25-11-2013

Ο ΠΑΟΚ 3-2 τον Άρη στο ντέρμπι των ανατροπών

Ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε όρθιος στη Μίκρα απέναντι στον ψυχωμένο και μαχητικό Άρη που προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ στα σετ (1-0 και 2-1) αλλά και 12-8 στο τάι μπρέικ. Ο δικέφαλος με «σωτήρα» τον Στέλιο Νικηφορίδη που με τα σερβίς του γύρισε το 12-8 στο 5ο σετ, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ που τον διατήρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας αλλά τον έφεραν πιο κοντά στο γκρουπ τεσσάρων ομάδων που προπορεύονται.
Και οι δύο ομάδες είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους. Με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, τον Απόστολο Αρμενάκη να είναι κορυφαίος ο Άρης έκανε πολύ ξεκίνημα στο 1ο σετ. Ο δικέφαλος ήταν μπροστά μέχρι το 9-8 αλλά ο Άρης με τον Αρμενάκη να δίνει ρεσιτάλ έκανε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 12-9. Ο Ποτόσνικ έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ για το 12-10 αλλά δύο ακόμα πόντοι από τον Αρμενάκη άνοιξαν τη διαφορά στο +4 (14-10).

Η διαφορά συντηρήθηκε από τους κιτρινόμαυρους μέχρι το 23-19. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με επιθέσεις από Νικηφορίδη, Τζελάτι και ένα λάθος του Κυριακίδη (23-22). Ο Παντακίδης και ο Χαριτωνίδης έχασαν τα σερβίς (24-23) και ο Αρμενάκης πήρε τον καθοριστικό πόντο για το 25-23.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, πίεσε στο σερβίς και οι παίκτες του άκουσαν τον Αλέκο Λεώνη που «φώναζε» για πρώτο χρόνο. Το αρχικό 5-3 για τον Άρη έγινε 7-5 για τον ΠΑΟΚ με σερί 4-0. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ άρχισε να οικοδομεί τη διαφορά στο σκορ αρχικά με μπλοκ πάνω στον Παπαδημητρίου για το 14-9 και με μπλοκ στον Αρμενάκη στο 15-9. Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ήταν η σειρά του Ποτόσνικ να πιέσει από το σερβίς την υποδοχή του Άρη και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 17-10, ενώ με διαδοχικά μπλοκ έφτασε σε «νταμπλ σκορ» 22-11 και το σετ τελείωσε με άσσο του Παντακίδη 25-13.

Στο 3ο σετ ο Άρης έδειξε πιο ψυχωμένος και πιο αποφασιστικός αφού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-11 και 17-14 αλλά με τους Αρμενάκη, Παπαδημητρίου σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία του αγώνα. Με σερί 3-0 ο  Άρης ισοφάρισε 17-17, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 20-19 με άσσο του Νικηφορίδη αλλά και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» με εξαιρετική άμυνα, μπλοκ του Χατζηπαραδείση, πλασέ του Χαριτωνίδη και μπλοκ του Αρμενάκη στον Ποτόσνικ έκαναν σερί 4-0   και προηγήθηκαν 23-20 παίρνοντας τα ηνία του σετ και το αγώνα με το νέο τελείωμα Αρμενάκη και άσσο του Κυριακίδη για το 25-21.

Με τον Πιπέργια αντί του Ντάμποβιτς στην πάσα ο Αλέκος Λεώνης προσπάθησε να αλλάξει και πάλι την ομάδα του που είχε «κενά» στην υποδοχή. Η αλλαγή απέδωσε καθώς μετά το 8-8 ο ΠΑΟΚ έδειξε πιο φρέσκος και εκμεταλεύτηκε τις άμυνες με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Στο 10-9 για τον ΠΑΟΚ, ο δικέφαλος έκανε σερί 3-0 και με κίτρινη στον Χαριτωνίδη. Η διαφορά άνοιξε στο 17-13, ο Άρης ήταν νευρικός και ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τζελάτη έκανε το 25-20 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Άρης και πάλι μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 3-0 χάρις τις ενέργειες του Κυριακίδη που πήρε και άσσο για το 5-1. Ο Ποτότσνικ μείωσε σε 5-2 αλλά ο Άρης ξέφυγε και πάλι με 10-6 και διατήρησε τη διαφορά του +4 μέχρι το 12-8. Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Άρης θα κέρδιζε τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον κανόνα της ανατροπής. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε σε 12-9, ο Νικηφορίδης πήγε στο σερβίς και άρχισε να... πυροβολάει την υποδοχή του Άρη δημιουργώντας προϋποθέσεις για σερί 5-0 φτάνοντας σε ματς μπολ 14-12. Ο Αρμενάκης «φρέναρε» τον δικέφαλο και με επίθεση μείωσε 14-13 αλλά ο Κυριακίδης έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στη Μίκρα που ήταν άδεια λόγω και της απογοήτευσης των οπαδών του Άρη από τις δυσάρεστες εξελίξεις στην ΠΑΕ.

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-23
2ο σετ: 6-8, 10-16, 11-21, 13-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-21
4ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25
5ο σετ: 5-1, 10-6, 12-8, 13-15

Τα σετ: 2-3 (25-23, 13-25, 25-21, 20-25, 13-15)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 2 άσους και 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από  57 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 9 άσους και 37 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Κυριακίδης 16 (13/39 επ, 1 μπλοκ 2 άσοι, 60% υποδοχή – 50% άριστες), Ντίνας 1 (1/7 επ), Παπαδημητρίου 11 (8/21 επ, 3 μπλοκ 60% υπ – 36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (επίθεση), Χατζηπαραδείσης 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ),  Αρμενάκης 25 (24/46 επ, 1 άσος) / Γκαράς (λ – 72% υπ, 24 % άριστες), Τσοπάνογλου (λ), Ναζίρης, Ίλιτς 1 (1/3 επ), Γάτσης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Λεώνης): Παντακίδης 19 (10/12 επ, 7 μπλοκ, 2 άσοι), Χαραλαμπίδης 4 (1/3 επ, 2 μπλοκ 1 άσος), Ποτότσνικ 15 (11/21 επ, 3 μπλοκ, 1 άσο, 75% υπ – 23% άριστες), Μίλκοφ 2 (2/8 επ), Ντάμποβιτς , Τζελάτι 25 (20/35 επ, 2 μπλοκ, 3 άσοι) / Μπαμπαλιούτας (80% υπ – 50% άριστες), Πιπέργιας, Νικηφορίδης 15 (12/22 επ, 1 μπλοκ, 2 άσοι, 80% υπ – 40% άριστες), Στίγγας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ).