22-12-2014

Ο Ολυμπιακός 3-2 τον Παναθηναϊκό σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ

Μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση 131 λεπτών στο κατάμεστο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Πρόκειται για την 14η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου του στο πρωτάθλημα και η 18η συμπεριλαμβανομένων του Κυπέλλου, του Λιγκ Καπ και του Σούπερ Καπ.

O Oλυμπιακός κερδίζει το τέταρτο τάι μπρέικ στο εφετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Παναθηναϊκός γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη ήττα με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί πλέον με τον ΠΑΟΚ στο ρετιρέ της βαθμολογίας αλλά έχει το πλεονέκτημα διότι έχει νικήσει τον δικέφαλο του βορρά με 3-2 σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί στην 5η θέση με 17 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα Σύρου. Μεγάλος πρωτγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Αντρέι Ντιάτσκοφ, ενώ ο Παναθηναϊκό έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ με ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ και 16-12 στο 3ο σετ.

Σερί 11-0 με σερβίς Προύσαλη

Το 1ο σετ θα το θυμόμαστε για το συνολικό 11-0 που έκανε ο Ολυμπιακός έχοντας στο σερβίς τον Κώστα Προύσαλη. Ο Παναθηναϊκός με πολύ ενθουσιασμό πήρε προβάδισμα 10-7. Ο Ντιάτσκοφ μείωσε με επίθεση σε 10-8 και σε σερβίς πήγε ο Προύσαλης ο οποίος δεν πήρε άσσο αλλά χάλασε την υποδοχή του τριφυλλιού αναγκάζοντας τους επιθετικούς του σε διαδοχικά λάθη. Ετσι η διαφορά εκτοξεύτηκε σε 18-10 για τον Ολυμπιακό και σταμάτησε μόνο όταν ο Προύσαλης έχασε το σερβίς (18-11). Με πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός έκανε το 25-17 και το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός το 2-0

Περίπου ίδια η εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει πάλι με +3 (9-6) αλλά το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη και ο άσσος του Ντιάσκοφ και το λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού έφεραν την ισοφάριση. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 13-13 οπότε αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κοκκινάκη από τη θέση του σερβίς να χαλάσει την υποδοχή του Παναθηναϊκού και να φέρει σερί 3-0 για το 16-13. Ο άσσος του Κλαρκ και οι δύο επιθέσεις του Αμρικανού «έσπρωξαν» κι άλλο τον Ολυμπιακό ανοίγοντας το σκορ στο 21-16 και το σετ τελείωσε με 25-20 για το 2-0 σετ.

Η ανατροπή από 12-16

Από το 3ο σετ οι παρανομαστές του... κλάσματος άλλαξαν, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με προβάδισμα 10-5 μετά και από δύο άσσους τους Τακουρίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν προβάδισμα μέχρι το 16-12 οπότε ο Παναθηναϊκό με όπλο το μπλοκ άμυνα κατάφερε να βγάλει κόντρα επιθέσεις και με σερί 4-0 από Κουκ, Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Πανταλέοντα ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Κουκ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (23-22) κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από εκπληκτική άμυνα του Κάρσον Κλάρκ ο Γιάννης Τακουρίδης όπως φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι κάρφωσε άουτ, αλλά ο Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε τη μπάλα στον Ολυμπιακό. Ο αγώνας διακόπηκε με τις διαμαρτυρίες των «πρασίνων» και ο ο δεύτερος διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης μετά από μίνι συμβούλιο με τον Γεροθόδωρο χρέωσε τον Κάρσον Κλάρκ με «υποβοηθούμενο χτύπημα» διότι στην άμυνα που έκανε νωρίτερα για να φτάσει η μπάλα στην Κοκκινάκη έπιασε τη σκάλα του διαιτητή. Το σκορ έγινε 24-22, αλλά ο Ολυμπιακός με μία επίθεση του Κλαρκ, ένα «στοπ» πάνω στον Καμίνσκι και ένα «άουτ» του διαγωνίου του Παναθηναϊκού προηγήθηκε 25-24. Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και μετά το χαμένο σερβίς του Ολυμπιακού πήραν το σετ 27-25 με δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Κοκκινάκη.

Η ισοφάριση

Η κατάκτηση του 3ου σετ και η μείωση του σκορ σε 2-1 σετ έδωσε κουράγιο στους παίκτες του Παναθηναϊκού που κατάφεραν να βρίσκουν λύσεις σε όλο το 4ο σετ και να μένουν κοντά στο σκορ απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που κατακτούσαν πιο εύκολα τους πόντους. Σε όλο το σετ έγιναν εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-9, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 12-11 και με δύο επιθέσεις του Κουκ έκανε το 19-17. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 και πηρε προβάδισμα με 20-19. Ο Παναθηναϊκός πέρασε πάλι μπροστά 23-22, ενώ στο 24-24 ο Πρωτοψάλτης έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά και ο Χόι με μπλοκ τελείωσε το σετ με 26-24 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Υπογραφή Ντιάτσκοφ, Χριστοφιδέλη

Στο τάι μπρέικ έγινε ακόμα μια μεγάλη μάχη με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ, λιγότερα λάθη, μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ηγέτη τον Ντιάτσκοφ πήρε τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2 και 8-6 με τα σερβίς και τις επιθέσεις του Ντιάτσκοφ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Κουκ και μπλοκ του Πανταλέοντα και πήρε τελευταία φορά προβάδισμα 10-9. Εκεί αποσύρθηκε ο Ντιάτσκοφ που έδειξε ότι έπαθε διάστρεμμα. Στο 11-11 ο Χριστοφιδέλης πήρε καθοριστική επίθεση για το 12-11 ενώ επέστρεψε στον αγώνα και ο Ντιάτσκοφ. Ο Ουκρανός με δύο προσωπικούς του πόντους συν ένα μπλοκ του Χριστοφιδέλη έσπρωξαν τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-5, 10-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 21-20, 27-25
4ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 26-24
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 12-15

Τα σετ: 2-3 (17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15)

* Ο πόντοι του Παναθηναϊκός προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 7 (5/23 επ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (μπλοκ), Κουκ 18 (17/33 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 26 (22/45 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 25% άριστες), Χόι 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ- 35% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1/1 επ), Δημητριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 12 (7/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 31 (26/36 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 24% άριστες), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 14 (11/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (2/4 επ, 2 άσσοι 4 μπλοκ)  / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 37% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (4/11 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Όταν ανέλαβα τον Παναθηναϊκό γνώριζα πως θα έρθουν δυσκολίες και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος από τα άλματα βελτίωσης που έχουν γίνει. Παρότι χάναμε 2-0 σετ και 16-12 δεν εγκαταλείψαμε τον αγώνα. Στην αρχή ήμασταν ανυπόμονοι και νευρικοί και κάναμε πολλά λάθη. Σιγά, σιγά πιέζαμε τον Ολυμπιακό και είδαμε πως μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους 10 αμούστακους παίκτες που έχω στην ομάδα με εξαίρεση τους Πανταλέων και Χόι που είναι οι έμπειροι. Τους ευχαριστώ. Αν δουλέψεις και τους καταλάβεις μπορούν να σου δώσουν πολλά. Είναι το μέλλον του Παναθηναϊκού. Δεν είναι η ώρα του Παναθηναϊκού ακόμα. Χρειάζεται υπομονή απ΄ όλους για να δούμε πάλι τον Παναθηναϊκό στην κορυφή. Διοικητικά γίνεται μεγάλη προσπάθεια κι εμείς κάνουμε ότι μπορούμε».
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Πετάξαμε τα δύο πρώτα σετ στα σκουπίδια και μπήκαμε αργά στον αγώνα. Θα ήταν ωραίο να νικήσουμε τον Ολυμπιακό και να δώσουμε χαρά στον κόσμο. Αποκαταστήσαμε την αξιοπρέπεια του Παναθηναϊκού, αποφύγαμε τα πλέι άουτ από την 5η αγωνιστική και παίζουμε στα ίσια τον Ολυμπιακό που είναι επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά από 2,5 ώρες ματς τα πάντα κρίθηκαν σε δύο φάσεις. Ο Ολυμπιακός έχει βάθος πάγκου. Ακόμα και η δεύτερη ομάδα του είναι ικανή να μπει στην πρώτη 4αδα. Είμαι αισιόδοξος για το μέλλον του Παναθηναϊκού. Μέρα με τη μέρα θα πηγαίνουμε λίγο παραπάνω».
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Η νίκη είναι σημαντική αλλά προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που χειριστήκαμε τον αγώνα. Προηγηθήκαμε 2-0 σετ και 16-12 και δεν τελειώσαμε τον αγώνα με 3-0 σετ. Χάσαμε άδικα έναν βαθμό. Επρεπε να τελειώσουμε τον αγώνα στο 3ο σετ. Η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική και μακάρι τα γήπεδα να είναι πάντα γεμάτα. Στην Ελλάδα τα έχουμε καταφέρει καλά παρότι έχουμε χάσει κάποιους βαθμούς. Είμαστε ευχαριστημένοι από την πορεία μας στην Ελλάδα. Εχουμε κρατήσει το αήττητο και είμαστε σε καλό δρόμο. Η ομάδα μου προέρχονταν από ένα σοκ λόγω της απογοήτευσης από τον αγώνα με την Φριντρισχάφεν».

Ο Ουκρανός ακραίος του Ολυμπιακού Αντρέι Ντιάτσκοφ δήλωσε: «Ευχαριστώ πολύ την οικογένεια μου και τη σύζυγο μου για τη μεγάλη συμπαράσταση. Ευχαριστώ επίσης του συμπαίκτες μου που με βοηθούν στην υποδοχή ώστε να μπορώ να αποδίδω στην επίθεση. Κρατήσαμε το αήττητο και πήραμε τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα αλλά με πολύ καλή ατμόσφαιρα. Καλώ τους φίλους του Ολυμπιακού να μας υποστηρίξουν στον Β΄ γύρο γιατί κάνουμε μεγάλη προσπάθεια και το αξίζουμε να τους έχουμε στο πλευρό μας».
*Toν αγώνα παρακολούθησε ο Κολομβιανός σούπερ σταρ Λίμπερμαν Αγκάμεζ που στο παρελθόν αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό και γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς της αθηναϊκής ομάδας.
Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Ολυμπιακός 3-2 τον Παναθηναϊκό σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ