25-10-2014

Ο Παναθηναϊκός 3-2 τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα (φωτό)

Μετά από τέσσερα χρόνια ο Παναθηναϊκός καταφέρνει να μπει νικηφόρα σε πρωτάθλημα της Volleyleague. Μετά το 3-2 επί του Απόλλων στη Καλαμαριά στην πρεμιέρα της σεζόν 2010-11 και πάλι απόψε νίκησε στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην έδρα της νεοφώτιστης ΜΕΝΤ με το ίδιο σκορ.
Οι πράσινοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει και το τρίποντο εάν δεν τους χαλούσε τα σχέδια ο Ιταλός πασαδόρος της ΜΕΝΤ Ματέο Πάρις ο οποίος με εξαιρετικό σερβίς πήρε σερί 6-0 στο 4ο σετ και κατάφερε να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ 1-0 και 2-1 χάρις την υπεροχή τους σε σερβίς και επίθεση αλλά είχαν κενά στην υποδοχή στο 2ο και στο 3ο σετ. Η ΜΕΝΤ πήρε τον πρώτο της βαθμό στη κατηγορία στην παρθενική της εμφάνιση στην Volleyleague.

Στο 5ο σετ Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από την αρχή (3-7) με πρωτεργάτες τους Καμίνσκι, Χόι και Πανταλέων. Ο Σακόγλου κράταγε ζωντανή τη Μ.Ε.Ν.Τ, μείωσε σε 5-9 με τον Χόι να απαντάει σε πρώτο χρόνο (5-10). Ο Σακόγλου και πάλι με δική του επίθεση μείωσε (6-10) αλλά το λάθος των γηπεδούχων έφερε και πάλι το Τριφύλλι στο (6-11). Εκατέρωθεν πόντοι για τις δυο ομάδες με το Τριφύλλι να έχει πολυφωνία. Ο Πανταλέων έγραψε το 10-14, έχασε στην επόμενη φάση το σερβίς με τους γηπεδούχος να κάνουν ακόμα ένα λάθος και τον Παναθηναϊκό να κατακτά πολύτι,ο «δίποντο» στην πρεμιέρα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Κουτσούλας.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20
3ο σετ: 7-8, 14-16, 14-21, 20-25
4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-21
5ο σετ: 0-5, 5-10, 7-12, 11-15

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-20, 20-25, 25-21, 11-15)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (17/34 επ., 3 άσσοι), Γκόρτσανιουκ 19 (17/27 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 27% άριστες), Χατζηηλιάδης 14 (14/26 επ., 78% υπ. – 65% άριστες), Μπίσετ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Πάρις 10 (10 άσσοι), Σφενδυλάκης 8 (7/11 επ., 1 άσσο)/ Αντωνιάδης  (λ -43% υπ. – 36% άριστες)  Κνάπεκ –λ (62% υπ. – 62% άριστες), Παπαϊακώβου, Αντιάκος, Μάντζιος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 17 (14/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 13 (9/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (9/2 επ., 54% υπ. – 46% άριστες), Χόι 10 (9/15 επ., 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ)/ Πολυχρονιάδης (λ -59% υπ. – 46% άριστες) Δημητριάδης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Είναι μεγάλη και δύσκολη νίκη για την ομάδα μου απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο. Ίσως η νίκη να είχε έρθει πιο εύκολα εάν ο Πάρις στο 4ο σετ δεν έκανε κάτι το εκπληκτικό στο σερβίς. Παρότι ισοφαριστήκαμε δείξαμε πάθος και θέληση για τη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου και ειδικά στον Καμίνσκι και στον Πανταλέων. Ακολουθεί άλλος ένας αγώνας κόντρα στην Ορεστιάδα που επίσης προέρχεται από την Α2 και θέλει να αποδείξει πολλά. Θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και ο αγώνας θα είναι δύσκολος διότι δεν θα έχει κόσμο λόγω της τιμωρίας μας».

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Τηρουμένων των αναλογιών είμαι ευχαριστημένος από τον βαθμό. Δεν πήγαμε καλά. Κάθε αρχή και δύσκολη. Λογικό είναι να υπάρχει άγχος στην πρεμιέρα. Ο Γκόρτσανιουκ είχε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και οι παίκτες μου είχαν περισσότερο άγχος απ΄όσο έπρεπε. Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει 3-1 σετ αλλά τα σερβίς του Ματέο μας κράτησαν στον αγώνα. Στο 5ο σετ ξεκινήσαμε πολύ άσχημα και δε μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τον Παναθηναϊκό. Το θετικό είναι που ο κόσμος ευχαριστήθηκε ωραίο θέαμα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός 3-2 τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα (φωτό)