16-11-2013

Η Λαμία συνέχισε το σερί της, 3-0 τον ΠΑΟ

(1 Vote)
Την 5η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Γ.Σ.Λαμία επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-0 σε ένα από τα αμφίρροπα ματς της 6ης αγωνιστικής. Ο Παναθηναϊκός παρότι πάλεψε το 2ο και το 3ο σετ δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη και έτσι είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Ο αγώνας έγινε παρουσία 1.500 θεατών στο «Χαλκιοπούλειο» καθώς οι οπαδοί της ανταποκρίθηκαν μετά το επιτυχημένο σερί που έχει καταγράψει η ομάδα στο πρωτάθλημα ενώ δυναμική παρουσία έδωσαν και 100 οπαδοί του Παναθηναϊκού.
Οι πράσινοι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να πάρουν το 2ο ή το 3ο σετ αλλά έχασαν καθοριστικά σετ μπολ ενώ έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Διαιτητές: Παπαδογούλα, Μουλά Ειρ.

1ο σετ:8-5, 16-14, 21-17, 25-19
2ο σετ:4-8, 15-16, 20-21, 27-25
3ο σετ:8-6, 16-11, 21-18, 28-26

Τα σετ: 3-0 (25-19, 27-25, 28-26)

* Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΓΣ ΛAMIA (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 14π (13/24 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Λαβάγια 6 (3/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ολίεμαν 17 (15/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Καββαδάς 2 (2/3 επ), Ριζόπουλος 12 (8/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ- 32% άριστες), Καρβουνής 1 (1 άσσος), Κιόσης, Μητρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 1π (1 μπλοκ), Πενόλιο, Αμορόσο 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μούρ 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 15 (11/30 επ, 4 μπλοκ), Καριπίδης 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 38% υπ- 31% άριστες), Λιόντας 1 (1 άσσος), Καπίρης 4 (2/16 επ, 2 άσσοι), Μαδούρας.

Ο προπονητής της Λαμίας Γιώργος Γιάτσης είπε:

«Κρατάμε τη νίκη και τους 3 βαθμούς στη χειρότερη εφετινή εμφάνιση. Ηταν κομβικό παιχνίδι για μας. Το σημαντικό είναι ότι έχουμε πάρει αρκετούς βαθμούς με πολλά προβλήματα και συνεχίσουμε».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε:

«Στο 2ο και στο 3ο σετ είχαμε ευκαιρίες για να τελειώσουμε τα σετ. Έχουμε χάσει πάνω από οκτώ τέτοια σετ. Εγώ τι να κάνω; Με ποιους να τα βάλω; Με τους παίκτες μου, με τους αντιπάλους ή με τους διαιτητές. Δεν λέω πως διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα. Έχουμε κάνει έξι αγώνες με μηδέν βαθμούς. Μας περιμένει ο Ολυμπιακός, ο Φοίνικας. Εχουμε δύσκολο πρόγραμμα».

*Πριν τον αγώνα έγινε απονομή στον Τζέι Πέτι ως MVP της 5ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος του συλλόγου παραπληγικών Στερεάς Ελλάδας Δημήτρης Καλαμάτας