23-01-2015

Ο Παναθηναϊκός 3-1 την Κηφισιά και ελπίζει για 4αδα

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και μετά από 3 χρόνια και ένα μήνα νίκησε τον Α.Ο.Κηφισιάς για το πρωτάθλημα. Με πρωταγωνιστές τους ακραίους Κουκ, Πρωτοψάλτη αλλά και τον Μπέλο ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 στο γυμναστήριο του Πανελληνίου και παρότι στον Α΄γύρο είχε ηττηθεί στην Κηφισια με το ίδιο σκορ πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας διότι έχει πλέον καλύτερη διαφορά βαθμών στα 8 σετ που παίχτηκαν και στους δύο αγώνες.
Στον σημερινό αγώνα οι πόντοι ήταν 95-76, ενώ στην Κηφισιά ήταν 99-93 για την γηπεδούχο ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 24 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά του στους 3 βαθμούς από την Κηφισιά που πλέον ισοβαθμεί με τον Φοίνικα.

Μεγάλη απώλεια για την Κηφισιά ήταν η απουσία του Ζόραν Γιοβάνοβιτς που είχε υψηλό πυρετό. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Κόβαλτσουκ.

Η Κηφισιά που είχε μεγάλο απόντα τον Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε πολύ δυνατά επιθετικά και με καλή υποδοχή κατάφερε να ανατρέψει το αρχικό 11-9 και να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ (14-16). Αυτή η διαφορά έμεινε και όταν ο Χόι κάρφωσε άουτ για το 17-22 όλα τελείωσαν.

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε στο δεύτερο σετ, χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και με τον Μπέλο να ανεβάζει την απόδοσή του και εκτόξευσε τη διαφορά στους 8 πόντους (17-9) μετά από άουτ επίθεση του Κοβαλτσουκ

Με τον ίδιο τέμπο και την ίδια ευκολία, ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον αγώνα. Στο τρίτο σετ η διαφορά άγγιξε τους 11 πόντους στο 22-11. Η Κηφισιά απάντησε με ένα 4-0 με το σερβις του Μαντέκα , αλλά η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί. Η εικόνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σημαντική νίκη και συνεχίζει να κυνηγά την υπέρβαση.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-17
3ο σετ: 8-3, 16-7, 21-10, 25-16
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-16, 25-18). Πόντοι: 95-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (16/26 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (10/19 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Χόι 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/26 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ - 37% άριστες), Παπαδόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 10 (10/27 επ), Σουλτανόπουλος 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Φερρέρα 5 (5/20 επ, 64% υπ - 32% άριστες), Ρουμελιωτάκης 13 (12/21 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 32% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 30% υπ - 20% άριστες), Χατζηπροδρόμου 1 (1 μπλοκ), Κόντος, Μαντέκας 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Όστιν.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά και ανυπόμονα το παιχνίδι και κάναμε λάθη. Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά τον αγώνα με την κατάκτηση του 1ου σετ και τελειώνοντας εντυπωσιακά δύσκολες μπάλες. Όταν φτιάξαμε το μπλοκ αρχίσαμε να τη σταματάμε. Σταθεροποιήσαμε την υποδοχή μας, ανεβάσαμε την απόδοση μας και πήραμε μία σχετικά εύκολη νίκη».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού, Θανάσης Πρωτοψάλτης είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε. Πιέσαμε στο σέρβις όπως είχαμε πει, παίξαμε καλά από το δεύτερο σετ κι έπειτα και ήρθε η νίκη».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού, Μπράιαν Κουκ είπε: «Παίξαμε πολύ καλά. Στο πρώτο σετ δεν είχαμε καλή υποδοχή. Στη συνέχεια την βελτιώσαμε. Παίξαμε καλά στο σέρβις και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Αν συνεχίσουμε να παίζουμε καλά, θα πάρουμε περισσότερα παιχνίδια απ' ότι κάναμε στον πρώτο γύρο».

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Χωρίς διαγώνιο κάναμε ένα κακό παιχνίδι. Παίξαμε καλά στο πρώτο σετ, κάναμε την έκπληξη, τελειώσαμε μπάλες και είχαμε καλό σέρβις. Συνεχίζουμε. Το μόνο που θέλω είναι να καταφέρουμε να κάνουμε προπόνηση πλήρεις. Μία οι τραυματισμοί, μία οι ιώσεις δεν μπορούμε να προπονηθούμε σωστά».