23-02-2014

Ο ΠΑΟ 6η σερί νίκη 3-0 τη Λαμία που κράτησε το πλεονέκτημα (φωτό)

Ούτε η Λαμία κατάφερε να σπάσει το σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» με αποτελεσματικότητα στο φινάλε των σετ και μεγάλη αυτοπεποίθηση νίκησαν την ομάδα της Φθιώτιδας με 3-0 σετ και σημείωσαν την 6η σερί νίκη στο πρωτάθλημα που τους διατήρησε στην 10η θέση αλλά τους έφερε στους 17 βαθμούς, -3 πίσω από τον ΠΑΟΚ που βρίσκεται ο 8ος ΠΑΟΚ, έναν πίσω από τον 9ο Παμβοχαϊκό και +4 από τη Νίκη Αιγινίου και την Παναχαϊκή που βρίσκονται μαζί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Λαμία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ είχε τρία σετ μπολ και μία κόντρα επίθεση με τον Όλιεμαν αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με πρωταγωνιστές τους Μπέλο, Γκάλιτς αλλά και Καρυπίδη. Η Λαμία υστέρησε επιθετικά ειδικά στις κρίσιμες φάσεις στα τελειώματα των σετ και μετά την ήττα της διατηρήθηκε στην 6η θέση με 21 βαθμούς +4 από τον Παναθηναϊκό.

Πλεονέκτημα η Λαμία

Το μόνο θετικό που αποκόμισε η Λαμία ήταν ότι για 3 πόντους κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας αφού στο πρώτο ματς είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό 3-0 και συνολικούς πόντους 80-70, ενώ σήμερα ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 με πόντους 80-73!

Φουριόζος ο Παναθηναϊκός

Ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο 1ο σετ με καλό συνδυασμό μπλοκ – άμυνα και αποτελεσματικές «κόντρα» επιθέσεις που έδωσαν προβάδισμα 8-5. Με επιθετική αιχμή τον Όλιεμαν η Λαμία ισοφάρισε 9-9, ενώ από το 11-10 για τον Παναθηναϊκό έκανε σερί 3-0 που της έδωσε και για πρώτη φορά προβάδισμα με 13-11 και 14-12. Ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς, ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13 και πήγε στο σερβίς ο Αμορόσο που με άσσο και δύο καλά φλοτ χάλασε την υποδοχή της Λαμίας διευρύνοντας το συνολικό σερί σε 4-0 για το 16-14. Μέχρι το 22-20 ο Παναθηναϊκός κράτησε το +2 και ο Καρυπίδης με κόντρα επίθεση έκανε το 23-20. Η Λαμία με επίθεση του Όλιεμαν και άσσο του ίδιου παίκτη (η μπάλα αναπήδησε στο φιλέ) μείωσε σε 23-22. Ωστόσο στην επόμενη προσπάθεια ο Ολλανδός διαγώνιος της Λαμίας έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με μπλοκ άουτ του Καρυπίδη εν μέσω πανηγυρισμών για το 25-22 και το 1-0 σετ.

Η ευκαιρία της Λαμίας

Συγκλονιστικό ήταν το 2ο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τη Λαμία να κάνει ανατροπή στο φινάλε αλλά χωρίς να πετυχαίνει την ισοφάριση παρότι είχε τρία σετ μπολ και κόντρα επίθεση με τον Όλιεμαν. Τα σερβίς του Λαβάγια, το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Μπέλο και η επίθεση του Όλιεμαν έδωσαν προβάδισμα 10-7 για τη Λαμία. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 16-16 με Μπέλο και μπλοκ του Γκάλιτς αλλά και πάλι η Λαμία ξέφυγε με 19-16 ύστερα από σερί 3-0 χάρις τα αποτελεσματικά σερβίς του Ριζόπουλου. Και πάλι ο Παναθηναϊκός απάντησε με αντίστοιχο σερί 3-0 από επιθέσεις των ορεξάτων Γκάιτς, Μπέλου και το σκορ έγινε 19-19. Στο 21-21 ο Όλιεμαν έχασε το σερβίς και στη συνέχεια ο Καρυπίδης με κόντρα επίθεση έκανε το 23-21. Ο Καρυπίδης έφερε τους «πράσινους» σε σετ μπολ 24-22, αλλά η Λαμία με σερί 3-0 από λάθος του Παναθηναϊκού, επίθεση του Ριζόπουλου και μπλοκ του Παπαδόπουλου έφτασε πρώτη φορά στο σετ μπολ 25-24. Ο αγώνας διακόπηκε 5΄για τις πρώτες βοήθειες στον Κουρούπη που χτύπησε στον ώμο σε προσπάθεια για άμυνα. Ο Όλιεμαν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να κάνει το 26-24 αλλά έχασε τη κόντρα επίθεση καθώς κάρφωσε άουτ. Η Λαμία προηγήθηκε επίσης 26-25 και 27-26 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μούρ και το λάθος του Όλιεμαν προσπέρασε 28-27. Ο Βανς ισοφάρισε 28-28 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Μπέλου και πρώτο χρόνο του Αμορόσο.

Ο Καρυπίδης τελείωσε το σετ

Με τον «αέρα» του 2-0 και τα καλά σερβίς του Μπέλου ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 7-2 και μπήκε στη θέση του οδηγού. Η Λαμία απογοητευμένη από τον τρόπο που χάθηκε το 2ο σετ και χωρίς δεύτερη επιλογή στην επίθεση εκτός του Όλιεμαν απλά ακολούθησε στο σκορ όταν οι πράσινοι προηγήθηκαν 13-8 και 17-10. Εκεί παραλίγο να έρθουν τα πάνω κάτω. Τα μπλοκ των Παπαδόπουλου, Ριζόπουλου έβαλαν και πάλι τη Λαμία στο παιχνίδι καθώς μείωσε σε 17-13 και 19-16. Ο Ριζόπουλος ρίσκαρε στο σερβίς και έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (19-18). Οι πράσινοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά κέρδισαν όλους τους κρίσιμους πόντους μέχρι το 25-23 χάρις τις εύστοχες επιθέσεις του Καρυπίδη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-22

2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 30-28

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 30-28, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/4 επ), Αμορόσο 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 11 (11/20 επ, 52% υπ - 32% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης/.

Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 1 (1 άσσος), Βανς 9 (9/18 επ, 33% υπ - 11% άριστες), Ολίεμαν 22 (21/36 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 27% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 21% άριστες), Παπακυριακού.

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκου Χρήστος Μπέλος είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όλα τα σετ ήταν κοντά, στο τελευταίο χαλαρώσαμε λίγο και δώσαμε δικαίωμα να μας πλησιάσει ο αντίπαλος, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Ήταν μία πολύ δύσκολη εβδομάδα, είχαμε παιχνίδι την Τετάρτη, τραυματισμούς και ασθενείς. Μέσα στο παιχνίδι καταφέραμε να αντιπαρέλθουμε όλων αυτών των προβλημάτων και να πάρουμε ένα παλικαρίσιο τρίποντο που είναι πολύ σημαντικό για τη συνέχεια. Δεν συζητάμε τίποτα για την οχτάδα. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Θα παίξουμε για να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια, θα παλέψουμε στο γήπεδο και θα διεκδικήσουμε αυτό που μας αξίζει».

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Κώστα Δεληκώστας είπε: «Υστερήσαμε αρκετά στο σέρβις. Θεωρώ ότι στα εκτός έδρας παιχνίδια αποδυναμωνόμαστε όταν είμαστε στο σέρβις, παρόλα αυτά ήμασταν μέσα στο παιχνίδι, δεν ήμασταν κακοί. Τα ατού του Παναθηναϊκού, τον Γκάλιτς και τον Μπέλο τους περιορίσαμε. Νομίζω ότι έπρεπε να πάρουμε κάτι καλύτερο. Σίγουρα στο τέλος του δευτέρου σετ κρίθηκαν πολλά, είχαμε ευκαιρίες να το τελειώσουμε, αλλά δεν μπορέσαμε. Το μόνο θετικό είναι ότι ότι τη διαφορά στο τρίτο σετ την καλύψαμε και ήμασταν κοντά στο να πάρουμε κάτι καλύτερο απ' αυτό που πήραμε. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, η ομάδα φαίνεται να υστερεί στα εκτός έδρας παιχνίδια, ενώ στα εντός είμαστε δυνατοί. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και να λύσουμε τα προβλήματα μας».

Ο πασαδόρος της Λαμίας Μανώλης Δημητριάδης είπε: «Το 2ο σετ ήταν πολύ σημαντικό γιατί είχαμε ευκαιρίες και «κόντρα» μπάλα αλλά δεν τα καταφέραμε. Στο 3ο σετ κάναμε υπερπροσπάθεια αλλά στο τέλος χάλασαμε την τακτική μας. Ο Παναθηναϊκός παίζει πολύ καλά και δεν θα έχει πρόβλημα να σωθεί. Ετσι όπως είναι το πρωτάθλημα δε μπορούμε να σκεφτόμαστε πολλά. Παίζουμε με τον Εθνικό και θέλουμε να νικήσουμε».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, όπως το φανταζόμουν. Μέσα στην εβδομάδα είχαμε διάφορα προβλήματα, μέσα στα οποία ήταν οι τραυματισμοί και οι αρρώστιες. Δεν καταφέραμε να κάνουμε την προπόνηση που θα ήθελα να κάνουμε ποιοτικά, κι αυτό με φόβιζε πολύ. Ευτυχώς καταφέραμε και πήραμε μία καθαρή νίκη και μας δίνει λίγο αέρα για τη συνέχεια. Διαβάσαμε αρκετά καλά το παιχνίδι της Λαμίας, αλλά μας ζόρισε. Ένα ένα τα πράγματα. Εγώ βλέπω το κάθε σετ και κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Σημασία έχει να είμαστε καλά. Στο τέλος θα δείξει. Παίρνουμε κάποια αποτελέσματα που δεν τα περιμένουμε, αλλά αυτός είναι ο αθλητισμός».

Ο λίμπερο της Λαμίας Νικήτας Εφραιμίδης είπε: «Ξέραμε από την αρχή ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Περιμέναμε τον κόσμο του Παναθηναϊκού, όπως κι έγινε. Νομίζω ότι είχαμε ευκαιρίες να πάρουμε ένα σετ και ίσως να προχωρήσει το ματς. Κομβικό ήταν το δεύτερο σετ στο οποίο ήμασταν μπροστά και με τα λάθη που κάναμε μας έφτασε ο Παναθηναϊκός. Παρόλο που περάσαμε ξανά μπροστά, είχαμε δύο σετ μπολ αλλά δεν μπορέσαμε να τα αξιοποιήσουμε. Στο τρίτο σετ ήμασταν πολύ επηρεασμένοι από το δεύτερο και στην αρχή του δεν παίζαμε καλά. Πιέσαμε στο σέρβις και οι άλλοι χαλάρωσαν λόγω της μεγάλης διαφοράς, τους φτάσαμε στο τέλος, αλλά δεν μπορέσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω».