17-04-2022

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 επί του ΠΑΟΚ αλλά έχασε πολύτιμο βαθμό

Ο Ολυμπιακός πήρε πολύτιμη νίκη με 3-2 επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena στην Πυλαία και έμεινε σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό ενόψει και του μεταξύ τους ντέρμπι τη Μεγάλη Πέμπτη. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά δε μπόρεσαν να πάρουν τρίποντο. Αφησαν έναν πολύτιμο βαθμό και πλέον θα πρέπει να νικήσουν τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και με διαφορά πόντων καλύτερη από το 75-49 του πρώτου αγώνα της Β φάσης για να αποκτήσουν πλεονέκτημα ισοβαθμίας. Να σημειωθεί πως στην ισοβαθμία μετρούν οι βαθμοί, τα σετ και οι πόντοι των ομάδων που ισοβαθμούν στα μεταξύ τους παιχνίδια στη Β΄φάση του πρωταθλήματος.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με πίεση στο σερβίς και με πρωταγωνιστές τους Πέριτς, Τέπαν αλλά και τους Παγιένκ, Ζουπάνη προηγήθηκε 15-12 και αργότερα 19-15 με τον Παγιένκ. Ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια αλλά και στην υποδοχή. Με τον άσσο του Τέπαν ο Ολυμπιακός ανέβασε το δείκτη στο 23-18 και έκλεισε άνετα το σετ με τον άσσο του Πέριτς για το 25-19.

Αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ μέχρι το 12-12 οπότε και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ. Νωρίτερα ξεχώρισε το σερί 4-0 του Ολυμπιακού με το οποίο και προσπέρασε 8-6. Με μίνι σερί 3-0 χάρις τις καλές ενέργειες των Τέπαν, Παγιένκ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-16 και με τον άσσο του Ζουπάνη έκλεισε το σετ 25-20.

Από το 3ο σετ ο Ολυμπιακός υποχώρησε, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την υποδοχή του και πίεσε στο σερβίς κυρίως με τον Μπαρνς. Με σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-7 και αργότερα ξέφυγε 19-10 και 21-13. Ο Ολυμπιακός έκανε μία τελευταία προσπάθεια και με τρεις άσσους του Παγιένκ μείωσε 21-19, αλλά το μπλοκ του Ούντρις έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ για το 22-19. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε απόσταση βολής με την επίθεση του Πέριτς για το 22-21 αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Μπαρνς και τον Ούντρις τελείωσαν το σετ 25-23 και έστειλαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-5 και 13-9 χάρις την κυριαρχία των Μπράουν, Γουόλς, Μπαρνς αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με πρώτο σερί 3-0 από Τέπαν, Πέριτς ο Ολυμπιακός μείωσε 13-11. Όμως ο Τέπαν έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από τα σχινιά. Ο δικέφαλος δεν πιέστηκε άλλο και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με το χαμένο σερβίς του Ζουπάνη για το 25-20 και το 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 5ο σετ με τον ΠΑΟΚ να αποκτά σημαντικό προβάδισμα 9-7 με την επίθεση του Γάτση και το μπλοκ του Ούντρις. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Τέπαν και δύο κόντρες από Μιχαήλοβιτς προηγήθηκε 12-10 και 13-11 και πάλι με τον Μιχαήλβοιτς. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Μπράουν και τον άσσο του Τακουρίδη ισοφάρισε 13-13. Ο Τακουρίδης έχασε το σερβίς (13-14) και ο Μιχαήλοβιτς με κόντρα επίθεση τελείωσε τον αγώνα με 15-13 και 3-2 σετ για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Κομισάριος: Αντωνούλης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Διαιτητής Challenge: Γεωργιάδης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-13, 25-23

4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20

5ο σετ: 5-4, 10-9, 10-12, 13-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 11 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 66 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 13-15) σε 126΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 14π. (10/19επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 2 (2/4επ.), Γουόλς 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (11/29επ., 66%υπ., 47%αρ.), Μπαρνς 17 (12/23επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 52%αρ.), Ούντρις 21 (19/36επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 3 (3/4επ.), Μπουράκης (λ). Τζιουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρττο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 15π. (11/13επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 12 (12/27επ., 69%υπ., 34%αρ.), Τεπάν 24 (23/43επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 16 (14/29επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 46%αρ.), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Είμαστε κοντά σε δυναμικότητα και είναι η πρώτη φορά στα χρονικά, τέσσερις ομάδες να διεκδικούν την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Είναι ευτύχημα για το ελληνικό πρωτάθλημα αυτό. Για εμάς είναι πολύ ψυχοφθόρο και δύσκολο γιατί πρέπει να καταθέτουμε τα μέγιστα. Πρέπει να βρούμε και τον αντίπαλο, όχι στα καλύτερα του. Πάντα υπάρχει κίνητρο, ειδικά όταν παίζεις απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε αναδειχθεί πρωταθλητής. Από μόνο του αυτό είναι κίνητρο, αλλά δεν υπήρχε το βαθμολογικό ενδιαφέρον. Αυτό ίσως έδειξε μια εικόνα υποτονική στην αρχή αλλά έπειτα μπήκαμε στο ματς και το διεκδικήσαμε στα ίσα».

O Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι είπε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, που μας βρήκε να προηγούμαστε με 2-0 στα σετ. Ωστόσο, στη συνέχεια δείξαμε να μην έχουμε τη δύναμη να καθαρίσουμε τη νίκη, χάσαμε δύο σετ και μία μεγάλη ευκαιρία για καθαρή νίκη, αλλά κερδίσαμε στο τάι-μπρέικ».

Β΄ΦΆΣΗ - Α΄ΓΥΡΟΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-6

Volley League  - Β φάση

8η αγωνιστική - Κυριακή 17 Απριλίου 2022

Γυμναστήριο Ζηρίνειο, Κηφισιά, 18:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (23-25, 16-25, 16-25)

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Βαρατάσης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Καλιγέρη

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 19:00 (ΕΡΤ Sports): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 13-15)

Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 20:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 (21-25, 19-25, 19-25)

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σαμοθράκης, Ιωάννου Δημ., Γραμματεία: Θεοδωρίδου

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22 χωρίς αγώνες πλέι άουτ. Να σημειωθεί πως στην ισοβαθμία μετρούν οι βαθμοί, τα σετ και οι πόντοι των ομάδων που ισοβαθμούν στα μεταξύ τους παιχνίδια στη Β΄φάση του πρωταθλήματος. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου
5η αγωνιστική - 25-28 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 25/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 26/3: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 21/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 28/3: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 1-3
6η αγωνιστική - 8 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 17 Απριλίου
9η αγωνιστική - 21 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
8/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 13/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 17/4: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (23-25, 16-25, 16-25) 21/4, 17:00 (ESAP TV):Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 27/4, 19:15 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
8/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/4: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 17/4: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 21/4, 17:00(ESAP TV): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. 27/4, 19:15 (sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
8/4: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 13/4: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 17/4: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 21/4, 17:00 (EΡT Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 27/4, 19:15 (ESAP TV): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 επί του ΠΑΟΚ αλλά έχασε πολύτιμο βαθμό