14-01-2023

Μεταμεσονύχτιο θρίλερ στο Παλατάκι με νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ

Σε ένα από τα καλύτερα ματς του εφετινού πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο PAOK Sports Arena μετά από ματς θρίλερ 2,5 ωρών για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Είναι η 5η αλλά και πιο δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ την εφετινή σεζόν για πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ και Σούπερ Καπ.

Με το τρίποντο αυτό ο Παναθηναϊκός έπιασε τον ΠΑΟΚ στην 2η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς έναντι 29 του Ολυμπιακού που ξέφυγε +5 βαθμούς και έχει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Κορυφαία εμφάνιση με τελείωμα σε καθοριστικές κόντρα επιθέσεις έκανε ο Ερνάντεζ, ενώ Κόβαρ, Φράγκος και Ζήσης κράτησαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Ο Ρανγκέλ κέκρδισε τη μάχη του κέντρου, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν βελτιωμένος παντού, με πίεση στο σερβίς του που όμως λόγω και κούρασης τον οδήγησαν σε πολλά λάθη και χαμένα σερβίς στο φινάλε του καθοριστικού 4ου σετ.

Ο αγώνας είχε ένταση και συγκλονιστικές φάσεις στο 3ο και στο 4ο σετ όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στις κρίσιμες φάσεις. Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-20 αλλά το σερβίς του Φράγκου έφερε τα πάνω κάτω και προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 23-21. Ο Κόβαρ έκανε το 24-22, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τους Κόστα, Γιόρνα και το σετ κρίθηκε με δύο επιθέσεις των Κόβαρ, Ενράντεζ για το 26-24.

Στο 4ο σετ το ματς πήρε φωτιά στο 22-22 όταν πάραν κόκικινες κάρτες Τακουρίδης, Καραμαρούδης, ακολούθησαν μάχες και χαμένες ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ είχε 8 φορές προβάδισμα και 4 χαμένες κόντρα επιθέσεις για να πάρει το σετ και να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε και πάλι στην πίεση και μετά από φινάλε θρίλερ ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς (34-35) και ο Ερνάντεζ με κόντρα επίθεση τελείωσε τον αγώνα 36-34 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-15, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 24-26

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 34-36

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Συμφωνώ πως είναι η πιο δύσκολη νίκη που έχουμε κάνει εφέτος. Η σημερινή νίκη μας κρατάει κοντά στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Δεν θέλω να κοιτάω βαθμολογίες. Προσπαθώ να φτιάξω κάθε φορά μία κατάσταση στην ομάδα ώστε να βρίσκει νέο στόχο για τη νίκη. Ολα μας τα παιχνίδια τελειώνουν τα μεσάνυχτα».

Ο διεθνής ακραίος του Παναθηναϊκού Ανδρέας Φράγκος είπε: «Ηταν μακράν το πιο δυνατό ματς που έχουμε δώσει αυτή τη σεζόν. Αντιμετωπίσαμε τον καλύτερο εφετινό ΠΑΟΚ. Για άλλη μία φορά νικήσαμε στις λεπτομέριες. Παίζει ρόλο η κούραση. Εχουμε φόρτιση. Η ομάδα σίγουρα κοιτάει κορυφή. Δυστυχώς έχουμε χάσει πόντους που ίσως μετρήσουν στο τέλος. Το πρόγραμμα θα είναι δύσκολο. Εχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ δήλωσε Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Παίρνω την ευθύνη. Σε κάποια σημεία παίξαμε καλά. Σε κάποια παίξαμε άσχημα. Χάσαμε για 5η φορά εφέτος από τον Παναθηναϊκό, ενώ πέρυσι τον είχα κερδίσει τέσσερις φορές με τον Φοίνικα. Δεν είπα πως σκέφτομαι την παραίτηση. Αυτή τη στιγμή είμαι συναισθηματικά φορτισμένος».

Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ Μπρετ Γουόλς δήλωσε: «Είχαμε ευκαιρίες να πάρουμε το 4ο σετ αλλά και το παιχνίδι. Αξίζαμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Είμαι ενθουσιασμένος με τον τρόπο που αντιδράσαμε αλλά και τη βελτίωση που δείξαμε σε πολλούς τομείς. Υπήρξε ένταση στον αγώνα. Υπήρχαν πολλές δύσκολες φάσεις. Δεν κοιτάμε την βαθμολογία αλλά τη βελτίωση των εμφανίσεων μας. Εάν κάνουμε την υπερβαση που πρέπει στο τέλος κανείς δεν θα θυμάται τι θέση πήραμε στην κανονική περίοδο».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Μεταμεσονύχτιο θρίλερ στο Παλατάκι με νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ