06-04-2013

Πλέι άουτ: Πρώτο βήμα η Νίκη 3-2 τον ΠΑΟ

Volleyleague

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ η Νίκη Αιγινίου νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-2 σετ στον αγώνα για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ και άνοιξε στο +6 τη βαθμολογική τους διαφορά. Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη ακόμα και με τρίποντο αλλά δεν υπολόγισε καλά την μαχητική ομάδα του Αιγινίου που δεν άφησε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και με χρυσές αλλαγές τον Παράσογλου και τον Γεωργόπουλο γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως και οι δύο αγώνες της κανονικής περίοδου αλλά και αυτός των πλέι άουτ κρίθηκε με 3-2 για τον γηπεδούχο με 15-13 στο τάι μπρέικ.

Ο Παναθηναϊκός με καλό ρυθμό πήρε το 1ο σετ. Από το 4-2 πήρε προβάδισμα 8-5, 15-11 και 18-15, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του 1ου σετ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 2ο σετ όταν και προηγήθηκε 24-21 αλλά δε μπόρεσε να τελειώσει το σετ που θα του έδινε και σημαντικό προβάδισμα απέναντι στη Νίκη που είχε άρρωστο (με πυρετό) τον Ντάμποβιτς ( μπήκε στο 2ο σετ). Στο 24-21 ο Γιάννης Μέλκας έριξε στον αγώνα τον Παράσογλου ο οποίος πήγε στο σερβίς, πήρε άσσο, χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με σερί 5-0 οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και είχαν συνέχεια το προβάδισμα με καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση, ενώ στο 18-17 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Λιβαθηνός. Ο αγώνας είχε γενικά πολλά νεύρα αλλά χωρίς η κατάσταση να ξεφύγει από τον έλεγχο. Κι ενώ οι πράσινοι έκαναν το 2-1 σετ μπήκαν στο 4ο σετ με προβάδισμα 6-1 αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Η Νίκη με τη βοήθεια και των οπαδών της έκανε σερί 5-0 και μετέτρεψε το 8-5 σε 10-8 για τη Νίκη η οποία ξέφυγε 16-10 και έστειλε τον αγώνα στο τάιμ μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε 5-2 αλλά και πάλι δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί το προβάδισμα για να πάρει τουλάχιστον το δίποντο. Η Νίκη πάλι γύρισε το ματς, αρχικά ισοφάρισε σε 8-8, και με σερί 3-0 ξέφυγε 10-8, εκμεταλεύτηκε τα λάθη των πρασίνων και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

Τα σετ: 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)

*Οι πόντοι του Νίκη Αιγίνιου: 6 άσσοι, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 45 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 65 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ.), Μακλάχλιν 14 (14/29, 69% υπ.), Γάτσης 9 (4/12, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αναστασιάδης 2 (2/2), Γκεοργκίερφ 11 (10/22, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 4 (3/8, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 55% υπ.,50% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 12 (8/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 2 (1/3, 1 μπλοκ),Γκορίδης, Παράσογλου 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 25 (24/44, 1 άσσος, 32% υπ.), Ιωάννου 15 (14/31, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 16 (15/28, 1 άσσος, 62% υπ.), Βόγκελ 11 (9/13, 2 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 4 (2/9, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 49% υπ. – 24% άριστες) / Μανιόπουλος 1 (1/3), Μαδούρας.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο ματς για όλους. Με πολύ άγχος και πίεση. Οι παίκτες μου θύμισαν Ταλιμπάν. Ο αγώνας ήταν δύσκολος από κάθε άποψη και είχαμε τον Ντάμποβιτς άρρωστο τρεις ημέρες. Την διαφορά την έκανε ο Παράσογλου που μπήκε στο 2ο σετ και γύρισε το σετ 24-21. Κάναμε το πρώτο βήμα για την παραμονή. Η διαφορά μας με τον Παναθηναϊκό μεγάλωσε στους 6 βαθμούς και αυτό είναι θετικό. Αναπνέουμε καλύτερα αλλά θα πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια για να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιώργος Μπακοδήμος: «Αυτοκτονήσαμε. Μαθηματικά είμαστε μέσα στο παιχνίδι αλλά χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία σε ένα ματς. Χάσαμε ένα παιχνίδι αλλά έχουμε άλλα τρία παιχνίδια και ζητάμε δύο καθαρά τρίποντα και ειδικά τα ματς με τον Ηρακλή».

1η αγωνιστική - Σάββατο 6 Απριλίου 2013
Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)