25-10-2014

Πρώτη νίκη της Ορεστιάδας μετά 7 χρόνια, 3-2 την Κηφισιά (φωτό)

Η επιστροφή του Α.Ο.Ορεστιάδας μετά από επτά χρόνια στην Volleyleague συνδυάστηκε με μεγάλη νίκη επί του Α.Ο.Κηφισιάς με 3-2 στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην ιστορία της κατηγορίας. Οι ακρίτες προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά η Κηφισιά οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ κι εκεί η Ορεστιάδα με όπλο το μπλοκ πήρε τη νίκη η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους της.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν αμφίρροπος με τιυς δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η Ορεστιάδα με όπλο το μπλοκ και κύριους εκφραστές τους Ποτολίδη και Τόμσον τις λάθος υποδοχές της Κηφισιάς, από τα σερβίς, μπόρεσε να προηγηθεί. Η διαφορά δεν αυξήθηκε με την Κηφισιά να διατηρεί τις ελπίδες της για τη διεκδίκηση του σετ αλλά ο ΑΟΟ μπόρεσε τελικά να επικρατήσει, δείχνοντας ψυχραιμία και κερδίζοντας στις λεπτομέρειες.

Στο δεύτερο σετ έγιναν αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, με την Κηφισιά να τα εκμεταλλεύεται και να προηγείται στο σκορ μέχρι το 17-20. Στο σημείο αυτό ο ΑΟΟ φάνηκε για ακόμα μία φορά ψυχραιμότερος και ισοφάρισε σε 20-20 και 23-23. Σε επανάληψη των τελευταίων πόντων του πρώτου σετ ο ΑΟΟ κατάφερε με δύο συνεχόμενους πόντους να κάνει το 2-0 σετ. Ο Ριζόπουλος ξεχώρισε για την ομάδα του ΑΟΟ.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά έφτασε πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 2-8 με αποφασιστικότητα και ύστερα από λάθη του ΑΟΟ και κόκκινη κάρτα στον Δημητριάδη. Η Κηφισιά έφτασε στο 6-12, όταν και ανέλαβε δράση ο Ριζόπουλος ο οποίος δυσκόλεψε το σερβίς για το 9-12. Η Κηφισιά όμως ξέφυγε και πάλι για το 10-19. Ο ΑΟΟ δεν κατάφερε να ανακάμψει και η Κηφισιά έφτασε στο 19-25 με σχετική άνεση.

Στο τέταρτο σετ μπήκαν δυνατά και οι δύο ομάδες με την Κηφισιά να κάνει το 6-8 και εν συνεχεία το 8-10, με την πλειοψηφία των πόντων να προέρχονται από μπλοκ άουτ και για τις δύο ομάδες. Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σετ εξελίχθηκε σε παιχνίδι για γερά νεύρα με τις ομάδες να πηγαίνουν «πόντο-πόντο» μέχρι το 14-16, με τον Παπαγγελόπουλο να ξεχωρίζει για την Κηφισιά. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 2-3 πόντων, την οποία διατήρησαν και αύξησαν μέχρι το τελικό 21-25.

Στο τελευταίο σετ ο ΑΟΟ μπήκε πιο συγκεντρωμένος και χρησιμοποιώντας το μπλοκ του κατάφερε να φτάσει στο 8-6. Τη σκυτάλη πήρε ο Λούνα και ο Διαμαντίδης και έκαναν το 10-7. Η ομάδα του ΑΟΟ έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση με 15-11, με την Κηφισιά να μην μπορεί να αντιδράσει.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Τσεπκινλής

1ο σετ: 6-8, 16-11, 21-19, 25-23

2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 25-23

3ο σετ: 2-8, 10-16, 12-21, 19-25

4ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 21-25

5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-9, 15-11

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Οι πόνοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-23, 19-25, 21-25, 15-11)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 23 (23/46 επ), Τόμσον 17 (7/11 επ, 3 άσσοι, 7 μπλοκ), Γκιγιέρμε Φερέιρα 8 (5/18 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 25% άριστες), Ποτολίδης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 16 (12/30επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες) / Βλασακίδης (λ - 55% υπ - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ - 76% υπ - 53 % άριστες), Μαν 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Διαμαντίδης 1 (1/1επ) , Καρδαμανίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Σουλτανόπουλος 9 (6/16 επ, 4 μπλοκ), Μαντέκας, Παπαγγελόπουλος 18 (15/21 επ, 3 μπλοκ), Φερέρα 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ -52% άριστες), Γιοβάνοβιτς 23 (19/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ -57% υπ -38% άριστες), Κόντος, Ρουμελιώτάκης 11 (11/27 επ, 57% υπ - 38% άριστες), Οστιν 1 (μπλοκ)

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δεν είχαμε τον εύκολο πόντο, ούτε από το σερβίς ούτε από την επίθεση, σίγουρα όμως α παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια. Παίζαμε την πρεμιέρα μας εδώ, είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα, διακρίθηκαν όλοι, σίγουρα χρειαζόμαστε πάρα πολύ δουλειά, ειδικά στην επίθεση. Η ομάδα τώρα σχηματίστηκε, είχαμε κάποιες ατυχίες με τραυματισμούς και με την αλλαγή ενός ξένου, θεωρώ ότι ο χρόνος δουλεύει υπέρ μας. Ήταν μια καλή αρχή, μια τονωτική ένεση αυτή η εμφάνιση για τη συνέχεια. Προσπαθούμε να κάνουμε μια ανταγωνιστική ομάδα, να ξέρει όλος ο κόσμος ότι η Ορεστιάδα έχει πιθανότητες νίκης», ενώ συνέχισε για την προσεχή αναμέτρηση της Κυψέλης με τον Παναθηναϊκό:

«Είναι πολύ δύσκολο ματς, ο Παναθηναϊκός έχει πολύ καλό προπονητή, το Δημήτρη Ανδρεόπουλο, αλλά θα προσπαθήσουμε και θα δώσουμε το 110% των δυνάμεων μας για να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο. Ορεστιάδας Πρώτη νίκη της Ορεστιάδας μετά 7 χρόνια, 3-2 την Κηφισιά (φωτό)