17-10-2014

Ο Φοίνικας 3-2 την Κηφισιά στο ντέρμπι του Δ΄ομίλου

Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Α.Ο.Κηφισιάς 3-2 σετ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα του Δ΄ομίλου στο League Cup «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.
Ο Φοίνικας που ήταν φιναλίστ του τελικού της προηγούμενης διοργάνωσης, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ παρότι προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ. Μία λάθος συνεννόηση μεταξύ του Ρουμελιωτάκη και του Ταμπουρατζή και μία άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη που μάλιστα αμφισβητήθηκε από τους κηφισιώτες έκριναν τον αγώνα με 17-15 στο 5ο σετ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.

Πρωταγωνιστής για τον Φοίνικα ήταν ο Χαραλαμπίδης και για την Κηφισιά ο Γιοβάνοβιτς. Αξίνει να σημειωθεί πως πασαδόρος της Κηφισιάς ήταν ο Κυπριανός ενώ αναμένεται να η άφιξη του Αμερικανού Όστιν.

Στο 1ο σετ το 14-13 για την Κηφισιά έγινε 16-14 για τον Φοίνικα ο οποίος μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το προβάδισμα. Στο 2ο σετ η Κηφισιά πάτησε καλύτερα, έκανε πιο γρήγορη ανάπτυξη και ισοφάρισε 1-1 σετ. Στο 3ο σετ η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα όταν προηγήθηκε 17-12 χάρις τα σερβίς του Γιοβάνοβιτς, όμως, ο Φοίνικας απάντησε με μπλοκ και σερβίς του Χαραλαμπίδη και αρχικά ισοφάρισε 18-18, ενώ στο 23-23 πήρε το σετ μετά από χαμένο σερβίς του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Λάππα στον Γιοβάνοβιτς.

Στο 4ο σετ ο ΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω, πίεσε τον Φοίνικα ο οποίος όταν προηγήθηκε 11-6 πίστεψε πως τελείωσε ο αγώνας. Η Κηφισιά με όπλο το μπλοκ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, ισοφάρισε με τον Μαντέκα 14-14 και μέχρι το τέλος είχε προβάδισμα 2-3 πόντων.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο ενώ στο φινάλε οι άνθρωποι της Κηφισιάς παραπονέθηκαν στον Νώντα Γεροθόδωρο για την τελευταία φάση με την άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη αλλά και την αποβολή από το σετ του Κώστα Αρσενιάδη στο 6-2 του 4ου σετ.

Επόμενος αγώνας του ομίλου η αναμέτρηση του Α.Ο.Φοίνικα με τον Ολυμπιακό το Σάββατο 18/10 στις 19.00.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-22
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-4, 15-16, 18-21, 22-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 68 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-22, 17-25, 25-23, 22-25, 17-15)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ), Πλάνιτς 14 (11/29 επ, 3 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Ντάμποβιτς 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ), Ντόκιτς 26 (23/51 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ - 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 53% υπ - 43% άριστες), Μουρούτης 6 (1/5 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ, 75% υπ - 75% άριστες)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Σουλτανόπουλος 11 (7/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Φερέρα 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 44% υπ - 30% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (11/21 επ, 50% υπ - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 34 (28/59 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κυπριανός 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 55% υπ - 41% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Κόντος, Μαντέκας 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες).

Ένας εκ των πρωταγωνιστών στη νίκη του Φοίνικα επί της Κηφισιάς, o Δημήτρης Χαραλαμπίδης τόνισε: «Όταν το αποτέλεσμα είναι 3-2 δείχνει ότι το παιχνίδι ήταν δύσκολο και καταφέραμε και νικήσαμε στις λεπτομέρειες. Απο κει και πέρα κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς, δεν μας βγήκε όπως έπρεπε και γι'αυτο πιστεύω πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Όπως και να χει είναι μία νίκη, οπότε είμαστε ικανοποιημένοι».

Για το αυριανό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό: «Σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολο για μας, ο Ολυμπιακός είναι και ο πρωταθλητής. Αν παίξουμε και συγκεντρωμένα, όπως έχουμε δείξει θα μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε».

Εμφανώς ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παιχτών ήταν ο τεχνικός του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς, ο οποίος δήλωσε:

«Για όλους μας ήταν σημαντικό να ξεκινήσουμε καλά στο πρώτο μας επίσημο παιχνίδι. Σήμερα είχαμε έναν πολύ σοβαρό και δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Κηφισιά, έπαιξαν πολύ καλά.  Το σημαντικό είναι ότι δεν τα παρατήσαμε σε κανένα σημείο του αγώνα, μείναμε συγκεντρωμένοι. Ειδικά στο πέμπτο σετ, κάναμε δύο πολύ καλά μπλοκ και δύο καλές άμυνες, που έκαναν την διαφορά στην αναμέτρηση».

Για την αυριανή αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό: «Όλοι γνωρίζουν ποιος είναι ο Ολυμπιακός, είναι ένα επίπεδο πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες. Εμείς θα κάνουμε το καλύτερο όπως έγινε σήμερα. Οι παίχτες μου σιγά σιγά μπαίνουν και στο κλίμα των αγώνων και χτίζουμε πάνω σε αυτό».

Ο προπονητής του Α.Ο.Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Εγινε ένα σκληρό παιχνίδι και δείξαμε ανέτοιμοι στα κρίσιμα σημεία. Φανήκαμε σαν να μην έχουμε διαβάσει όλο το βιβλίο. Το 3ο σετ χάθηκε από δικά μας λάθη. Μέχρι παίζαμε καλύτερα από τον Φοίνικα. Οι δύο ομάδες έδειξαν πως είναι κοντά αλλά ο Φοίνικας ήταν πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία. Επηρεαστήκαμε και από ορισμένα λάθη δικά μας και των διαιτητών. Ακόμα είναι αρχή. Ελπίζω πως όλοι θα γίνουμε καλύτεροι. Προσπαθήσαμε πολύ. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Δεν γνωρίζω πότε θα έρθει ο Όστιν. Θα περιμένουμε και την επιστροφή του Νικολάκη αν και ο Κυπριανός έκανε καλή προσπάθεια. Πάντα η Κηφισιά στην αρχή κάθε σεζόν μπαίνει ανέτοιμη αλλά στη συνέχεια κάνουμε αυτό που πρέπει. Το ίδιος αισιοδοξώ πως θα γίνει και εφέτος».

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» - Ρέντη)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014
19.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου – Α.Ο.Κηφισιάς 3-2 (25-22, 17-25, 25-23, 22-25, 17-15)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Ράντσιου, Οικονομοπούλου. Γραμματεία: Κορρέ.
2η αγωνιστική – Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014
19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Μαριδάκης, Αντωνόπουλος. Γραμματεία: Μαυρικίδου.
3η αγωνιστική – Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
19.00: Α.Ο.Κηφισιάς – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά, Παπαδογούλας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καντλή, Δαλέκου. Γραμματεία: Σωτοπούλου.

Θ. Ομάδες Αγ. Β Σετ
 1. Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1  2 (3-2)
 2. Α.Ο.Κηφισιάς 1  1 (2-3)
 3. Ολυμπιακός 0  0 (0-0)

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Φοίνικας 3-2 την Κηφισιά στο ντέρμπι του Δ΄ομίλου