαφορά του +14 για 25-11 χάρη στο οποίο οι πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ.

Εμφανώς πιο ανταγωνιστικοί εμφανίστηκαν οι Κρητικοί στο τρίτο σετ, που έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό μέχρι τα μισά του σετ. Εκεί μίλησε η ποιότητα του Φρομ ο οποίος με εξαιρετικές άμυνες αλλά και αποφασιστικές επιθέσεις βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει μέχρι και με +5 (18-13). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στον πόντο (18-17) δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο σετ. Ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 21-19 όμως οι Κρητικοί ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά από ώρα στο σετ σε 21-21. Ο Ολυμπιακός έφτασε δύο φορές στο ματς μπολ (24-23, 25-24) με τον ΟΦΗ να χάνει ευκαιρίες για να πάρει το σετ και να μειώσει σε 2-1 (25-26, 26-27, 27-28). Στο 27-28 ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από επίθεση του Έγκλεσκαλνς (28-28), πάιπ του Μιγαϊλοβιτς (29-28) και τον πρώτο άσσο του Έγκλεσκαλνς έφτασε το 30-28 και στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-11, 30-28) σε

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-16

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-8, 25-11

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19 30-28

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 20% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 28% άριστες), Έγκλεσκανς 14 (13/16 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (4/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Όκολιτς 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 57% άριστες), Τζιάβρας (λ), Κασαμπαλής, Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Καρατζάς 4 (4/7 επ.), Χαντ 2 (2/9 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Τάλερ 1 (1 μπλοκ), Μαρκς 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/11 επ., 44% υπ. - 39% άριστες) / Βελούδης (λ, 48% υπ. - 38% άριστες), Μανωλάκης, Χαραλαμπίδης 3 (3/9 επ., 31% υπ. - 15% άριστες), Γαλιώτος 3 (3/3 επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Αν σκεφτεί κανείς όλες αυτές τις αναβολές που προηγήθηκαν αλλά και το άγνωστο της ομάδας που επρόκειτο να αντιμετωπίσουμε, νομίζω ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά με εξαίρεση ίσως το τρίτο σετ στο οποίο δείξαμε κάποια σημάδια χαλάρωσης και ουσιαστικά βάλαμε την ομάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Σε γενικές γραμμές θεωρώ θετικό το πρώτο δείγμα μετά από τόσο μεγάλο διάστημα αποχής και συνεχίζουμε το ίδιο συγκεντρωμένοι για το παιχνίδι της Κυριακής με την Κηφισιά για να πάρουμε και αυτή τη νίκη».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακούς Χέρμανς Έγκλεσκαλνς: «Σήμερα είχαμε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, αλλά σπαταλήσαμε κάποιες ευκαιρίες με τα σερβίς στο τρίτο σετ. Ωστόσο καταφέραμε να προχωρήσουμε και να φτάσουμε στη νίκη. Δοκιμάσαμε αρκετά πράγμα και στο τέλος αντιδράσαμε πολύ καλά και κερδίσαμε το σετ παρότι θα μπορούσαμε να το έχουμε χάσει. Είμαι πολύ χαρούμενος για την πρώτη μας νίκη. Είναι λογικό να είμαστε λίγο νευρικοί μιας και ήταν το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς και συνεχίζουμε το ίδιο δυνατά και στα επόμενα».

LEAGUE CUP ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 2020-21
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Μελίνα Μερκούρη)   Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)
Θ. ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1 3 3-0   Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020
2. Α.Ο.Π.Κηφισιάς 0 0 0-0   Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)
3.  Ο.Φ.Η. 1 0 0-3   Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020
            17:00: Ο.Φ.Η. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς
    Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020
*Προκρίνονται στα ημιτελικά οι πρώτοι κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος   17:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Για μας ήταν το πρώτο δυνατό τεστ και το πρώτο δυνατό φιλικό απέναντι στην έδρα μιας πανέτοιμης ομάδας που έχει στόχο τον τίτλο. Στα δύο πρώτα σετ ψάχναμε τα πατήματα μας λόγω κακής υποδοχής. Δείξαμε καλά στοιχεία στο 3ο σετ και αυτό μας ικανοποίησε και μας γέμισε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια».

Βρίσκεστε εδώ: League Cup Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με 3-0 επί του ΟΦΗ