27-09-2014

Ο Παμβοχαϊκός 3-1 τον Παναθηναϊκό στο τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος»

Με πρωταγωνιστή το Μάκη Κανέλλο στο σερβίς, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 (25-22, 28-26, 18-25, 25-19) στον πρώτο αγώνα της 2ης ημέρας του 2ου τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» που γίνεται στη Νέα Πέραμο. Τα σερβίς του Κανέλλου στο 4ο σετ και οι καθοριστικές επιθέσεις του Ασπιώτη έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Βραχατίου.
Στο 1ο σετ, Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, και με προεξάρχοντα τον Ολλανδό Χόι, πήρε ένα αρχικό +4 (3-7, 4-8), ωστόσο ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε και ισορρόπησε, με το Στεβάνοβιτς να είναι καθοριστικός (14-14). Μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις, και τελικά να είναι ο «μοιραίος», με ένα χαμένο σερβίς (22-20), και μια άστοχη επίθεση, που έδωσε και το σετ στον Παμβοχαϊκό με 25-22.

Το 2ο σετ ήταν εξαρχής ντέρμπι, με τις ομάδες να πηγαίνουν από κοντά σε όλη τη διάρκεια, με τους «Πράσινους» να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, έως και το 14-16 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ. Σ' εκείνο το σημείο, ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά με ένα σερί 3-0 (17-16), και έκτοτε το ματς έγινε ντέρμπι, με το Τριφύλλι να μην εκμεταλλεύεται το μοναδικό σετ μπολ του, και τον Στεβάνοβιτς να «τελειώνει» τη δουλειά σε κόντρα μπάλα για το 28-26.

Το 3ο σετ ήταν μια σειρά από λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται με το πέρασμα του σετ, ανοίγοντας τη διαφορά και πηγαίνοντας με +7 στο τεχνικό τάιμ άουτ. Η αντίδραση από πλευράς Παμβοχαϊκού δεν ήρθε ποτέ, με τον Παναθηναϊκό να μείωνει στα σετ με άνεση (18-25).

Υπόθεση του πολύ σταθερού Παμβοχαϊκού ήταν το τέταρτο σετ. Η ομάδα του Κλαρούδα πήρε εξαρχής το προβάδισμα (8-4), και με τους εξαιρετικούς Ασπιώτη και Κανέλλο στο σερβίς, μετέτρεψε το 8-5 σε 16-8 (3 συνεχείς άσσους ο Κανέλλος). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γυρίσει στο σετ, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός είχε τις λύσεις, και με Ασπιώτη, Νέμεθ και Βούλιν να τελειώνουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, επικράτησε τελικώς με 25-19.
Τα σετ: 3-1 (25-22, 28-26, 18-25, 25-19)
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Τερζής, Στεβάνοβιτς, Νέμεθ, Παπαδόπουλος, Τσουκ, Κανέλλος / Ζήσης (λ), Ασπιώτης, Γεωργίου, Βούλιν, Σαρικεΐσογλου, Δρόγκαρης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Πρωτοψάλτης, Χόι, Κουκ, Καμίνσκι, Παντελέων / Πολυχρονιάδης (λ), Λουκάς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ»