21-12-2022

Κρατήθηκε όρθιος ο Παναθηναϊκός, νίκησε 3-2 την Κηφισιά στο θρίλερ του Αγίου Θωμά

O Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει από την Κηφισιά στον Άγιο Θωμά με 1-0 και 2-1 σετ αλλά και με 14-13, 15-14, 16-15 στο τάι μπρέικ αλλά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική και τον Α  γύρο της Volley League.

Οι πράσινοι έχασαν έναν ακόμα βαθμό και υποχώρησαν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς και πλέον βρίσκονται πίσω από το Μίλωνα που είναι τρίτος με 19, τον ΠΑΟΚ που είναι δεύτερος με 21 και τον Ολυμπιακό που είναι πρώτος με 24 βαθμούς. Δεν αγωνίστηκε σε ένα ακόμα ματς ο Ρανγκέλ και τη θέση του πήρε ο Μπάσης.

Η Κηφισιά έδωσε πέμπτο αγώνα στο τάι μπρέικ σε 9 αγώνες πρωταθλήματος. Πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Κόβαρ με θετικούς τους Ερνάντεζ, Φράγκο. Από την Κηφισιά πρώτος σκόρερ ήταν ο Οκοσάνοβιτς ενώ Τσέιβερς, Ρικάρντο πήγαν καλά επιθετικά αλλά έκαναν κρίσιμα λάθη στην υποδοχή.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Παναθηναϊκός και Κηφισιά με αποτελεσματικότητα στο side out πήγαν μαζί μέχρι το 4-4. Οι γηπεδούχοι μετά από άουτ επίθεση του Ρικάρντο προηγήθηκαν με 6-4, όμως στη συνέχεια η Κηφισιά με Μαϊκόν και Οκοσάνοβιτς ισοφάρισε 8-8.  Το «τριφύλλι» ανέβασε την πίεση από τα 9 μέτρα και με μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Ρικάρντο πήγε στο 13-10, όμως οι «κυανόλευκοι» με «αιχμή του δόρατος» τον Οκοσάνοβιτς έφεραν ξανά στα ίσα το σετ 14-14. Ακολούθησε η καλύτερη φάση του σετ η οποία έληξε… άδοξα για την Κηφισιά με το φιλέ του Μαϊκόν ενώ στη συνέχεια το μπλοκ του Ερνάντες διαμόρφωσε το 16-14. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και βρίσκοντας πόντους από τα μπλοκ τον Μαϊκόν και Τσέιβερς προσπέρασε 19-17. Οι γηπεδούχοι με τον Ερνάντες στο σερβίς «χάλασαν» την υποδοχή της Κηφισιάς και μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» 21-19. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε όπως και οι εναλλαγές στο προβάδισμα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο 23-23 και την Κηφισιά να φτάνει σε σετ μπολ 24-23 με τριπλό μπλοκ πάνω στον Ερνάντες. Τελικά ο Τσέιβερς ήταν αυτός που με άσσο έκλεισε το σετ 25-23 για την Κηφισιά.

Στο 2ο σετ οι διαδοχικοί άσσοι του Ερνάντες έφεραν τους «πράσινους» μπροστά με 7-5. Η Κηφισιά με τον Στιβαχτή στο σερβίς ισοφάρισε προσωρινά 10-10, όμως το μπλοκ τα μπλοκ των Μπάση και Φράγκου έδωσαν στον Παναθηναϊκό «αέρα» τριών πόντων 13-10. Οι γηπεδούχοι με άσσο του Μπάση και μπλοκ του Πετρέα πήραν σημαντική διαφορά 18-13. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη «ανέβασαν στροφές» και παίρνοντας συνεχόμενους πόντους μείωσαν 19-17. Ο Παναθηναϊκός με άσσο του Μπάση έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ 24-19 με τον Κοβάρ να διαμορφώνει το 25-19 με πλασέ.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο 3ο σετ και με τον Οκοσάνοβιτς στο σερβίς και τους Μαϊκόν και Ρικάρντο να τελειώνουν μπάλες πήρε νωρίς το προβάδισμα 7-2. Ο Κοβάρ έβγαλε το «τριφύλλι» από τη δύσκολη περιστροφή, ενώ ίδιος με… τυχερό άσσο διαμόρφωσε το 7-4. Οι τρομερές άμυνες του Κοντοστάθη και το τελείωμα του Ρικάρντο έφεραν ξανά την Κηφισιά στο +5 (9-4). Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν το σετ και μετά από συνεχόμενες λάθος επιθέσεις του Ερνάντες πήραν σημαντικό προβάδισμα 12-5. Η Κηφισιά δεν «κοίταξε πίσω» έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 9 πόντους 15-6 και 19-10 και τελικά πήρε το σετ 25-17 μετά από άουτ του Κοβάρ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός με πιεστικό σερβίς και δυνατό μπλοκ προηγήθηκε 5-3 ενώ στην εξέλιξη του με κόντρα ο Ερνάντες διαμόρφωσε το 11-8. Ο άσσος του Ρικάρντο έφερε την Κηφισιά προσωρινά σε «απόσταση αναπνοής» 11-10. Καθοριστικό για την έκβαση του σετ ήταν το σερβίς του Ερνάντες από το οποίο ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0 φτάνοντας στο 17-10. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ 22-11 και πήραν το σετ 25-15 οδηγώντας τον αγώνα σε τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Φράγκος έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 2-0, όμως η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς προσπέρασε 5-4. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια έκαναν λάθη στο σερβίς ενώ άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-7 για τους γηπεδούχους.  Το μπλοκ του Φράγκου στον Οκοσάνοβιτς και ο άσσος του Κόβαρ έφερε τους πράσινους στο +3 (10-7). Η Κηφισιά με άσσο του Ρικάρντο πλησίασε 10-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ μετά από όμορφη φάση ο Σέρβος διαγώνιος της Κηφισιάς ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με άσσο του Μαικόν μπήκε μπροστά στο σκορ 12-11, ενώ το φιλέ του Φράγκου έδωσε προβάδισμα 2 πόντων 13-11 στην Κηφισιά. Το άουτ πλασέ του Τσέιβες έφερε τις δύο ομάδες στο 13-13, όμως ο Αμερικανός με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά. Ένα… παιδικό λάθος της Κηφισιάς κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό 14-14. Ο Οκοσάνοβιτς έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά 15-14, με τον Κόβαρ να ισοφαρίζει ξανά 15-15. Η Κηφισιά είχε και 3η ευκαιρία με τον Ρικάρντο να κάνει το 16-15, όμως και πάλι το «τριφύλλι» άντεξε. Μάλιστα οι «πράσινοι» πήγαν σε δικό τους ματς μπολ 17-16 με τον Κόβαρ, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει. Τελικά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τη 2η ευκαιριά του και τελείωσε το σετ 19-17 με άσσο του Κόβαρ.

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατσιάρας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 23-25

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19

3ο σετ: 4-8, 8-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-15

5ο σετ: 4-5, 10-7, 11-12, 19-17

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-19, 17-25, 25-15, 19-17) σε 129'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 24 (21/27 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. - 16% άριστες), Πετρέας 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 4 (0/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φράγκος 16 (10/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 13% άριστες), Ερνάντεζ 26 (19/37 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 21% υπ. - 0% άριστες), Γεωργίου, Κωστόπουλος 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 30 (26/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Ρέγκο 11 (9/19 επ., 2 άσσοι, 37% υπ. - 14% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1 μπλοκ), Μορέιρα 13 (8/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσάβερς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 13% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 32% υπ. - 14% άριστες), Ρουσσόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Δραβόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά στο τελευταίο διάστημα. Αρκετοί παίκτες είναι άρρωστοι. Η Κηφισιά είχε καλό σερβίς και σημάδευε τις γραμμές. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου και θεωρώ το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο αρνητικό».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Άξελ Γιάκομπσεν δήλωσε: «Είμαι περήφανος που καταφέραμε και σήμερα παρά τις δυσκολίες να μη χάσουμε στην έδρα μας. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο αποτέλεσμα και πρέπει να βελτιωθούμε. Μας πίεσε η Κηφισιά από το σέρβις και είχαμε κενά κομμάτια στο παιχνίδι μας».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Κάναμε μία αξιόλογη προσπάθεια, αλλά για ακόμα μία αγωνιστική είχαμε μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση μας από σετ σε σετ. Έχουμε μπροστά μας δύο εβδομάδες ώστε να ανασυντάξουμε τις δυναμεις μας και να παρουσιαστούμε πιο δυνατοί στη συνέχεια του πρωταθλήματος.Απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο όπως ο Παναθηναϊκός είχαμε σε αρκετά σημεία καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Μας πίεσαν πολύ, ανταποκριθήκαμε σε πολλές περιπτώσεις. Ο Παναθηναϊκός ειδικά στα κρίσιμα σημεία έπαιξε καλύτερα και άξιζε τη νίκη. Αυτό που θα μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερα θα ήταν να διαχειριστούμε σε κρίσιμα σημεία τη μπάλα καλύτερα. Κάναμε αβίαστα λάθη σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί ίσως να παίρναμε θετικό αποτέλεσμα».

Κάνοντας έναν σύντομο απολογισμό του πρώτου γύρου ο Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Ήταν ένας δύσκολος γύρος. Διαθέτουμε μία νέα ομάδα και προσπαθούμε να βρούμε τον ρυθμό μας. Ευελπιστώ στον 2ο γύρο να είμαστε πιο ομαδικοί  Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ειμαστε ευχαριστημένοι από την βαθμολογική συγκομιδή. Προσωπικά δεν βλέπω μόνο αυτούς που πήραμε, αλλά και αυτούς που θα μπορούσαμε να πάρουμε και που θα μας έδιναν επιπλέον ηρεμία για τη συνέχεια. Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές με υγεία και ευτυχία».

Ο Κόρει Τσέιβερς της Κηφισιάς είπε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε κάποιες σημαντικές κατοχές στο τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά και στα κρίσιμα ήταν πιο ψύχραιμος.Εμείς κάναμε καλή προσπάθεια. Ξεκινήσαμε καλά πιέζοντας στο σερβίς, όμως δεν είχαμε την απαιτούμενη διάρκεια, ενώ κάναμε και αρκετά λάθη. Μιλώντας για τη συνέχεια ο Αμερικανός ακραίος της Κηφισιάς είπε "Είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος για την ομάδα μου.Πιστεύω ότι στον 2ο γύρο θα παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι. Έχουμε νέα ομάδα, δουλεύουμε σκληρά και πιστεύω ότι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά και καλές γιορτές».

Ο Φάνης Ρουσόπουλος της Κηφισιάς δήλωσε: «Είναι ωραίο να γυρίζω σε ένα μέρος που έχω περάσει 4 χρόνια αλλά όταν μπαίνεις στο γήπεδο αυτά δεν έχουν σημασία και παλεύεις για την ομάδα σου. Προσπαθήσαμε πολύ για ένα καλό αποτέλεσμα αλλά χάσαμε στις λεπτομέρειες. Ο κόουτς εμπιστεύεται τους νεαρούς παίκτες, η ομάδα είναι αρκετά νεανική».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Κρατήθηκε όρθιος ο Παναθηναϊκός, νίκησε 3-2 την Κηφισιά στο θρίλερ του Αγίου Θωμά