19-01-2014

Ο Εθνικός 3-1 την Παναχαϊκή και προβάδισμα 5 βαθμών

Δυσκολεύτηκε ο πρωτοπόρος Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Πάτρα αλλά με μοναδική απώλεια ένα σετ πήρε τη νίκη με 3-1 και μαζί το τρίποντο που του έδωσε «αέρα» 5 βαθμών από την Κηφισιά, τον Ολυμπιακό και τον Φοίνικα που ισοβαθμούν στην 2η θέση με 29 βαθμούς.
Η Παναχαϊκή δεν απέσπασε κάτι θετικό αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις απέναντι στους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος που είχαν στη σύνθεση τους τον Νίκο Αγγελόπουλο ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 18-24 του 4ου σετ και αποθεώθηκε από τους οπαδούς της Παναχαϊκής.

Με τον Γραμματικάκη αντί του Παπάζογλου στη θέση του βασικού μπλοκέρ ο Εθνικός είχε υπεροχή στο μπλοκ αλλά όλα ξεκινούσαν από το δυνατό σερβίς. Ο Εθνικός δεν έκανε από τις καλύτερες εμφανίσεις του αλλά είχε την ουσία.

Τηρουμένων των αναλογιών η Παναχαϊκή έκανε ηρωική εμφάνιση με πολύ φιλότιμο και πάθος ενώ με μεγάλο ρίσκο αγωνίστηκε και ο Γιάννης Λιβαθηνός στη θέση του βασικού πασαδόρου. Επίσης πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Σαρικεϊσογλου, ενώ και ο Βασιλάκος ανταποκρίθηκε όσο μπορούσε στο ρόλο του λίμπερο με δεδομένη την απουσία του τραυματία Μένιου Ρουμελιώτη.

Η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα στην αρχή του 1ου και του 3ου σετ, ενώ στο 2ο σετ έκανε ανατροπή από 13-9 και στο 4ο σετ μείωσε σε 24-21 ενώ έχανε με 21-11 αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να δηλώσει μετά το τέλος του αγώνα: «Αν θέλουμε να είμαστε σοβαρή ομάδα πρέπει να τελειώνουμε νωρίτερα αυτά τα σετ».
Στο 1ο σετ το 7-6 για τον Εθνικό έγινε 9-7 και 10-8 για την Παναχαϊκή, ενώ στο 14-14 με τα σερβίς του Δαλακούρα οι ακρίτες έκαναν σερί 5-0 και άνοιξαν τη διαφορά στο 19-14. Παρόλα αυτά, οι πατρινοί με μπροστάρη το Νίκο Ρουμελιώτη αλλά και λάθος θέσεις του Εθνικού μείωσαν σε 21-20, όμως, ο Μιγιαΐλοβιτς με πλασέ έδωσε ανάσα στον Εθνικό 22-20 και το σετ τελείωσε με τρία διαδοχικά λάθη από Πεφάνη (έχασε το σερβίς) και το σκορ έγινε 23-21, ο Νίκος Ρουμελιώτης κάρφωσε άουτ και ο Γκοτς έκανε αντένα για το 25-21.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 12-8 και 15-11 στο 2ο και έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο αλλά με τον Σαρικεϊσογλου να βοηθάει επιθετικά και σερί του Νίκου Ρουμελιώτη στο σερβίς η Παναχαϊκή πίεσε τους ακρίτες που έκαναν διαδοχικά λάθη. Με σερί 6-0 η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά με 17-15, ο Εθνικός ισοφάρισε στο 21-21 αλλά Νίκος Ρουμελιώτης και Σαρικεϊσογλου πήραν καθοριστικούς πόντους για το 23-21, ενώ ο Γκοτς τελείωσε το σετ 25-22 για την ισοφάριση 1-1 σετ.

Τα σερβίς του Βλαχοστάθη έβαλαν δυνατά την Παναχαϊκή στο 3ο σετ με προβάδισμα 6-3, και 10-8 αλλά ο Εθνικός με τον Ράιτς και τον Μιγιαΐλοβιτς σε σερβίς και επίθεση έκανε σερί 4-0 και γύρισε το σκορ σε 12-10. Οι ίδιοι παίκτες άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά για το 19-15 και ο Εθνικός ξέφυγε από τα δύσκολα κατακτώντας το 3ο σετ με 25-18.

Στο 4ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 12-9 με το σερβίς του Ράιτς αλλά και με 19-9 ύστερα από σερί 7-0 (εκεί χρεώθηκε με κόκκινη ο Λιβαθηνός) μετά από συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων οι οποίοι όταν αποφάσισαν να μπουν στον αγώνα παραλίγο να κάνουν και την ανατροπή. Έτσι το 22-12 μειώθηκε αρχικά σε 22-17 μετά από λάθη των παικτών του Εθνικού, ενώ το σετ τελείωσε με πολύ αγχωτικό τρόπο για τους ακρίτες ύστερα από παρακινδυνευμένο πλασόκαρφο του Μιγιαΐλοβιτς που ήταν οριακά «μέσα».

Ένταση σημειώθηκε στο τέλος τους αγώνα μεταξύ του Σάκη Μουστακίδη και του Παναγιώτη Ρουμελιώτη αλλά και του Μένιου Ρουμελιώτη για δηλώσεις που είχε κάνει ο τεχνικός του Εθνικού στη NOVA σχετικά με επεισόδιο μεταξύ του Παναγιώτη Ρουμελιώτη και του Σιδηρόπουλου. Μετά τις αμοιβαίες εξηγήσεις τα πνεύματα ηρέμησαν και οι πατρινοί ευχήθηκαν καλή επιτυχία στους ακρίτες στην αποστολή τους στο Βέλγιο για τον αγώνα με τη Λένικ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Χανδρινός

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 6-8, 9-16, 11-21, 21-25

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25)

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 3 μπλοκ και18 λάθη αντιπάλων οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Γκοτς 23 (21/32 ρπ, 2 άσσοι, 52%υπ - 35% άριστες), Σαρικεϊσογλου 3 (3/17 επ, 70% υπ - 56% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν 21 (20/43 επ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης Πάνος 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 10 (7/9 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ) / Βασιλάκος 1 - 1/2 (λ - 65% υπ - 46 % άριστες), Ντονάς 1 (επίθεση), Μαυραγάνης, Πεφάνης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακιδης): Ράιτς 14 (12/22 επ, 2 άσσοι), Μιγιαΐλοβιτς 16 (11/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 43%υπ - 36% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1/2 επ), Γραμματικάκης 4 (4/10 επ), Δαλακούρας Α 14 (9/18 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 35% άριστες) , Ανδρεάδης 15 (7/11 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ)/ Δαρίδης 1π επίθεση (λ - 40 %υπ - 35% άριστες, Αγγελόπουλος, Κοντοστάθης.

«Λάθη από υπέρμετρο πάθος»

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Είχαμε πολλά νεύρα για το τίποτα. Στα δύο πρώτα σετ βγάλαμε υπέρμετρο πάθος σε σημείο που χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και το ρυθμό. Πρέπει να τιθασεύσουμε το πάθος μας και ότι μας οδηγεί λάθη. Δεν πρέπει να ασχολούμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τον στόχο μας, ούτε με τη διαιτησία, ούτε με άλλους παράγοντες. Κάναμε κατά διαστήματα εξαιρετική εμφάνιση και αυτό κρατάω για τη δύσκολη συνέχεια. Μην ξεχνάμε πως παίζαμε με τον πρωτοπόρο και έπρεπε να είχαμε λιγότερο άγχος».

«Τώρα η Λένικ»

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ενώ μπήκαμε καλά, κάναμε λάθη στην υποδοχή και στην κόντρα μπάλα και χάσαμε . Η Παναχαϊκή μέσα στην έδρα της μεταμορφώνεται προς το καλύτερο. Και το σέρβις είναι πιο δύσκολο και το γήπεδο. Αύριο φεύγουμε για δύσκολη αποστολή στο Βέλγιο. Πάμε για την πρόκρση. Στο Λένικ μας περιμένει πολύ δύσκολη δουλειά και θα έχουμε».

«Μας γονατίζει το άγχος»

Ο κεντρικός της Παναχαϊκής Παναγιώτης Ρουμελιώτης δήλωσε: «Ο Εθνικός ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία. Το 3ο σετ ήταν καθοριστικό. Κάναμε εύκολα λάθη σε σημεία που δεν έπρεπε να κάνουμε. Το άγχος μας γονατίζει και δε μας επιτρέπει να πάρουμε βαθμούς. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με τη Λαμία και ευελπιστούμε να πάρουμε βαθμούς για ένα καλό πλασάρισμα στα πλέι άουτ».

«Παράσημο»

Ο πασαδόρος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Νίκος Αγγελόπουλος που μέχρι πριν 40 ημέρες ήταν παίκτης της Παναχαϊκής δήλωσε: «Ο κόσμος είναι αυτός που κάνει τις ομάδες και οι εκδηλώσεις του με τιμούν και με συγκινούν. Τα συνθήματα του ήταν ένα παράσημο στην καριέρα μου».
Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης Ο Εθνικός 3-1 την Παναχαϊκή και προβάδισμα 5 βαθμών