09-04-2014

Η Παναχαϊκή 3-1 τον ΠΑΟ κατακτώντας τρίποντο ελπίδας

Η Παναχαϊκή έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν και επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας των πλέι άουτ διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για παραμονή στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.
Ο Παναθηναϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όταν στο 4ο σετ προηγήθηκε 19-15 και 23-20 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Επίσης οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται και με 1-0 σετ, όμως, η Παναχαϊκή με όπλο το μπλοκ, ηγέτη τον Μπρίνγκμαν και τους Νίκο Ρουμελιώτη, Σαρικεϊσογλου και Γκοτς σε μεγάλη μέρα  δημιούργησαν ρήγματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού κάνοντας την ανατροπή. Μετά το τρίποντο η Παναχαϊκή μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της από τον Παναθηναϊκό.

Προβάδισμα του Παναθηναϊκού

Μεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ όπου το 8-6 για την Παναχαϊκή έγινε 17-15 για τον Παναθηναϊκό. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 17-17 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τους πράσινους να φτάνουν στο 24-23 με τον Μουρ. Ο Βλαχοστάθης και ο Ρουμελιώτης έβαλαν την Παναχαϊκή μπροστά για το 25-24 και 26-25 αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο επιθέσεις του Γκάλιτς και ένα άουτ του Νίκου Ρουμελιώτη έκανε το 28-26 και πήρε το 1ο σετ.

«Προσπέραση» της Παναχαϊκής

Από το 2ο σετ το μπλοκ και το σερβίς της Παναχαϊκής έδωσαν ρεσιτάλ. Το 11-7 για τον Παναθηναϊκό ήρθε στα ίσια 13-13 με τον άσσο του Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Με δύο μπλοκ και  μία επίθεση του Σαρικεϊσογλου η Παναχαϊκή έκανε σερί 3-0 για το 16-14. Η διαφορά διατηρήθηκε και με τον Γκοτς να κερδίζει καθοριστικές επιθέσεις αλλά και το μπλοκ του Λιβαθηνού τελείωσε το σετ 25-20 για το 1-1.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε πάλι με 7-5, αλλά και πάλι το μπλοκ της Παναχαϊκής ήταν αυτό που ξεκίνησε την αντεπίθεση. Το 9-8 για τους πράσινους έγινε 12-9 για τους πατρινούς με σερί 4-0, ενώ στο 16-16 έγινε νέο σερί 5-0 με τον εκπληκτικό Σαρικεϊσογλου για το 21-16 που έκρινε και το σετ.

Καθοριστικό το 4ο σετ

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου υπήρχε ένταση, κάρτες αλλά και ανατροπές στο σκορ.  Το 11-9 για την Παναχαϊκή έγινε 14-11 για τους «πράσινους» με τα σερβίς του Μουρ να γράφουν σερί 5-0, ενώ το 16-12 έγινε με κόκκινη κάρτα στον Γκοτς. Το μπλοκ της Παναχαϊκής σταμάτησε την άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού που ήταν μπροστά 20-17. Δύο λάθη από Αμορόσο, Μπέλο και επίθεση του Σαρικεϊσογλου η Παναχαϊκή ισοφάρισε 20-20. Ο Μπέλος με δύο επιθέσεις έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά 22-20, ενώ στην επόμενη φάση χρεώθηκε «διπλή μπαλιά» ο Μπρίνγκμαν που δεν βρέθηκε στη πάσα του Λιβαθηνού (23-20). Ο Καναδός διαμαρτυρήθηκε στον Μυλωνάκη, ακολούθησε ένταση και ένα πλαστικό ποτήρι ήταν η αιτία να διακοπεί ο αγώνας για μερικά λεπτά. Δυνάμεις των ΜΑΤ μπήκαν στο γυμναστήριο και ο αγώνας ξεκίνησε με τον Σαρικεϊσογλου να είναι και πάλι πρωταγωνιστής αφού με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με «πέναλτι» Γκοτς και Μπρίνγκαν η Παναχαϊκή ισοφάρισε 23-23. Οι «πράσινοι» είχαν τρία σετ μπολ με 24-23, 25-24 και 26-25 αλλά οι πατρινοί άντεξαν την πίεση. Ο Γκότς με άσσο έκανε το 27-26, ο Σαρικεϊσογλου το 28-27 και το 29-28, ενώ μετά την ισοφάριση του Καρυπίδη (29-29) ο Νίκος Ρουμελιώτης με επίθεση και άουτ επίθεση του Μπέλου η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη. Ένταση επικράτησε μετά το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας

1ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 26-28
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-20
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-18
4ο σετ: 8-6, 12-16, 20-21, 31-29

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 14 (12/31 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 41% άριστες), Σαρικεΐσογλου 20 (15/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ - 40% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (16/20 επ, 6 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 53% υπ - 21% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Π. Ρουμελιώτης 1 (1 άσσος), Πεφάνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 28% άριστες), Στιβαχτής 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 7 (3/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 15 (12/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (8/23 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 12% άριστες) / Κουρούπης (λ, 38% υπ - 27% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης είπε: «Έχει σημασία ότι νικήσαμε έναν καλό Παναθηναϊκό. Είναι μεγάλη νίκη. Δείξαμε υπομονή σε ένα ματς για γερά νεύρα που παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Είχαμε πολύ καλό μπλοκ στο 2ο και στο 3ο σετ. Κάναμε ανατροπές μέσα στα σετ. Βρεθήκαμε να χάνουμε 1-0 σετ και 23-20 στο 4ο σετ. Θα μας πάμε στο Αιγινίο μόνο για μία καθαρή νίκη. Για να σωθούμε πρέπει να κάνουμε 5 τρίποντα και δείξαμε πως μπορούμε. Από αγώνα σε αγώνα εάν έχουμε αυτό που θέλουμε να βγάζουμε όλο και μεγαλύτερη ενέργεια».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Δυστυχώς δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε μέσα από νευρικό ματς που κυριάρχησαν τα νεύρα και η ένταση. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί κάθε αγώνας σε αυτή τη φάση θα κρίνεται στα λάθη. Η Παναχαϊκή πήγε καλά στο μπλοκ κι εμείς δεν τελειώσαμε κρίσιμες επιθέσεις. Τώρα έχουμε τρία συνεχόμενα εντός έδρας. Αυτό θεωρητικά είναι καλό αλλά χτύπησε και ένα καμπανάκι που θα πρέπει να μας κάνει πιο προσεκτικούς. Πρέπει να ξεπεράσουμε αυτή την ήττα και να κοιτάξουμε μπροστά».

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)

4. Νίκη Αιγινίου 1 17 (27-55) 0 1
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.
Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναχαϊκή Η Παναχαϊκή 3-1 τον ΠΑΟ κατακτώντας τρίποντο ελπίδας