22-04-2023

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά των τελικών

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στον 2ο τελικό της σειράς των πλέι οφ που έγινε παρουσία περίπου 5.000 θεατών στο PAOK Sports Arena. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 νίκες και για την ανάδειξη του πρωταθλητή θα χρειαστούν τουλάχιστον δύο ακόμα αγώνες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη 25 Απριλίου στις 19:15 στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη.

Το σούπερ ντέρμπι είχε ανατροπές στο σκορ και ανέδειξε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Σκρεντάου, Ράπτη και τον Βουλκίδη στο 5ο σετ (από τον ΠΑΟΚ) και Ιντάλγκο, Τράβιτσα, Τζιάβρα και Παπαγγελόπουλο στο 4ο σετ (από τον Ολυμπιακό).

Ο ΠΑΟΚ είχε τεράστια δύναμη στο μπλοκ που του απέφερε 17 πόντους, έναντι μόλις 4 του Ολυμπιακού.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ όπου από 22-24 έκανε σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Ράπτη και τις κόντρα επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις για το 26-24.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές στα σετ και μάλιστα στο 4ο σετ έκανε συγκλονιστική ανατροπή από 14-8. Όταν πλησίασε στο 20-16 με ρεσιτάλ του Ιντάλγκο στο σερβίς έκανε σερί 5-0 για το 20-21 και όταν ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ σε 21-21 με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο έκανε νέο σερί 4-0 και πήρε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες 25-21 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ έγινε συγκλονιστικός αγώνας. Οι δύο ομάδες έπαιξαν κοντρόλ βόλεϊ και έφτασαν στο 11-11. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα για την οποία έχει έντονα παράπονα ο Ολυμπιακός. Ο Βουλκίδης κάρφωσε σε πρώτο χρόνο. Ο διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης έδωσε μπλοκ άουτ αλλά ο Δημήτρης Τζιάβρας διαμαρτυρήθηκε πως δεν ακούμπησε τη μπάλα.

Το γεγονός ότι οι διαιτητές δεν επέτρεψαν βίντεο ρέφερι στον Ολυμπιακό προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες στους ερυθρόλευκους. Σύμφωνα με τους διαιτητές δεν υπάρχει - προβλέπεται βίντεο ρέφερι στην πίσω ζώνη για μπλοκ άουτ ωστόσο ο Ολυμπιακός υποστηρίζει πως η μπάλα ήταν άουτ και δεν ακούμπησε στον ερυθρόλευκο λίμπερο.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο (12-11). Στην επόμενη φάση έγινε η φάση του αγώνα με καταπληκτικές άμυνες (άμυνα με το πόδι έβγαλε ο Βουλκίδης) και τελικά ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 13-11. Ο Βουλκίδης με μπλοκ έκανε και το 14-11 και όταν ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Ιντάλγκο (14-12) στην επόμενη φάση ο Γιόρνα με νέο μπλοκ σε επίθεση του Στερν που ήταν με κακές προϋποθέσεις έκλεισε τον αγώνα εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-11, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-11, 14-11, 15-12

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 11 άσσοι, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) σε 143΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (5/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (3/3επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 21 (14/41επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 48%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 15 (9/14επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (16/33επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 20$υπ., 10%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/1επ.), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/36επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/3επ.), Λινάρδος, Ιντάλγκο 22 (15/34επ., 7 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.)  / Τζιάβρας (λ. - 52%υπ., 33%αρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι 2 (2/4επ.), Παπαγγελόπουλος, Κομητούδης.

Πριν τον αγώνα έγινε η βράβευση του Καναδού πασαδόρου του ΠΑΟΚ Μπρετ Γουόλς ως του κορυφαίου της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ. Την βράβευση έκανε ο γιατρός του ΠΑΟΚ Μάκης Λευκαδίτης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόφσκι δήλωσε: «Μείναμε ψύχραιμοι και απόλυτα συγκεντρωμένοι. Όταν χάνεις διαφορά επτά πόντων στο σετ τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Ο Ιντάλγκο σέρβιρε υπέροχα. Πως να τον σταματήσεις; Παρόλα αυτά στο 5ο σετ μείναμε συγκεντρωμένοι και πήραμε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Είναι δύσκολο να κερδίσεις τον Ολυμπιακό στην έδρα του, είναι μία dream team που παίζει καταπληκτικά. Διασφαλίσαμε σήμερα ότι θα παίξουμε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι σε τρομερή ατμόσφαιρα, ο κόσμος βοήθησε πολύ σήμερα, τον ευχαριστούμε και τους δώσαμε μεγάλη χαρά. Έγινε ένας μεγάλος αγώνας και αυτό ωφελεί το ελληνικό βόλεϊ».

Ο ακραίος του Π.Α.Ο.Κ. Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την προσπάθεια που καταβάλουμε και λίγο παραπάνω που βλέπω τον κόσμο στις κερκίδες με το χαμόγελο γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. Σήμερα το παιχνίδι κρίθηκε στο πάθος και ίσως και στην τύχη. Όταν πας στο τάι μπρέικ πρέπει να την έχεις με το μέρος σου. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε την σειρά και πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Ξέραμε, ότι η σειρά θα είναι σκληρή. Στο πρώτο σετ, χάσαμε μια ευκαιρία να το πάρουμε, όμως στο πέμπτο σετ, έγινε μεγάλο λάθος από τους διαιτητές και χάθηκε η νίκη. Η έκρηξη μου ήρθε, επειδή χάσαμε. Όλοι είδαν αυτό το πολύ σοβαρό λάθος! Πάμε να παλέψουμε στο επόμενο ματς, δεν αλλάζει κάτι, πρέπει να κερδίζουμε τρία παιχνίδια».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα δήλωσε: «Έχουμε παράπονα από τη διαιτησία. Εγινε λάθος στο τάι μπρέικ. Είμαστε άνθρωποι και μπορούμε να κάνουμε λάθη αλλά έγινε ένα μεγάλο λάθος σε κρίσιμο σημείο. Ήταν σκληρό παιχνίδι. Δεν κάναμε τον καλύτερο αγώνα μας. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ και ελπίζουμε στα επόμενα παιχνίδια να είμαστε όπως πρέπει. Ο ΠΑΟΚ είναι καλή ομάδα, δεν τα παρατάει ποτέ, αναμένω υψηλού επιπέδου βόλεϊ και σκληρό παιχνίδι».

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague:  22 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) (νίκες: 1-1)

3ος Τελικός VolleyLeague:  25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος Τελικός VolleyLeague: 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

1: Ε.Α.Πατρών

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά των τελικών